Kształtowanie tożsamości dziecka w wieku przedszkolnym
Tematem przewodnim grudniowego wydania czasopisma jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka. W artykule otwierającym niniejszy numer „Wychowania w Przedszkolu” dr Ewa Bajer i Ewa Baranowska-Jojko informują, w jaki sposób można stopniowo rozwijać u przedszkolaków kontrolę nad emocjami. Ponadto, w tym miesiącu podejmujemy temat kształtowania tożsamości dziecka w wieku przedszkolnym i wyjaśniamy, jak nauczyciel wychowania przedszkolnego może wspierać podopiecznych uczęszczających na terapię z elementami integracji sensorycznej.
„Rozwój emocjonalny dziecka w okresie przedszkolnym przebiega dynamicznie, obejmując różne stany i zachowania emocjonalne. Czasami mają one intensywny charakter, a innym razem ich siła jest niewielka, ale w efekcie dzieci popadają z jednej skrajności emocjonalnej w drugą. Emocje przejmują wtedy kontrolę nad zachowaniem i zamiast pomagać, utrudniają radzenie sobie z otaczającą rzeczywistością” – piszą dr Ewa Bajer i Ewa Baranowska-Jojko w artykule zatytułowanym „Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka w przedszkolu?”. Autorki informują w nim, o czym warto pamiętać rozwijając pozytywne emocje u podopiecznych i przekazują Państwu przykłady autorskich ćwiczeń do zastosowania z dziećmi w grupie przedszkolnej.
Jak i kiedy przebiega proces kształtowania tożsamości dziecka? Czy możliwe jest zablokowanie rozwoju tożsamości? Dlaczego tak ważne jest, by wspierać proces kształtowania tożsamości dziecka? Dowiedzą się tego Państwo czytając artykuł Anny Kordzińskiej-Grabowskiej zatytułowany „Kształtowanie tożsamości u dziecka w wieku przedszkolnym”, który publikujemy w dziale „Praca z dzieckiem”.
„Kiedy otoczenie przeciąża dziecko…” to artykuł Marty Baj-Lieder znajdujący się w rubryce „Elementy integracji sensorycznej”. Autorka radzi w nim, jak pomóc podopiecznym z nadwrażliwością sensoryczną oraz w jaki sposób chronić ich przed nadmiarem bodźców, skoro reagują nadmiernie na zwykłe, codzienne sytuacje. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, dlaczego tak ważne jest, aby wsparcie terapeutyczne z elementami integracji sensorycznej nie kończyło się wraz z progiem gabinetu specjalistycznego, ale by wszystkie osoby mające kontakt z dzieckiem nadwrażliwością sensoryczną współpracowały ze sobą.
Która część podstawy programowej jest wyznacznikiem pracy przedszkola? Jakie realne funkcje spełnia podstawa programowa wychowania przedszkolnego? Dlaczego sformułowanie „nauczyciel realizuje podstawę programową” jest błędne? Na te i inne pytania odpowiada Dorota Dziamska w artykule zatytułowanym „Podstawa programowa i najczęstsze błędy w jej rozumieniu”. Ponadto, ekspertka podaje przykłady prawidłowych i nieprawidłowych zapisów w konspektach i planach pracy.
Zawartość dostępna online
Praca z dzieckiem
Kształtowanie tożsamości dziecka w wieku przedszkolnym
English time
Little snowflake
Plastyczne wariacje
Skarpetkowy bałwan - czyli kreatywne zimowe zajęcia
Podstawa programowa
Podstawa programowa i najczęstsze błędy w jej rozumieniu
Origami a rozwój dziecka
Origami w metodach i systemach pedagogicznych
Mali ekolodzy
„Woda – źródło życia”
Zajęcia na czasie
Krąg tematyczny – ufam sobie Konspekt zajęć
Zajęcia na czasie
Krąg tematyczny – ufam sobie Konspekt sytuacji edukacyjnych
Ufam sobie, bo mam szacunek do siebie
Psychologia dla nauczyciela
Jak skutecznie wzmacniać słowem?
W rytmie kroków i podskoków
Śnieżynkowe ostinato
Elementy integracji sensorycznej
Kiedy otoczenie przeciąża dziecko…
Wywiad miesiąca
Rozmowa z Alicją Michalik
Temat numeru
Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka w przedszkolu?