Dołącz do czytelników
Brak wyników

Odkrywamy tajemnice kwiatów

Artykuły z czasopisma | 13 listopada 2017 | NR 19
0 826

Przyroda od zawsze pasjonowała człowieka. Nie tylko dostarczała wiedzy niezbędnej do zrozumienia świata, rozbudzała zmysły, rozwijała wrażenia estetyczne, oczarowywała zapachami, dawała ukojenie, ale przede wszystkim była doskonałym źródłem inspiracji. We współczesnym kalendarzu świąt nietypowych odnajdziemy święta poświęcone różnym aspektom przyrody. Do najbardziej popularnych należą: Dzień Wody – 22 marca, Dzień Lasów – 23 marca, Dzień Ziemi – 22 kwietnia, Dzień Parków Narodowych –24 maja, Dzień Bociana Białego – 31 maja, Dzień Ochrony Środowiska – 5 czerwca, Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk – 19 września, Światowy Dzień Zwierząt – 4 października, Święto Drzewa – 10 października. Nie sposób spamiętać wszystkich. Chcąc zwrócić uwagę dzieciom na potrzeby naturalnego środowiska, jego ochronę, warto przeprowadzić w przedszkolu przynajmniej jedną z akcji na rzecz przyrody.

Akcja może przybrać ciekawe i zróżnicowane formy, w zależności od inwencji nauczyciela, zainteresowań dzieci, dostępnych źródeł informacji oraz zaangażowania lokalnego środowiska. W przedszkolnym kalendarzu imprez ekologicznych staramy się, aby przynajmniej w roku szkolnym znalazły się dwa święta mające na celu wspieranie ochrony przyrody, którym poświęcamy szczególną uwagę. Wszystkie spośród wymienionych przeze mnie nietypowych świąt były obchodzone przynajmniej raz w naszej placówce.

POLECAMY

Źródłem inspiracji twórczej uczyniłam tym razem Drzwi w tajemniczym ogrodzie, za którymi były ukryte zadania związane z kwiatami. Każde drzwi skrywały jedną z tajemnic kwiatów, którą poprzez samodzielne zadania dzieci musiały odkryć i przedstawić w formie wniosku. Starałam się, aby podpowiedzią była sama kolorystyka drzwi oraz dyskretne symbole, które wprowadziłyby wychowanków w odpowiedni nastrój twórczy. Biorąc pod uwagę wysokie umiejętności językowe dzieci oraz trudności w koncentracji uwagi postanowiłam wykorzystać mocne strony do poprawy słabszych.

 

Temat zajęć:

Tajemnice kwiatów

Cele:

 • rozwijanie wyobraźni twórczej i kreatywnego myślenia,
 • rozbudzanie zainteresowań światem przyrody,
 • bogacenie wrażeń zmysłowych,
 • doskonalenie sprawności językowej,
 • wskazywanie potrzeby ochrony przyrody i szacunku dla niej

Cele operacyjne: 

   Dziecko:

 • potrafi formułować ustne wypowiedzi na podstawie własnych wyobrażeń,
 • tworzy skojarzenia na podstawie doznań zmysłowych,
 • potrafi wymienić gatunki i grupy roślin w rożnych środowiskach,
 • rozpoznaje kwiaty po zapachu, smaku, dotyku,
 • układa wyrazy z rozsypanki literowej,
 • rozumie konieczność ochrony przyrody,
 • koncentruje się na wykonywanych zadaniach

Metody:

 • słowna – instrukcje, opowiadania,
 • oglądowa – pokaz, 
 • czynna: zadań stawianych dziecku do wykonania

Formy:

• ­    zbiorowa, indywidualna

Wiek dzieci:

5–6 lat

Pomoce:

6 dużych arkuszy pakowych z namalowanymi drzwiami w różnorodnych kolorach, olejek różany, ilustracje konwalii, rozsypanka literowa w kopercie dla każdego dziecka, dzwoneczki metalowe, kubeczki plastykowe, dzbanki z naparami ziołowymi, ilustracje kwiatów pływających, muzyka z filmu Tajemniczy ogród, lornetka

Organizacja sali:

na sztalugach rozstawionych na obwodzie koła umieszcza się obrazy drzwi

 

Przebieg zajęć:

Powitanie w tajemniczym ogrodzie – dzieci wchodzą do sali przy muzyce z filmu Tajemniczy ogród. 

Nauczycielka mówi: „Witam Was w tajemniczym ogrodzie. 
Jest w nim wiele ciekawych zakątków, do których prowadzą zagadkowe drzwi. Każde z nich skrywa jedną z tajemnic kwiatów. Macie okazję odkryć je dzisiaj podczas wspólnego zwiedzana ogrodu. Tych drzwi nie otwiera się kluczem. Reagują tylko na czarodziejskie zaklęcie. Jeżeli chcecie, to wam je zdradzę.

Czary mary, czary mary
tajemnicze drzwi otwieramy,
czary mary, czary mary
sekret kwiatów odkrywamy”

Dzieci tajemniczym głosem powtarzają słowa zaklęcia za nauczycielką.

„Intrygujący zapach” – zabawa rozwijająca zmysł węchu.

Nauczycielka mówi: „Zabieram Was na spacer po ogrodzie. Usiądźmy przed pierwszymi drzwiami. Popatrzcie na ich kolory, może one Wam coś podpowiedzą. Co możemy znaleźć za tymi kolorowymi drzwiami?”.
Swobodne wypowiedzi dzieci.
Nauczycielka zachęca: „Zatem użyjmy naszego zaklęcia: Czary mary…”
Dzieci powtarzają zaklęcie.
Rundka po kole: Dzieci wyjmują buteleczkę z olejkiem różanym znajdującą się za drzwiami. Siedząc w kręgu, przekazują ją sobie w ciszy. Rozpoznają zapach olejku. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, opisując odczucia związane z zapachami.
Nauczycielka pyta: „Jaką tajemnicę kwiatów udało się Wam odkryć?”.
Formułowanie wniosku: kwiaty pachną.

„Ciche dzwoneczki” – zabawa doskonaląca koncentrację uwagi w toku samodzielnych działań.

Nauczycielka mówi:  „Zapraszam na dalsze zwiedzanie ogrodu. (spacer przy muzyce). Usiądźmy przed tymi drzwiami. Spójrzcie na ich kształt i kolorystykę. Co może być za nimi ukryte?”
Swobodne wypowiedzi dzieci.
Ponowne wypowiedzenie zaklęcia przez dzieci. Za drzwiami znajdują się koperty i koszyczek z dzwoneczkami.
Układanka literowa: Każde dziecko otrzymuje kopertę, w której znajduje się ilustracja konwalii oraz kartoniki z literkami. Zadaniem wychowanków jest ułożenie wyrazu: KONWALIA z rozsypanki literowej. 
Nauczycielka mówi: „Opowiem wam o konwalii. To bardzo ciekawa i piękna roślina, która bardzo krótko kwitnie. 
Ze względu na pięknie pachnące kwiaty ludzie masowo zrywają konwalie do celów ozdobnych, co stanowi zagrożenie dla tego gatunku. Konwalia lubi towarzystwo dębów, dlatego też chroniona jest wraz z nimi w obszarach Natura 2000. Konwalia to również roślina trująca. Nie jest zjadana przez zwierzęta. Niebezpieczne są jej czerwone owoce, kwiaty oraz liście, a także woda, w której stała”. 
Nauczycielka formułuje zadanie: „Spójrzcie na kwiaty konwalii, co Wam przypominają? Czy takie kwiatowe dzwoneczki dzwonią?”.
Swobodne wypowiedzi dzieci. 
Nauczycielka pyta: „Jaką tajemnicę kwiatów udało się Wam odkryć?”.
Formułowanie wniosku: kwiaty są niesłyszalne (lub nie wydają odgłosów), kwiaty mogą być trujące. 
„Spacer po poletku konwaliowym” – zabawa ruchowa z rekwizytem.
Rozkładamy ilustracje konwalii na dywanie, tworzymy na niby ich naturalne siedlisko. Dzieci zabierają dzwoneczki z pudełeczka. Idą w ciszy pomiędzy ilustracjami konwalii, starając się, żeby dzwoneczek w ich dłoni nie wydał żadnego dźwięku. Koncentrują się na wykonywanym zadaniu.

„Lecznicze napary” – zabawa rozwijająca wrażliwość węchową i smakową. 

Nauczycielka mówi: „Przed nami kolejne drzwi. Tym razem zwróćcie uwagę na dyskretne symbole, które znajdują się na nich. Czy spróbujecie odgadnąć, jakie kwiaty ukryły się za nimi?”.
Swobodne wypowiedzi dzieci, tworzenie skojarzeń na podstawie bodźców wzrokowych.
Dzieci powtarzają zaklęcie. Za drzwiami znajdują dzbanek z naparem oraz 4 koperty, a w nich ilustracje: dziurawca, rumianku, czarnego bzu, jaśminu.
„W kwiatowej kawiarence” – dzieci zostają zaproszone do stolików. W filiżankach mają przygotowane napary (przy każdym stoliku inny). Degustują. Następnie wspólnie zastanawiają się, który z przedstawionych kwiatów na ilustracjach jest składnikiem naparu. 
Nauczycielka mówi: „Opowiem wam o tych kwiatach. Kwiaty są nie tylko piękne, mają zastosowanie w medycynie”. 

 

Dziurawiec zwyczajny

zazwyczaj r...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy