Dołącz do czytelników
Brak wyników

O buraczku nieboraczku

Artykuły z czasopisma | 14 listopada 2017 | NR 20
177

24 listopada przypada Święto Buraka i warto wtedy poświęcić chwilę temu warzywu. Dlatego bohaterem tekstu wprowadzającego będzie burak. Powiemy, dlaczego jest cennym warzywem, jak można go podać i jak zaaranżować zajęcia z jego udziałem.

Wartości odżywcze buraka

Buraki powinniśmy docenić nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też z uwagi na wartości odżywcze. Zawierają dużo kwasu foliowego, który powinien znaleźć się w diecie kobiet starających się o dziecko. Jest też bogaty w żelazo, wapń, magnez i potas. Jeśli chcemy przyswoić, jak najwięcej składników odżywczych, warto spożywać buraki pieczone, sok z buraków lub zupę z gotowanych buraków. Niestety, podczas gotowania warzywa, cenne składniki pozostają w wywarze i mniej ich możemy przyswoić. Burak w każdej postaci wzmacnia odporność naszego organizmu, zwalcza choroby wirusowe, dlatego warto włączyć go w okresie jesienno-zimowym do jadłospisu.

Buraki są doceniane przez sportowców, bo to naturalny środek krwiotwórczy. Wzmagają przyswajanie tlenu przez komórki, dzięki czemu zwiększają wydolność organizmu. Z tego względu warto, aby buraki spożywały osoby z niedokrwistością i anemią. O burakach powinni pamiętać również nadciśnieniowcy, bo dzięki temu warzywu można obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.

Kolejną cenną właściwością buraków jest działanie przeciwnowotworowe. Piękny buraczany barwnik zawiera antyutleniacze chroniące nas przed działaniem wolnych rodników. Co więcej, badacze udowodnili, że stan osób chorych na raka pęcherza moczowego lub przewodu pokarmowego poprawił się po podawaniu dwóch szklanek soku z buraków dziennie.

Czym się różni botwina od buraków?

Botwina jest to niedojrzała postać buraka ćwikłowego. Zawiera dużo wody, potasu i witaminy C. Niestety, zawiera też kwas szczawiowy, który łączy się w organizmie z wapniem i tw...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy