Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

15 listopada 2017

NR 21 (Listopad 2016)

W poszukiwaniu mikołajkowych prezentów

0 264

Scenariusz wieczornego spaceru po lesie

Mikołajki to jeden z najmilszych dni w roku niosący ze sobą tajemnicę, oczekiwanie i moc zaskakujących niespodzianek. Co roku na ten wyjątkowy dzień czekają najmłodsi, niecierpliwie przerzucając kartki kalendarza. Dorosłym ten dzień kojarzy się głównie z tupotem bosych stópek rozbudzonych nad ranem dzieciaków przemierzających niecierpliwie metraż domu w poszukiwaniu ukrytych przez tajemniczego gościa prezentów. Mikołajki to święto obchodzone ku czci św. Mikołaja – biskupa Miry. Od średniowiecza w wigilię tego dnia św. Mikołaj przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. Szóstego grudnia nie spotykamy Mikołaja osobiście. Cała sekretność tego dnia polega na tym, że zakrada się on nocą do domów i podrzuca najmłodszym małe podarunki, ukrywając je w nietypowych, często zaskakujących miejscach. 

Do najbardziej popularnych schowków należą: łóżko – prezenty można spotkać pod łóżkiem lub pod poduszką, buty – koniecznie muszą być wypastowane i stać równiutko w przedpokoju, bo inaczej zamiast niespodzianki, dawnym zwyczajem, można znaleźć w nich zgniłe ziemniaki, duża specjalna skarpeta zawieszona przy kominku, na parapecie okna, na piecu lub za drzwiami. 

Idąc w tym dniu do przedszkola, dzieci pozostają od rana w nastroju oczekiwania. Niektóre z nich odkryły już swoje prezenty w domu, inne muszą jeszcze na nie poczekać lub (z różnych względów) mogą ich w ogóle nie otrzymać. Ale w przedszkolu Mikołaj przecież nie może zapomnieć o żadnym dziecku. Być może będzie to jedyne miejsce, w którym nasi wychowankowie otrzymają z dawna wyczekiwany upominek.

A skoro ten dzień jest ważny dla naszych najmłodszych, warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Dla nas najważniejszy jest nastrój oczekiwania, podsycanie atmosfery tajemniczości oraz sam moment zaskoczenia. W naszej placówce ten wyjątkowy dzień za każdym razem wygląda inaczej. Czasami przybiera charakter wycieczki (wyjeżdżając w plener, poszukujemy prezentów w terenie), wydarzenia kulturalnego (tego dnia każde dziecko w swojej szafce znajduje bilet od Mikołaja ze swoim imieniem i nazwiskiem), imprezy integracyjnej czy gry plenerowej. W repertuarze naszych imprez mikołajkowych mamy kilka hitów, które na stałe wpisały się w pamięć absolwentów przedszkola. Jednym z nich jest niewątpliwie wieczorny spacer po lesie.

Przedszkole nr 8 położone jest w przepięknie zadrzewionej dzielnicy Piaseczna, zwanej Zalesiem Dolnym. Na terenie ogrodu znajduje się park leśny z wytyczonymi alejkami spacerow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy