Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zalecenia dla rodziców dziecka jąkającego się

Artykuły z czasopisma | 18 listopada 2017 | NR 25
71

Drogi rodzicu,

Pozwól dziecku wypowiadać się swobodnie
Gdyby Twoje dziecko mogło mówić płynnie – zrobiłoby to. Nie stawiaj mu zatem wyzwań, którym nie jest w stanie sprostać. Unikaj komunikatów typu: „uspokój się”, „nie denerwuj się”, „mów wolniej”, „weź oddech”. Twoje dziecko chciałoby mówić płynnie, ale z przyczyn od siebie niezależnych – nie udaje mu się to. Pomyśl, jakie emocje się w nim budzą, kiedy nie udaje się mu spełnić Twoich oczekiwań. Zwróć na to uwagę, ponieważ w ten sposób możesz wzmacniać objawy niepłynności. Wesprzyj dziecko. Zwróć jego uwagę na to, że cały czas uczy się mówić. Że dzieci w jego wieku mówią różnie, dlatego, że cały czas się uczą. Podkreślaj, że nic złego się nie dzieje. I pamiętaj, że zawsze najważniejsze jest to, co Twoje dziecko ma do powiedzenia, a nie zawsze w jakiej formie to robi.

Bądź przykładem dobrego mówcy dla dziecka
Na płynność mowy dziecka wpływa sposób mówienia rodziców. Skoro Ty – mamo i Ty – tato, mówicie szybko, dlaczego Wasze dziecko miałoby mówić wolno? Kiedy w terapii logopedycznej zaleca się zwolnione tempo mowy, dziecko nie może mieć poczucia, że jest to kwestia dotycząca tylko i wyłącznie jego. Kiedy wszyscy dookoła mówią szybciej, oprócz zwykłego poczucia niesprawiedliwości, dziecko najzwyczajniej w świecie nie będzie miało możliwości, żeby zwolnić mowę. Drogi rodzicu – mów do swojego dziecka tak, jak chciałbyś, żeby ono mówiło do Ciebie.
Zwróć uwagę na złożoność swoich wypowiedzi. Nie powinny one być zbyt skomplikowane. Proste komunikaty (na miarę możliwości dziecka) wzbogacane pauzami dają czas na zebranie myśli.
Bombardowanie dziecka pytaniami również nie ułatwi mu płynnego mówienia. Każde pytanie, a zwłaszcza pytania zamknięte, narzucają określoną formę odpowiedzi. Rodzicu, spróbuj część pytań zastąpić komentarzem. Daj dziecku większą swobodę w wypowiadaniu własnych myśli. Daj mu czas. Przed dzieckiem będącym w okresie rozwoju mowy, utrzymanie jej płynności jest trudne. Na wiele z tych trudności nie ma wpływu. Z Twoją pomocą i aktywnym zaangażowaniem można osiągnąć zadowalające efekty w upłynnianiu mowy dziecka.

Zadbaj o spokój swojego dziecka i w jego otoczeniu. Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa
Ważnym czynnikiem budującym w dziecku poczucie bezpieczeństwa są schematy dnia oraz jasne zasady, które obowiązują w domu. Zapewnij więc regularny, spokojny tryb życia – stałe pory snu, posiłków. Zadbaj o dobre relacje z dzieckiem i harmonię w jego otoczeniu. Minimalizuj stres i napięcie. Możesz ku temu posłużyć się różnego rodzaju grami i zabawami wyciszającymi (rysowanie, śpiewanie). Baw się z dzieckiem. Stosuj masaże relaksacyjne.
Zorganizuj czas, w którym dziecko chociaż przez krótki czas, będzie miało na wyłączność swoją mamę i tatę. Niech to będzie tylko wasza chwila. Pozwól wtedy dziecku przewodzić zabawą. Niech mówi swobodnie. Zorientuj się, czy jakieś Twoje działania lub postawy pomagają mu w płynnym mówieniu.

B...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy