Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kulturalny maluch

28 marca 2018

NR 35 (Marzec 2018)

Podróż 2. W teatrze bez aktorów
Poznajemy urok teatru lalek

0 183

W czym tkwi przyciągająca siła teatru lalek? Czy urzeka nas kunszt sztuki lalkarskiej? Oczarowuje rozmaitość i bogactwo różnych typów lalek, a może po prostu sam fenomen ożywienia, czyli nadanie martwym przedmiotom iluzyjnego życia?
 

Planując wyjście do teatru z dziećmi, mamy do wyboru spory wachlarz możliwości. Odmian sztuki teatralnej jest bowiem wiele i każda z nich może przypaść do gustu najmłodszym widzom. Czym zazwyczaj kierujemy się, wybierając sztukę dla przedszkolnych odbiorców? Dla jednych nauczycieli ważne będą premiery teatralne – warto być na bieżąco z nowościami, to sprzyja wizerunkowi nowoczesnej placówki. Czasami wybieramy coś z kanonu klasyki literatury dziecięcej, chcąc przybliżyć podopiecznym wartościowe utwory, na których wychowały się całe pokolenia dzieci. Innym razem sięgamy po repertuar teatru eksperymentalnego, umożliwiając wychowankom obcowanie z różnymi środkami wyrazu artystycznego. I choć codzienna oferta teatrów grających przedstawienia dla dzieci bywa różna i atrakcyjna, najczęściej jednak wybieramy propozycje teatru lalek. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ teatr lalek jest formą najbliższą dziecku przedszkolnemu. W każdym dużym mieście istnieje taki teatr, ma on swoją niepowtarzalną historię, tradycję i uznanych twórców. 

Dziwnych rzeczy można się napatrzeć na przykład, na przykład, niestety, tylko w teatrze.
B. Chorążuk W teatrze

Głównym aktorem w tym teatrze jest lalka, która zastępuje na scenie człowieka. Powstaje ona w pracowni plastycznej, a jej zaprojektowanie i wykonanie to niełatwe zadanie, wymagające prawdziwych fachowców. Oprócz waloru estetycznego, ważna jest jej podatność na animację. Lalka „wychodząca” z pracowni jest martwa i czasami może przerażać. Duszę lalce może dać tylko człowiek bezpośrednio ją animujący. Aktor-lalkarz poprzez odpowiednie granie lalką nadaje jej indywidualny charakter; sprawia, że posiada ona własną osobowość, ożywia ją poprzez grę i będąc ukrytym, tworzy postać sceniczną, oddając jej swój głos, emocje. Czy można odnaleźć w lalce doskonałego aktora? Otóż niektórzy znawcy sztuki teatralnej uważali, że spełnia ona wymagania idealnej teatralności. Po pierwsze, nigdy nie wdzięczy się do publiczności; po drugie, nie wykracza poza granice wyznaczone jej przez role; po trzecie, ponieważ nie ma własnej świadomości ani życia pozateatralnego, nie obciąża nimi postaci scenicznej.

Do innych ciekawych lalek teatralnych zaliczyć można lalki: 

 • Żyworękie – występują często jako konferansjerzy; jedną ręką aktor trzyma patyk z osadzoną na nim głową lalki, drugą wkłada do luźnego rękawa, ukazując własną dłoń (może być w rękawiczce). W przypadku lalki żyworękiej podwójnej lalka osadzona jest na głowie aktora za pomocą filcowego czepka, a obie jego ręce włożone są w rękawy i posiadają dość swobodny zakres ruchu. Aktor patrzy przez specjalne okienko zamaskowane tiulem znajdującym się na szyi lub piersi lalki. 
 • Mimiczne – potrafią wyrazić emocje twarzą; animuje się je za pomocą jednej dłoni lalkarza. Lalka mimiczna robi miny, marszczy czoło, uśmiecha się, złości, żuje gumę, pije i je. Umiejętności mimiczne lalki zależą od talentu aktora, a także od plastyki głowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Najpopularniejsze lalki mimiczne to oczywiście muppety, zwane w Polsce pyskówkami.
 • Hieratyczne – lalki-rzeźby o ruchomych elementach, które aktor może dowolnie pozować. Lalka tak długo trzyma pozycję, jak długo lalkarz sam nie zmieni układu jej ciała. Czy lalki teatralne możemy wykorzystać w codziennej pracy z najmłodszymi? Oczywiście! Oto kilka propozycji:
 • Witam w przedszkolu – spotkanie z pacynką, tzw. maskotką grupy, może być dla najmłodszych rozpoczynających edukację przedszkolną doskonałą pomocą w pokonywaniu problemów adaptacyjnych. Nauczyciel codziennie wita się z dziećmi za pośrednictwem pacynki, która każdemu podaje rękę, czasami się przytula, ociera łzy, opowiada żart, zdarza się, że też okazuje bezradność wobec dzieci i prosi ich o pomoc. Dzieci bardzo szybko nawiązują z pacynką serdeczne relacje. Zdecydowanie łatwiej jest im otworzyć się przed ożywianą lalką niż przed nowo poznaną osobą dorosłą w nowym nieznanym im miejscu. 
 • Ekorozmowy – to cykl spotkań przyrodniczych z wychowankami, których patronem może być np. kukiełka leśnego ludka w stylu krasnala Hałabały lub Kosmatka. Leśne stworzonko będzie przewodnikiem dzieci po zagadnieniach związanych ze światem przyrody, wraz z nimi będzie oglądało świat, dzieliło się swoimi spostrzeżeniami, prowokowało do dyskusji, wzbogacało wiedzę wychowanków. Pojawienie się na zajęciach leśnej kukiełki będzie znakiem rozpoznawczym dla zajęć o charakterze przyrodniczym. 
 • Poznajcie Minkę i Humorka – to bohaterowie programu „Chronimy dzieci”; możemy wykorzystać ich sylwety do poprowadzenia zajęć dotyczących rozwijania umiejętności w zakresie ochrony w sytuacjach wystąpienia zagrożenia przemocą. W scenariuszach wykorzystywane są historie Minki i Humorka, którzy dużo wiedzą o bezpieczeństwie, chodzą do przedszkola i spotykają się z różnymi trudnymi sytuacjami; wprowadzenie fikcyjnych postaci zbliżonych wiekiem do wieku uczestników programu jest zabiegiem celowym, wpływającym na skuteczność modelowania dziecięcych zachowań. 
 • Kłopoty z liczeniem – teatrzyk kukiełek możemy wykorzystać do doskonalenia u dzieci umiejętności matematycznych. W programie „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńskiej znajdziemy propozycję zajęć z wykorzystaniem formy teatralnej. Bezradność przedstawianych w nim postaci w zakresie poprawności liczenia skłania dzieci do zwiększonej koncentracji uwagi na zadaniach, uporządkowania reguł dotyczących poprawności liczenia, odczuwania satysfakcji z pomocy innym. 
 • Ja to wiem – pacynka może być również pomocna w przeprowadzaniu dziecięcej diagnozy. Zadawanie pytań przez sympatyczną postać bardziej ośmiela dziecko do podejmowania zadań, przełamuje barierę dystansu w sytuacji diagnozy. 
 • Pomóż mi rozwiązać ten problem – wykorzystanie różnych lalek teatralnych do rozwiązywania bieżących trudnych sytuacji zaistniałych w grupie. Zachowania dzieci prezentują w teatrzyku pacynki lub kukiełki, mają zmienione imiona, ale znajdują się w analogicznej sytuacji, co wychowankowie, np. konfliktu. Lalki teatralne prezentują społecznie akceptowane sposoby rozwiązywania zaistniałych konfliktów, przy okazji mówią też o swoich odczuciach. Pierwszą scenę w teatrzyku prezentuje nauczyciel, potem zachęca dzieci do odgrywania ról i prezentacji nowych kreatywnych pomysłów na rozwiązanie trudnych sytuacji. 
 • Abecadło – sylwety możemy wykorzystać do prezentacji treści utworów literackich, a także do utrwalania ich treści. 
 • Na straganie – kukiełki z warzyw mogą być zmysłową ilustracją do wysłuchanego utworu literackiego. Wykonane kukiełki zostaną wykorzystane do zabaw w teatr, rozwijania pamięci odtwórczej, angażowania dzieci do wspólnej recytacji.
 • Przedszkole bez zabawek – można uczynić również tematem przewodnim tego projektu lalki teatralne; ze zgromadzonych materiałów wtórnych (łyżek, rolek, butelek plastykowych, pudełek), dostarczonych przez rodziców, dzieci mogą konstruować różne kukiełki, które będą wykorzystywać podczas swobodnych zabaw. 
 • Ekolalka – lalki teatralne mogą również zainspirować nauczycieli do przeprowadzenia konkursów plastyczno-konstrukcyjnych dla dzieci przedszkolnych o zasięgu lokalnym lub konkursów rodzinnych. To ciekawa propozycja dla rodziców na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem. 

 

Pięć podstawowych typów lalek

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy