Dołącz do czytelników
Brak wyników

W Roztańczonej Krainie język polski płynie…

Artykuły z czasopisma | 8 listopada 2017 | NR 13
0 551

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego PWN język to system znaków dźwiękowych służący do porozumiewania się przez członków danego narodu, społeczeństwa. Język to również skarb i ważny symbol narodowy, który trzeba pielęgnować i chronić.

Każdego roku, 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

Jego data upamiętnia zdarzenia z Bangladeszu, gdzie w 1952 r.podczas demonstracji zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Żądano wówczas nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. UNESCO podaje, że prawie połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2–3 pokoleń. Założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest to, że o język narodowy trzeba dbać, aby nie stracił on swojej urody i walorów estetycznych oraz by był poprawny, elastyczny i zrozumiały. 

W naszym przedszkolu od trzech lat uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ma to na celu zwrócenie najmłodszym i ich rodzinom uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Nasze obchody tego święta to coroczne spotkania przedszkolaków z klasykami polskiej poezji dziecięcej, które mają na celu:

  • podkreślenie znaczenia nauki języka ojczystego w rozwoju intelektualnym dziecka,
  • rozbudzanie u dzieci zainteresowań literaturą dziecięcą,
  • propagowanie kultury języka ojczystego.

Podczas pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w 2012 r. zorganizowaliśmy dla dzieci Przegląd recytatorski „Dzieci Dzieciom – wiersze Jana Brzechwy”. Chętne przedszkolaki razem z rodzicami przygotowały w domu prezentację wybranego przez siebie utworu. Było miło i kolorowo dzięki pięknej recytacji, krótkim, ale wspaniałym inscenizacjom oraz ciekawej scenografii. 

Kolejny rok obchodów to niespodzianka dla dzieci przygotowana przez wychowawców „Nauczyciele Dzieciom – inscenizacja na podstawie wierszy Juliana Tuwima”. Dzieci były bardzo podekscytowane i zadowolone, że mogły oglądać na scenie swoje panie nauczycielki. Dla nas, nauczycieli to również było wielkie przeżycie, ale i dobra zabawa.

 

„Dbaj o swój język i mów poprawnie, Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, Bo kto nie ćwiczy często języka, Ten się w mówieniu potem potyka”.
Małgorzata Strzałkowska

 

Jeszcze większą radość u dzieci wywołują ich rodzice na scenie. Dlatego też to właśnie ich poprosiliśmy o udział w III obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które odbyły się pod hasłem „Rodzice Dzieciom – inscenizacja wierszy polskich autorów o tematyce zimowej”. Znaleźli się odważni i kreatywni rodzice, którzy chętnie wzięli udział w przygotowaniach nietypowej niespodzianki dla najmłodszych. 

W tym roku do uczczenia Dnia Języka Ojczystego zaprosiliśmy naszych absolwentów, którzy są uczniami pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci pod kierunkiem nauczycielki z przedszkola „Roztańczona Kraina” przygotowały inscenizację z wykorzystaniem wierszy Danuty Wawiłow i Doroty Gellner. 

 

 

 

W naszym przedszkolu edukacja językowa zajmuje sporo miejsca. Podczas zajęć z dziećmi odkrywamy, jak zmieniał się nasz język. Porównujemy polszczyznę, którą posługujemy się teraz, z językiem naszych przodków. Nauczyciele organizują w ciągu dnia różne zabawy językowe dla dzieci. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” co miesiąc organizujemy „Tygodnie szczególnego czytania dzieciom”. Do czytania naszym przedszkolakom ich ulubionych pozycji książkowych zapraszamy rodziców,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy