Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca z dzieckiem

18 listopada 2017

NR 25 (Marzec 2017)

Niezwykłe spotkania z książką

0 698

Czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga im zrozumieć siebie i innych oraz wyrabia nawyk czytania.

Rozbudzając zainteresowania czytelnicze dzieci, organizujemy w naszym przedszkolu spotkania z interesującymi ludźmi. Zapraszamy na nie osoby, które w ciekawy i niezwykły sposób zapoznają dzieci z literaturą, przedstawiają ich autorów. Cykl takich spotkań odbył się w przedszkolu z miejscową lalkarką, Mirosławą Truchta-Nowicką, która z niezwykłym zaangażowaniem wprowadziła dzieci w magiczny świat papierowych lalek.

POLECAMY

 

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem a puste serce wzruszeniem
Kornel Makuszyński

 

Na spotkaniach wykorzystywano wiersze Doroty Gellner, Opowiadania z Doliny Muminków Tove Jansson, Pipi Pończoszanka Astrid Lindgren. Zorganizowano następujące wydarzenia: Lale, lalki, laleczki, Gdzie mieszkają Muminki, Pipi i jej niezwykłe przygody.

Pani Mirosława rozbudzała zainteresowania czytelnicze przedszkolaków. Dostosowała literaturę do wieku odbiorców i czytała teksty w ciekawy i niezwykły sposób. Wprowadzała dzieci w świat literatury pełen magii, czarów, dobrych uczynków i wspaniałych przyjaciół. Na żadnym ze spotkań nie zabrakło ciekawych form pracy z dziećmi. Wykorzystując przeczytaną bajkę, opowiadanie, wiersz, dzieci mogły je przedstawić w różnorodnej formie plastycznej, np. wykonać papierową lalkę, zaprojektować i stworzyć nowy domek dla Muminków, narysować własne zakończenie przygód Pipi Pończoszanki, zaprojektować kolorową pończochę dla Pipi.
Spotkania z lalkarką były również świetną okazją do poznania zawodu naszego gościa.

Dzieci mogły obejrzeć wykonane z papieru lalki, przyniesione na spotkania. Te niezwykłe lalki zostały zainspirowane literaturą dla dzieci. Przedszkolaki uczestniczyły także w wystawie lalek organizowanej przez artystkę, pt. Bajki, historie, uśmiechnięte, bajeczki na jesienne smutki smuteczki. 

Lalki przedstawiały postacie ze znanych bajek i wierszy m.in. D. Gellner, W. Chotomskiej oraz autorów Legend jurajskich, Bajki hiszpańskiej, Legend i mitów japońskich oraz Dziwadła, Calineczki czy W Ślimakowie. Podczas wystawy dzieci mogły dokładniej przyjrzeć się postaciom z bajek, rozpoznać je i wysłuchać fragmentu bajki czy wiersza, z której pochodzą. Spotkania te z pewnością dostarczyły wielu niezwykłych wrażeń i na długo pozostały w pamięci dzieci. Uświadomiły także nauczycielom, że zainteresowania czytelnicze można rozwijać w inny, ciekawy i nowatorski sposób. Bardzo dziękujemy Mirosławie Truchcie-Nowickiej za te piękne spotkania i z niecierpliwością czekamy na kolejne, które już zostały zaplanowane.
Poniżej przedstawiamy konspekt jednego ze spotkań do wykorzystania w pracy przez nauczycieli przedszkola.

Niezwykłe spotkania z lalkarką Mirosławą Truchtą-Nowicką

Temat zajęć:

Pipi Pończoszanka i jej niezwykłe przygody

Grupa wiekowa: 

4-, 5- i 6-latki

Cele ogólne: 

Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci

Cele szczegółowe:

Dziecko:
•     potrafi uważnie słuchać
•     ilustruje wymyśloną przez siebie przygodę Pipi

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy