Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

9 listopada 2017

NR 17 (Maj 2016)

Dni Sportu w przedszkolu

0 234

Dzieci w wieku przedszkolnym powinny jak najczęściej uczestniczyć w zabawach ruchowych. Takie zajęcia pozwalają na lepszą orientację w schemacie ciała i w przestrzeni, wyrabiają zwinność, siłę, wytrzymałość, poczucie równowagi itp. Na szczęście kilkulatki mają ogromną potrzebę ruchu. Sprawia im on dużą radość i zazwyczaj chętnie wykonują proponowane im ćwiczenia.

W okresie wiosenno-letnim, gdy pogoda sprzyja długim pobytom na świeżym powietrzu, warto przeprowadzić jak najwięcej zajęć ruchowych 
w terenie. Mamy wtedy większą przestrzeń do wykorzystania, a dzieci mogą przy okazji wydatnie dotlenić swój organizm.

Aby zwiększyć motywację dzieci do wysiłku oraz zaakcentować ważność konkurencji sportowych, dobrze jest ustanowić w przedszkolu Dzień (albo Dni) Sportu. Warto poprosić wcześniej rodziców o wyposażenie dzieci w stroje sportowe. I koniecznie przygotować dyplomy na zakończenie święta dla wszystkich uczestników. Każde dziecko powinno poczuć się zwycięzcą.

Poniżej prezentuję zabawy, które możemy zaproponować w czasie Dnia (Dni) Sportu:

Powitalna sztafeta

Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka podaje pierwszemu dziecku symbol Dnia Sportu. Może to być np. niewielka piłka umieszczona na pustej rolce (wcześniej oklejonej kolorowym papierem) po papierowym ręczniku. Dzieci stojące w kręgu przekazują ją sobie w ten sposób, by piłeczka nie upadła na ziemię. Kiedy symbol trafi w ręce ostatniego dziecka, wszyscy uczestnicy biją sobie brawo. 

Rzucanie do celu

Dzieci kolejno próbują trafić piłeczką lub woreczkiem do celu (np. miski, pudełka itp.). Warto zadbać o to, by każdemu dziecku udało się chociaż raz zakończyć to zadanie sukcesem. Wielkość pojemnika i jego odległość od uczestników uzależniamy od wieku i możliwości psychofizycznych dzieci.

„Myszki i kot”

Jedno dziecko jest kotem, pozostałe – myszkami. 
Nauczycielka recytuje wiersz. Dzieci, postępują zgodnie z jego treścią:

Biegają myszki, biegają, biegają…
Kot idzie! Stop! Myszki zamierają!
Kot zasnął. Biegają myszki,
...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy