Dołącz do czytelników
Brak wyników

W Roztańczonej Krainie język polski płynie…

Artykuły z czasopisma | 8 listopada 2017 | NR 13
0 751

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego PWN język to system znaków dźwiękowych służący do porozumiewania się przez członków danego narodu, społeczeństwa. Język to również skarb i ważny symbol narodowy, który trzeba pielęgnować i chronić.

Każdego roku, 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

POLECAMY

Jego data upamiętnia zdarzenia z Bangladeszu, gdzie w 1952 r.podczas demonstracji zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Żądano wówczas nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. UNESCO podaje, że prawie połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2–3 pokoleń. Założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest to, że o język narodowy trzeba dbać, aby nie stracił on swojej urody i walorów estetycznych oraz by był poprawny, elastyczny i zrozumiały. 

W naszym przedszkolu od trzech lat uroczyście obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ma to na celu zwrócenie najmłodszym i ich rodzinom uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Nasze obchody tego święta to coroczne spotkania przedszkolaków z klasykami polskiej poezji dziecięcej, które mają na celu:

  • podkreślenie znaczenia nauki języka ojczystego w rozwoju intelektualnym dziecka,
  • rozbudzanie u dzieci zainteresowań literaturą dziecięcą,
  • propagowanie kultury języka ojczystego.

Podczas pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w 2012 r. zorganizowaliśmy dla dzieci Przegląd recytatorski „Dzieci Dzieciom – wiersze Jana Brzechwy”. Chętne przedszkolaki razem z rodzicami przygotowały w domu prezentację wybranego przez siebie utworu. Było miło i kolorowo dzięki pięknej recytacji, krótkim, ale wspaniałym inscenizacjom oraz ciekawej scenografii. 

Kolejny rok obchodów to niespodzianka dla dzieci przygotowana przez wychowawców „Nauczyciele Dzieciom – inscenizacja na podstawie wierszy Juliana Tuwima”. Dzieci były bardzo podekscytowane i zadowolone, że mogły oglądać na scenie swoje panie nauczycielki. Dla nas, nauczycieli to również było wielkie przeżycie, ale i dobra zabawa.

 

„Dbaj o swój język i mów poprawnie, Ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, Bo kto nie ćwiczy często języka, Ten się w mówieniu potem potyka”.
Małgorzata Strzałkowska

 

Jeszcze większą radość u dzieci wywołują ich rodzice na scenie. Dlatego też to właśnie ich poprosiliśmy o udział w III obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które odbyły się pod hasłem „Rodzice Dzieciom – inscenizacja wierszy polskich autorów o tematyce zimowej”. Znaleźli się odważni i kreatywni rodzice, którzy chętnie wzięli udział w przygotowaniach nietypowej niespodzianki dla najmłodszych. 

W tym roku do uczczenia Dnia Języka Ojczystego zaprosiliśmy naszych absolwentów, którzy są uczniami pobliskiej szkoły podstawowej. Dzieci pod kierunkiem nauczycielki z przedszkola „Roztańczona Kraina” przygotowały inscenizację z wykorzystaniem wierszy Danuty Wawiłow i Doroty Gellner. 

 

 

 

W naszym przedszkolu edukacja językowa zajmuje sporo miejsca. Podczas zajęć z dziećmi odkrywamy, jak zmieniał się nasz język. Porównujemy polszczyznę, którą posługujemy się teraz, z językiem naszych przodków. Nauczyciele organizują w ciągu dnia różne zabawy językowe dla dzieci. W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” co miesiąc organizujemy „Tygodnie szczególnego czytania dzieciom”. Do czytania naszym przedszkolakom ich ulubionych pozycji książkowych zapraszamy rodziców, absolwentów oraz inne ciekawe, znane osoby. Gościliśmy m.in. burmistrza dzielnicy Targówek Sławomira Antonika, aktorkę Emilię Warabidę, aktora Pawła Kamińskiego, reprezentantów Wojska Polskiego, policji, straży pożarnej. Otrzymaliśmy tytuł „Miejsce przyjazne książce” za udział w akcji „Włącz książkę, włącz czytanie”. Przystąpiliśmy też do ogólnoświatowej społecznej formy ruchomej biblioteki –akcji „Bookcrossing – uwolnij książkę”. Zorganizowaliśmy w przedszkolu tzw. półki bookcrosingowe, na których na naszych wychowanków i ich rodziców czekają bezpłatne tytuły literatury dla dzieci i doro...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy