Karta pracy
Na łamach grudniowego wydania czasopisma „Wychowanie w Przedszkolu” publikujemy artykuły związane tematycznie ze zbliżającymi się świętami i nadchodzącą zimą. Przekazujemy Państwu scenariusz uroczystości z okazji świąt Bożego Narodzenia i pomysły na zimowe zabawy w przedszkolu z mrozem, wodą i śniegiem w rolach głównych. Wykorzystujemy święta do poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności najmłodszych, w ramach różnych obszarów wiedzy. W grudniu przekonujemy czytelników, że matematyka dla malucha, realizująca świąteczną tematykę, może stanowić inspirację do wspólnego tworzenia bożonarodzeniowej przestrzeni w domu i w przedszkolu.
W tym miesiącu radzimy czytelnikom, jak włączyć nieśmiałe dziecko do zabawy w grupie przedszkolnej, informujemy, jakie zadania pełni motoryka mała i publikujemy ćwiczenia arteterapeutyczne z okazji Dnia Ochrony Praw Dziecka. Ponadto podejmujemy temat sygmatyzmu, czyli seplenienia u dzieci w wieku przedszkolnym.
Motoryka mała wpływa na precyzję i złożoności ruchów rąk, potrzebnych do czynności z obszaru samoobsługi, interakcji społecznych, zabaw czy w końcu nauki pisania. Postanowiliśmy wesprzeć naszych czytelników w kształtowaniu tych umiejętności u podopiecznych, publikując propozycje ćwiczeń z zakresu motoryki małej. Znajdą je Państwo w artykule Ewy Kaliszewskiej pt. „Wszystko o rozwoju motoryki małej u dzieci w wieku przedszkolnym”, który znajduje się w rubryce „Cykl z ekspertem PWN”.
W rubryce „Logopedyczne ABC” publikujemy artykuł Joanny Czapli zatytułowany „Sygmatyzm, czyli seplenienie u dzieci w wieku przedszkolnym” oraz scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich z sygmatyzmem, realizowany w grupie przedszkolnej. „Współcześnie w placówkach przedszkolnych coraz większa liczba dzieci objęta jest terapią logopedyczną. Obok kappacyzmu, gammacyzmu czy wad wymowy związanych z innymi zaburzeniami rozwoju, najliczniej występującym problemem jest sygmatyzm, czyli seplenienie” – pisze autorka. Joanna Czapla wymienia przyczyny sygmatyzmu i wyjaśnia, w jaki sposób powinna być prowadzona terapia seplenienia. „Ważnym elementem w terapii sygmatyzmu są ćwiczenia oddechowe, które mają na celu usprawnianie aparatu oddechowego. Dzięki tym ćwiczeniom kształtujemy prawidłowy tor oddechowy, uczymy dzieci ekonomicznego zużywania powietrza podczas mówienia, świadomego oddychania (wdech, wydech), wydłużamy fazę wydechową” – podkreśla ekspertka.
Jak zachęcić nieśmiałe dziecko do zabawy z resztą grupy? Co robić, kiedy widzimy u dziecka objawy onieśmielenia, wycofania społecznego? Jakie zachowania sprzyjają przeciwdziałaniu nieśmiałości dziecięcej w przedszkolu? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule zatytułowanym „Jak możemy pomóc dziecku nieśmiałemu?”, autorstwa Lidii Kołodziejskiej. Ekspertka przekazuje czytelnikom również gotowe scenariusze zajęć, służące włączeniu nieśmiałego dziecka do zabawy z rówieśnikami.
W rubryce „Arteterapia w przedszkolu” publikujemy artykuł Ewy Baranowskiej-Jojko i Aleksandry Wiechuły zatytułowany „Ćwiczenia arteterapeutyczne z okazji Dnia Ochrony Praw Dziecka”. Inspiracją do stworzenia niniejszego scenariusza zajęć był Dzień Ochrony Praw Dziecka – w zależności od kraju obchodzony 20 listopada lub 10 grudnia. Zaproponowane ćwiczenia można modyfikować i dobierać w zależności od wieku, potrzeb i możliwości dzieci. Pomogą one w rozwijaniu samoświadomości, refleksyjności, empatii i poczucie sprawstwa u wychowanków.
Zachęcamy Państwa do lektury artykułu dr Feliksy Piechoty i dr Emilii Szymczak pt. „Świąteczna matematyka dla malucha”. Autorki przekonują czytelników, że czas świąt Bożego Narodzenia może stanowić doskonałą okazję do poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności najmłodszych, a wielość zdarzeń, doświadczeń i sytuacji towarzyszących temu szczególnymi okresowi w roku, umożliwia poznawanie otaczającego nas świata. Lektura niniejszego tekstu dostarczy Państwu mnóstwa pomysłów na zabawy w przedszkolu o charakterze matematycznym, które z powodzeniem można wykorzystać w trakcie zajęć nawiązujących do bożonarodzeniowej tematyki.
W rubryce „Zajęcia na czasie” znajdą Państwo gotowy scenariusz uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia, opracowany przez Lidię Kołodziejską. Autorka przybliża czytelnikom, o czym powinien pomyśleć dyrektor, jakie działania podejmuje lider oraz czego powinni podjąć się nauczyciele i pracownicy przedszkola, organizując uroczystość w przestrzeni przedszkolnej.
Zawartość dostępna online
Karty pracy
Karta pracy
Logopedyczne ABC
Sygmatyzm, czyli seplenienie u dzieci w wieku przedszkolnym
Zajęcia na czasie
Nie jestem zielony w temacie ochrony środowiska
Scenariusz zajęć z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Scenariusz zajęć z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Otwarty dostęp
Świąteczna matematyka dla malucha
Kulturalny maluch
Idą święta…
Artykuł promocyjny
Metoda Tomatisa – efektywna metoda wspomagająca uwagę słuchową
Arteterapia w przedszkolu
Ćwiczenia arteterapeutyczne z okazji Dnia Ochrony Praw Dziecka
Podstawa programowa
Zgodna wspólna zabawa to podstawa!
Kto wykona to zadanie?
Zajęcia na czasie
Scenariusz uroczystości z okazji Świąt Bożego Narodzenia
Cykl z ekspertem PWN
Wszystko o rozwoju motoryki małej u dzieci w wieku przedszkolnym
Praca z dzieckiem
Jak możemy pomóc dziecku nieśmiałemu
Edukacja przyrodnicza
Zimowe zabawy z mrozem, wodą i śniegiem w rolach głównych
Temat numeru
Skoczek nadaje znaczenie swym doświadczeniom