Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

15 listopada 2017

NR 21 (Listopad 2016)

Gry i zabawy andrzejkowe dla przedszkolaków

0 269

Andrzejki to magiczny czas, kiedy każdy z nas może sprawdzić, czy spełnią się jego najskrytsze marzenia. W przedszkolu warto zorganizować cały dzień wypełniony wróżbami i zabawami andrzejkowymi z odpowiednią dekoracją i strojami. Czasem jest to okazja do wspaniałej zabawy i wielu niezapomnianych emocji. Warto jednak wybrać takie zabawy, które niosą również element edukacyjny (np. utrwalają znajomość kolorów lub liczb).

  1. Wróżba z kleksów

Wszystkie dzieci otrzymują cienką kartkę papieru (wielkości kartki pocztowej, najlepiej bibułkę) i pędzelek. 
Nauczycielka podchodzi do każdego z miseczką z rozpuszczonej w wodzie farby (może być też atrament). Dzieci maczają pędzelki w płynie i ustawiają pionowo nad kartką, tak by nadmiar płynu spłynął, tworząc kleksa. Następnie składają kartkę tuż przy kleksie i rozkładają, uzyskując symetryczny obraz. Wszyscy siadają w kole i wspólnie zastanawiają się, co może przedstawiać powstały kleks.

Cel edukacyjny: rozbudzenie wyobraźni, pobudzenie kreatywności i twórczego myślenia.

  1. Andrzejkowy rzut kostką

Przedszkolaki siedzą w kole na dywanie – na środku znajduje się magiczna plansza wycięta z kolorowego kartonu (wielkości dużego bloku rysunkowego). Dzieci dostają po dwie kostki i po kolei rzucają nimi tak, by trafić w magiczną planszę. Liczymy oczka na tych kostkach, które pozostały na planszy. Nauczycielka odczytuje dzieciom „wyrzucone” wróżby, np. „1 – czekają cię wycieczki i wesołe przygody”, „8 – w tym roku polubisz coś, czego nie znosiłaś(-eś)”.

Cel edukacyjny: utrwalenie znajomości cyfr i umiejętności dodawania.

  1. Kolorowy zawrót głowy

Przedszkolaki biegają po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, muszą szybko znaleźć miejsce na poduszkach leżących na podłodze. Pod każdą z nich znajdują się kolorowe kartoniki. Dzieci zaglądają pod poduszki, wyciągają kartoniki, nazywają kolory, a nauczycielka odczytuje wróżby, np.: „Czerwony – jeśli nie ograniczysz batoników i cukierków, to w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem
u dentysty”, „Biały – pij więcej mleka”.

Cel edukacyjny: utrwalenie kolorów.
    

  1. Magiczne przepowiednie

Zabawa raczej dla starszych dzieci. Nauczycielka przygotowuje magiczne przepowiednie – na białych karteczkach rysuje sokiem z cytryny różne symbole (np. książka, warzywo, rower). Wszystkie kartki znajdują się w czarodziejskim kapeluszu. Dzieci losują pojedyncze przepowiednie i z pomocą nauczycielki (lub innej dorosłej osoby) odczytują symbol nad płomieniem świecy. Następn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy