Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

7 czerwca 2018

NR 23 (Styczeń 2017)

Wokół kocich tajemnic
Scenariusz zajęć z okazji Dnia Kota

0 208

Wsłuchując się w swobodne dziecięce rozmowy zaobserwowałyśmy, że zabawki „pluszaki”, które wywołują uśmiech, pozytywne emocje, dotyczą zazwyczaj domowych ulubieńców. Dlatego zdecydowałyśmy się (na prośbę dzieci) przeprowadzić cykl zajęć zgłębiających tajemnice jednego z nich – kota. To jedno z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych ze względu na swoje zalety doczekało się własnego święta. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. W tym dniu pamiętamy o czworonożnych pupilach, które z różnych przyczyn straciły swój dom, a także zwracamy uwagę na znaczenie kota w życiu człowieka.

Świat dziecięcej zabawy od dawna już wypełniony jest mechanicznymi, plastikowymi zabawkami i elektronicznymi gadżetami. Cieszymy się, że mimo wszystko w gąszczu zabawkowych kolekcji pojawiają się również ulubione przez wcześniejsze pokolenia – „pluszaki”.  Ta miękka, prosta w odbiorze zabawka dostarcza dzieciom pozytywnych, miłych bodźców dotykowych, nie wywołuje negatywnych emocji związanych z jej popsuciem, uszkodzeniem lub chwilową awarią (rozładowanie baterii, brak zasilania). Można z nią przyjemnie spędzić każdą chwilę, pomaga złagodzić smutki, pomocna jest w pokonywaniu lęku przed ciemnością, dając najmłodszym poczucie ukojenia i bezpieczeństwa. Dzieci zabierają ją do przedszkola w pierwszych dniach pobytu (lekko skropioną perfumami rodzica), co pomaga zniwelować ból rozstania, przywołując na myśl cząstkę domu. Puszysta zabawka uczy także delikatności, co ważne jest w codziennych zabawach z rówieśnikami. Dzieci, które nie posiadają w swojej kolekcji pluszaków są uboższe o te doświadczenia. Ratunkiem może być dla nich posiadanie własnego domowego zwierzątka futerkowego. Takie zwierzątko dostarcza bowiem przyjemnych wrażeń dotykowych, wzrokowych i słuchowych. Uczy wyczucia dotyku, delikatności, wyzwala radość, kształtuje postawę odpowiedzialności i opiekuńczości.

Do realizacji tematu wybrałyśmy metodę projektu badawczego – nowy, ciekawy i skuteczny sposób uczenia. W naszym przedszkolu nurtujące dzieci zagadnienia, zgłębiane są zazwyczaj poprzez działania angażujące w zdobywanie wiedzy w dużej mierze samo dziecko.  Rozpoczęłyśmy od pierwszego etapu projektu, czyli ustalenia wiedzy wyjściowej dzieci i stworzenia siatki pytań. Wychowankowie samodzielnie układali pytania na interesujące je zagadnienia, dzielili się już zdobytą wiedzą na temat kotów z innymi, sami wyznaczali ekspertów, którzy pomogliby im poznać kocie sekrety, wskazywali miejsca, które chcieliby odwiedzić.

Niektóre z pytań przedszkolaków brzmiały następująco:

 • Czy kotom wypadają zęby?
 • Jak długo koty uczą się chodzić?
 • Czy po urodzeniu koty piją mleko?
 • Czy koty chorują tak jak ludzie?
 • Czy koty mają dobry węch?
 • Dlaczego kot spada na cztery łapy?
 • Jak dużo jest dzikich kotów na świecie?

Na powstałej liście ekspertów stworzonej przez wychowanków znalazły się następujące osoby: pani dyrektor – od wielu lat właścicielka kota dachowca, weterynarz – tata jednego z wychowanków, babcia Wiktorii – właścicielka kilku kotów, redaktorzy gazety „Kocie sprawy”.
Całe przedszkole zaangażowało się w realizację projektu badawczego. Projekt „Koty” był organizowany w całym przedszkolu przez wszystkie grupy wiekowe w tym samym czasie. W każdej z grup powstał „Koci kącik”, w którym zgromadzono kocie akcesoria przyniesione przez dzieci. Wzbogaciły je m.in.: albumy, pocztówki, plakaty, kalendarze, pluszaki, zdjęcia dzieci z mruczącymi pupilami, przysmak dla kotów, rekwizyty do zabawy, książki z opowiadaniami i wierszami oraz płyty CD z piosenkami o kotach.

Pytania ułożone przez dzieci pogrupowałyśmy w następujące bloki tematyczne:

 • Kocie zdrowie,
 • Pielęgnacja kota,
 • Kocie rodziny,
 •  Koty mają swoje sprawy.

Spotkanie z panią dyrektor – wieloletnią właścicielką kota dachowca

Każdemu zagadnieniu poświęciłyśmy osobne zajęcia. Podczas spotkań z ekspertami dzieci  zdobywały wiedzę z tzw. „pierwszej ręki”. Miały możliwość samodzielnego przeprowadzenia wywiadu z zaproszonymi gośćmi. Bezpośrednio...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy