Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

15 listopada 2017

NR 21 (Listopad 2016)

W poszukiwaniu mikołajkowych prezentów

0 961

Scenariusz wieczornego spaceru po lesie

Mikołajki to jeden z najmilszych dni w roku niosący ze sobą tajemnicę, oczekiwanie i moc zaskakujących niespodzianek. Co roku na ten wyjątkowy dzień czekają najmłodsi, niecierpliwie przerzucając kartki kalendarza. Dorosłym ten dzień kojarzy się głównie z tupotem bosych stópek rozbudzonych nad ranem dzieciaków przemierzających niecierpliwie metraż domu w poszukiwaniu ukrytych przez tajemniczego gościa prezentów. Mikołajki to święto obchodzone ku czci św. Mikołaja – biskupa Miry. Od średniowiecza w wigilię tego dnia św. Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. Szóstego grudnia nie spotykamy Mikołaja osobiście. Cała sekretność tego dnia polega na tym, że zakrada się on nocą do domów i podrzuca najmłodszym małe podarunki, ukrywając je w nietypowych, często zaskakujących miejscach. 

Do najbardziej popularnych schowków należą: łóżko – prezenty można spotkać pod łóżkiem lub pod poduszką, buty – koniecznie muszą być wypastowane i stać równiutko w przedpokoju, bo inaczej zamiast niespodzianki, dawnym zwyczajem, można znaleźć w nich zgniłe ziemniaki, duża specjalna skarpeta zawieszona przy kominku, na parapecie okna, na piecu lub za drzwiami. 

POLECAMY

Idąc w tym dniu do przedszkola, dzieci pozostają od rana w nastroju oczekiwania. Niektóre z nich odkryły już swoje prezenty w domu, inne muszą jeszcze na nie poczekać lub (z różnych względów) mogą ich w ogóle nie otrzymać. Ale w przedszkolu Mikołaj przecież nie może zapomnieć o żadnym dziecku. Być może będzie to jedyne miejsce, w którym nasi wychowankowie otrzymają z dawna wyczekiwany upominek.

A skoro ten dzień jest ważny dla naszych najmłodszych, warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Dla nas najważniejszy jest nastrój oczekiwania, podsycanie atmosfery tajemniczości oraz sam moment zaskoczenia. W naszej placówce ten wyjątkowy dzień za każdym razem wygląda inaczej. Czasami przybiera charakter wycieczki (wyjeżdżając w plener, poszukujemy prezentów w terenie), wydarzenia kulturalnego (tego dnia każde dziecko w swojej szafce znajduje bilet od Mikołaja ze swoim imieniem i nazwiskiem), imprezy integracyjnej czy gry plenerowej. W repertuarze naszych imprez mikołajkowych mamy kilka hitów, które na stałe wpisały się w pamięć absolwentów przedszkola. Jednym z nich jest niewątpliwie wieczorny spacer po lesie.

Przedszkole nr 8 położone jest w przepięknie zadrzewionej dzielnicy Piaseczna, zwanej Zalesiem Dolnym. Na terenie ogrodu znajduje się park leśny z wytyczonymi alejkami spacerowymi i punktami obserwacji przyrodniczej. Alejki krzyżują się ze sobą, tworząc ciekawy leśny labirynt ścieżek – idealne miejsce na tajemnicze poszukiwania. Atuty naturalnego terenu wykorzystałyśmy do organizacji imprezy mikołajkowej. W tym dniu umówiliśmy się z rodzicami, że wychowankowie zostaną odebrani po godzinie 17.00.

Szóstego grudnia od samego rana wprowadzamy dzieci w nastrój oczekiwania. U progu przedszkola witał wszystkich kolorowy plakat, na którym umieszczono krótki list od Mikołaja.

Kochane dzieciaki z Przedszkola nr 8!
Posypało rankiem białym śniegiem dookoła,
gdy przejeżdżałem na saniach koło waszego przedszkola.
W lesie ukryłem moc niespodzianek, 
wiem, że od dłuższego czasu czekacie na nie.
Będą widoczne tylko o zmroku, 
weźcie ze sobą latarenki,
bo bez nich w ciemności
nie zrobicie nawet pół kroku.

Po podwieczorku zostawię Wam kolejną wiadomość.
Czekajcie cierpliwie.
Święty Mikołaj


Do poszukiwania prezentów musieliśmy się solidnie przygotować. Mikołaj oświadczył, że bez latarenek w ciemnym lesie nie uda nam się ich odnaleźć. Zatem zajęcia przedpołudniowe w całym przedszkolu przyjęły charakter warsztatowy, wszystkie grupy bowiem przystąpiły do wykonywania lampionów. Wykorzystaliśmy do tego celu najzwyklejsze szklane słoiki, klej biurowy, kolorową bibułę i sznurek (zbiórkę słoików wśród rodziców ogłosiliśmy tydzień wcześniej).

 

LAMPIONY ZE SŁOIKÓW

Potrzebne materiały:

 • szklany słoik (takiej wielkości, żeby swobodnie zmieściła się w nim mała świeczka), 
 • sznurek, 
 • klej biurowy (rozpuszczony w niewielkiej ilości wody),
 • kolorowa bibułka,
 • cekiny,
 • materiały sypkie: żwirek, piasek lub kasza manna,
 • wkłady tealight,
 • nożyczki.

Sposób wykonania:
Sznurek (lub drucik) wiążemy w miejscu nakrętki na supełek, drugi koniec sznurka przewiązujemy z drugiej strony, tworząc uchwyt. Wycinamy z bibuły różne wzory, smarujemy słoik klejem i przyklejamy bibułkę, na końcu – cekiny. Na dnie słoika umieszczamy sypki materiał, w który wkładamy świeczkę.

Kiedy lampiony były już gotowe, pozostało nam tylko oczekiwanie na kolejny znak od Mikołaja. Czas ten wykorzystaliśmy na wspólne śpiewanie piosenek o tajemniczym gościu, rozmowy o porannych domowych mikołajkowych niespodziankach oraz naukę wiersza Doroty Gellner Mikołajki.

O 15.00 pani dyrektor przyniosła do każdej z grup wielką czerwoną kopertę. Bez problemu domyśliliśmy się, że to wyczekiwana...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy