Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wolontariusz w przedszkolu

Artykuły z czasopisma | 10 listopada 2017 | NR 18
254

„Dzień dobry, nazywam się Karolina Drygasiewicz i jestem studentką pedagogiki specjalnej. Chciałabym z bliska poznać dziecięce środowisko, zdobyć praktyczne doświadczenie w pracy z dziećmi. Czy mogłabym zostać wolontariuszem w państwa przedszkolu?”. „Oczywiście, czy dzisiaj ma pani czas, żeby poznać naszą placówkę?”.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem? 
Jakie korzyści dla placówki przedszkolnej niesie przyjęcie wolontariusza? 
Jak wpływa on na rozwój maluchów i na pracę nauczycieli?

Moja przygoda z trwającym 12 miesięcy wolontariatem w przedszkolu integracyjnym zaczęła się właśnie od przytoczonej rozmowy. Wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy, że to była jedna z moich lepszych decyzji w życiu, otwierająca, jak się teraz okazuje, wachlarz zawodowych możliwości. Obecnie jestem nauczycielem grupy 5-latków w jednym z lubelskich przedszkoli.

W placówce zostałam bardzo mile przyjęta i poważnie potraktowano chęć oferowanej przeze mnie pomocy. Pierwszego dnia zapytano mnie o moje oczekiwania względem wolontariatu: „W jakiej grupie wiekowej chciałaby pani pracować?”; „Czy chciałaby pani pracować w formie wolontariatu stałego, czy raczej akcyjnego?”; „Ile czasu tygodniowo może pani poświęcić na pomoc wolontarystyczną?”; „Czy jest pani otwarta na propozycję prowadzenia własnych zajęć pod okiem nauczycieli?”; „Czego dokładnie oczekuje pani od naszej placówki jako tej, w której będzie pani wolontariuszem?”.

W każdej chwili wolnej od zajęć dydaktycznych na uczelni pojawiałam się w przedszkolu, aby towarzyszyć dzieciom w ich dynamicznym rozwoju. Długie rozmowy, „wygłupy” na dywanie, zabawy w kącikach czy indywidualna praca przy stoliku dawały mi ogromną radość. Wielokrotnie słyszałam słowo „dziękuję” od nauczycieli, którym często brakowało czasu w ciągu dnia na pracę z każdym dzieckiem. 

Nauczyłam się wiele i jestem wdzięczna wszystkim osobom, które pokazały mi, na czym polega praca nauczyciela wychowania przedszkolnego „od wewnątrz”. Polecam studentom taką formę spędzania wolnego czasu – wolontariat jest szansą na sprawdzenie siebie i weryfikację decyzji wyboru kierunku studiów, czy był trafny. Może też być źródłem refleksji, że należy dokonać pewnych modyfikacji w tym zakresie albo wybrać zupełnie inną ścieżkę edukacyjną. Przede wszystkim jednak wolontariat oferuje możliwość zdobywania praktycznego doświadczenia.

Centrum Wolontariatu definiuje pojęcie „wolontariat” jako „świadomą, dobrowolną działalność podejmowaną na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie” (wolontariat.org.pl).

 

Korzyści dla wolontariusza placówki przedszkolnej:

 • realne wejście we wspaniały świat dziecka,
 • weryfikacja spójności wiedzy teoretycznej i praktycznego działania na bieżąco – wyciąganie wniosków,
 • nabywanie różnych umiejętności i uczenie się od doświadczonych, bogatych w wiedzę nauczycieli,
 • możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych ciekawymi metodami,
 • zdobycie większej świadomości na temat dodatkowych szkoleń i kursów, które są doskonałym uzupełnieniem studiów pedagogicznych; czasami możliwość uczestniczenia w bezpłatnych szkoleniach organizowanych na terenie placówki,
 • poznanie płaszczyzny dotyczącej współpracy z rodzicami (bardzo istotnej z perspektywy nauczyciela), 
 • zaliczanie praktyk studenckich; możliwość przeprowadzenia badań do pracy dyplomowej,
 • ukierunkowanie preferencji zawodowych,
 • zdobycie doświadczenia wymaganego podczas poszukiwania pracy

 

Aktywność wolontariuszy reguluje Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r.
(nowelizacja ustawy – Dz. U. z 9 września 2015 r.):

 • świadczeni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy