Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

19 marca 2018

NR 32 (Grudzień 2017)

Scenariusz zajęć z okazji Świąt Bożego Narodzenia

0 398
Temat zajęć Tajemnicze drzewko
Cel ogólny Wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o poznawanie historii choinki i tradycji jej ubierania
Cele operacyjne Dziecko 
  • ma świadomość istnienia historii i tradycji choinki bożonarodzeniowej;
  • rozpoznaje ozdoby choinkowe tradycyjne i współczesne;
  • naśladuje ruchem w zabawie czynność ścinania, noszenia choinki;
  • składa, wycina, konstruuje
Metody Pogadanka, pokaz, inscenizacja, praktyczne działanie
Formy pracy Indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne Ilustracje przedstawiające różne choinki, opowiadanie Wyprawa po choinkę F. Kobryńczuka, zagadka, ozdoby choinkowe dawne i współczesne, prawdziwa choinka, płyta CD z piosenką, kartka A4, zielony karton, klej, nożyczki, mały nożyk 
Czas trwania 30–45 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Powitanie dzieci

Dzieci stoją w kręgu, nauczyciel śpiewa słowa: Dzień doby, mówię dzieciom i witam wszystkich was, podajmy sobie rączki, a ja przedstawię was. A następnie, podchodząc do każdego dziecka, śpiewa piosenkę: To jest (imię dziecka), 
tra la la la la (dzieci klaszczą trzy razy w ręce), serdecznie witam (imię dziecka), hopsa, hopsasa (dzieci trzymając ręce na 
biodrach, podskakują trzy razy). Nauczyciel powtarza słowa do momentu, aż przywita wszystkie dzieci.

Zagadka
Nauczyciel czyta dzieciom zagadkę i mówi: 
Posłuchajcie i odgadnijcie, o czym będziemy dziś rozmawiać.

Zielona, z lasu wzięta,
wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca,
a nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama,
zawsze zielona i świeża.  

Zabawa kształtująca myślenie przyczynowo-skutkowe „Skąd ona jest?”

Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje różnych choinek: w lesie, rosnącej na podwórku, stojącej w domu, ubranej w ozdoby świąteczne, przystrojonej tylko lampkami itp. Następnie zadaje dzieciom pytania:

–  Czym różnią się te drzewka od siebie?
–  Jak myślicie, skąd biorą się choinki?
–  Dlaczego dekorujemy choinkę na święta Bożego Narodzenia?
–  Dlaczego przystrajamy choinkę bombkami i światełkami?
–  Co ma oznaczać choinka?
–  Czy lubicie ubierać choinkę?    

Opowiadanie Wyprawa po choinkę F. Kobryńczuka (lub inna opowieść)

Nauczyciel na podsumowanie pogadanki czyta dzieciom. Po zakończeniu opowiadania prowadzi rozmowę na temat treści utworu.

Zabawa dydaktyczna „Ubierz dobrze choinkę”

Nauczyci...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy