Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zalecenia dla rodziców dziecka jąkającego się

Artykuły z czasopisma | 18 listopada 2017 | NR 25
0 677

Drogi rodzicu,

Pozwól dziecku wypowiadać się swobodnie
Gdyby Twoje dziecko mogło mówić płynnie – zrobiłoby to. Nie stawiaj mu zatem wyzwań, którym nie jest w stanie sprostać. Unikaj komunikatów typu: „uspokój się”, „nie denerwuj się”, „mów wolniej”, „weź oddech”. Twoje dziecko chciałoby mówić płynnie, ale z przyczyn od siebie niezależnych – nie udaje mu się to. Pomyśl, jakie emocje się w nim budzą, kiedy nie udaje się mu spełnić Twoich oczekiwań. Zwróć na to uwagę, ponieważ w ten sposób możesz wzmacniać objawy niepłynności. Wesprzyj dziecko. Zwróć jego uwagę na to, że cały czas uczy się mówić. Że dzieci w jego wieku mówią różnie, dlatego, że cały czas się uczą. Podkreślaj, że nic złego się nie dzieje. I pamiętaj, że zawsze najważniejsze jest to, co Twoje dziecko ma do powiedzenia, a nie zawsze w jakiej formie to robi.

POLECAMY

Bądź przykładem dobrego mówcy dla dziecka
Na płynność mowy dziecka wpływa sposób mówienia rodziców. Skoro Ty – mamo i Ty – tato, mówicie szybko, dlaczego Wasze dziecko miałoby mówić wolno? Kiedy w terapii logopedycznej zaleca się zwolnione tempo mowy, dziecko nie może mieć poczucia, że jest to kwestia dotycząca tylko i wyłącznie jego. Kiedy wszyscy dookoła mówią szybciej, oprócz zwykłego poczucia niesprawiedliwości, dziecko najzwyczajniej w świecie nie będzie miało możliwości, żeby zwolnić mowę. Drogi rodzicu – mów do swojego dziecka tak, jak chciałbyś, żeby ono mówiło do Ciebie.
Zwróć uwagę na złożoność swoich wypowiedzi. Nie powinny one być zbyt skomplikowane. Proste komunikaty (na miarę możliwości dziecka) wzbogacane pauzami dają czas na zebranie myśli.
Bombardowanie dziecka pytaniami również nie ułatwi mu płynnego mówienia. Każde pytanie, a zwłaszcza pytania zamknięte, narzucają określoną formę odpowiedzi. Rodzicu, spróbuj część pytań zastąpić komentarzem. Daj dziecku większą swobodę w wypowiadaniu własnych myśli. Daj mu czas. Przed dzieckiem będącym w okresie rozwoju mowy, utrzymanie jej płynności jest trudne. Na wiele z tych trudności nie ma wpływu. Z Twoją pomocą i aktywnym zaangażowaniem można osiągnąć zadowalające efekty w upłynnianiu mowy dziecka.

Zadbaj o spokój swojego dziecka i w jego otoczeniu. Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa
Ważnym czynnikiem budującym w dziecku poczucie bezpieczeństwa są schematy dnia oraz jasne zasady, które obowiązują w domu. Zapewnij więc regularny, spokojny tryb życia – stałe pory snu, posiłków. Zadbaj o dobre relacje z dzieckiem i harmonię w jego otoczeniu. Minimalizuj stres i napięcie. Możesz ku temu posłużyć się różnego rodzaju grami i zabawami wyciszającymi (rysowanie, śpiewanie). Baw się z dzieckiem. Stosuj masaże relaksacyjne.
Zorganizuj czas, w którym dziecko chociaż przez krótki czas, będzie miało na wyłączność swoją mamę i tatę. Niech to będzie tylko wasza chwila. Pozwól wtedy dziecku przewodzić zabawą. Niech mówi swobodnie. Zorientuj się, czy jakieś Twoje działania lub postawy pomagają mu w płynnym mówieniu.

Buduj pozytywną samoocenę dziecka oraz wiarę w siebie
Pozytywne informacje zwrotne pomagają dziecku w kształtowaniu jego adekwatnej samooceny, dodają wiary w siebie, usamodzielniają je i dają poczucie bezpieczeństwa. We wczesnym dzieciństwie dziecko pozbawione jest doświadczeń, które pozwoliłyby mu ukształtować obraz samego siebie. Jedyny punkt odniesienia stanowią reakcje innych na jego zachowanie. W znacznej części to będą Twoje reakcje. Chwal swoje dziecko. Dzięki temu będzie starało się być coraz lepsze. Pamiętaj, że chwalić, to nie tylko mówić: „ładnie!”, „śliczne!” „pięknie!”. Czasami wystarczy uśmiech, pogłaskanie po głowie, poklepanie po plecach czy spojrzenie wyrażające dumę lub podziw. Ważne, aby Twoje działania były szczere. Wszelkie oznaki sztuczności Twoje dziecko bardzo szybko wychwyci i uzna za nieprawdziwe. Twoje dziecko musi nauczyć radzić sobie w sytuacjach, które są stresujące, a które z pewnością przytrafią mu się. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć je obowiązujących w świecie reguł. Ich znajomość pomoże mu radzić sobie w codziennym życiu, nie narażać się często na popełnianie błędów – a co za tym idzie – pozwala czuć się bezpiecznie. Wyznaczanie dziecku granic, to właśnie  uczenie go tych reguł. Granice są dla dziecka pewnego rodzaju punktem odniesienia, co wolno, czego nie, jakie mogą być konsekwencje podjętych działań itd. Aby wyznaczyć te granice powinieneś być przede wszystkim konsekwentny, pewny ustalonych przez siebie reguł i zasad. Powinieneś też mówić dziecku wprost o swoich oczekiwaniach. Niech to zastąpi wytykanie dziecku jego niepowodzeń. Ważne jest również to, abyście Wy jako rodzice mówili jednym głosem i wzajemnie nie podważali swojego autorytetu w oczach dziecka.

Skorzystaj z Warsztatów Umiejętności Wychowawczych
Udział w tego typu zajęciach, to czas na zdobycie rzetelnej wiedzy na temat całościowego rozwoju dziecka. Nabędziesz i przećwiczysz umiejętności konieczne do prawidłowej komunikacji i relacji emocjonalnej z dzieckiem, które umożliwią mu prawidłowy rozwój (np. odczytywanie potrzeb i stanów emocjonalnych, nawiązywanie i podtrzymywanie więzi, zabawa z dzieckiem, stawianie granic, bycie konsekwentnym itp.).

Skorzystaj z ramowego programu wspierającego uzyskiwanie płynnej mowy przez dziecko (R. Byrne, Pomówmy o zacinaniu, PZWL 1989).

 

Dzień 1.

Skoncentruj się na tym, jak szybko mówisz i czy Twoja mowa nie jest zbyt natarczywa. Spróbuj zmienić jej szybkość i w ten sposób uzyskać nad nią kontrolę. Wypróbuj to na sobie. Wypowiedz, mówiąc sam do siebie, kilka zdań najszybciej, jak potrafisz oraz w swój zwykły sposób. Potem najwolniej, jak potrafisz i w zwykły sposób. Spróbuj mówić specjalnie wolno przez cały dzień z własnej woli. Czy czujesz się zwykle napięty i odczuwasz stałą konieczność pośpiechu? Postaraj się zauważyć, czy przekazujesz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy