Dołącz do czytelników
Brak wyników

Kodowanie w przedszkolu

16 listopada 2017

NR 22 (Grudzień 2016)

Z kodowaniem za pan brat!

0 176

We wrześniu 2013 r. ruszyła pilotażowa edycja programu Mistrzowie Kodowania, do której zaproszono 34 szkoły. W aktualnej, IV edycji bierze już udział 1700 placówek, a nauka programowania ma wejść do podstawy programowej na wszystkich etapach edukacji szkolnej. O kodowaniu słyszy się coraz więcej w kontekście szerokiej grupy odbiorców, również tych najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym. Można przeczytać wypowiedzi, że kodowanie to trzeci język, który każdy powinien opanować, że to kształcenie miękkich kompetencji, myślenia algorytmicznego itd. Tylko co to właściwie jest kodowanie? Czy warto wprowadzać jego elementy w przedszkolu? Jakie korzyści można osiągnąć?

Podanie definicji kodowania nie jest wcale łatwe. Jedni utożsamiają je z programowaniem, stosując te nazwy zamiennie, inni rozdzielają oba pojęcia, twierdząc, że kodowanie to element programowania. Do tej drugiej grupy osób jest mi bliżej.

Kodowanie

Kodowanie to przekazywanie informacji, tworzenie zrozumiałego dla odbiorcy przekazu, to instrukcja, która może być zapisana na wiele różnych sposobów. Kodowanie to rodzaj szyfru, znany nadawcy i odbiorcy. Kodowanie to przygoda i zabawa.

 

Obawy – nazwij je, a będzie łatwiej sobie z nimi poradzić

Nauka podstaw kodowania w przedszkolach jest pewnego rodzaju nowością i często błędnie postrzega się ją jako coś trudnego, zarezerwowanego wyłącznie dla informatyków, a przynajmniej nauczycieli przedmiotów ścisłych, ale już na pewno nie dla nauczycieli przedszkola. To jeden ze stereotypów towarzyszących wprowadzaniu nauki kodowania do przedszkoli. Jakie są inne? Istnieją obawy o brak sprzętu komputerowego, dostępu do Internetu. Niektórzy podnoszą potencjalne problemy z rodzicami czy brak czasu na zrealizowanie podstawy programowej, jeśli czas przeznaczymy na kodowanie. Spróbujmy się zmierzyć z tymi obawami. 

Chęci są, ale sprzętu brak…

Zacznijmy od tego, co w niewielkim stopniu zależy od nauczyciela – od wyposażenia placówki i dostępu do Internetu. Prawdą jest, że niewiele przedszkoli dysponuje tabletami, laptopami czy innym sprzętem komputerowym. Co możemy z tym zrobić? Jednym z możliwych rozwiązań jest ustalenie dnia, w którym dzieci będą przynosić tablety z domu. Takie rozwiązanie, tj. korzystanie z własnego sprzętu, czyli system BYOD, sprawdza się w wielu szkołach i znaczna część tabletowych klas w taki właśnie sposób rozpoczynała przygodę z nowoczesnymi technologiami. Sprzętu nie muszą przynosić wszystkie dzieci. Do sprawnego przeprowadzenia wartościowych zajęć wystarczy jeden tablet na dwoje, troje uczestników zajęć. Pamiętajmy jednak o wieku dzieci i wartości materialnej tabletów czy smartfonów. Wybór takiego rozwiązania może być trudny w realizacji. Dzieci w wieku przedszkolnym nie będą jeszcze w stanie zatroszczyć się o swój sprzęt, co może być przyczyną pewnych trudności. Może też być bardzo niekomfortowe dla nauczyciela. Jeśli takie rozwiązanie nie jest dla nas optymalne z różnych względów, to wcale nie oznacza, że nie ma możliwości rozpoczęcia nauki kodowania z najmłodszymi. 

Możemy zacząć od tzw. kodowania offline, czyli bez użycia sprzętu komputerowego. Do tego potrzebujemy właściwie tylko dzieci, trochę chęci i odrobinę kreatywności. W placówkach, które są wyposażone w nowoczesny sprzęt, naukę kodowania również zaczyna się od zabaw offline, bo ta droga daje najlepsze rezultaty. Ponadto spotyka się z pozytywnym odbiorem zarówno przez dzieci, jak i przez ich rodziców.

Na pewno nie dam rady… to nie dla mnie… ja nie mam ścisłego umysłu

Część nauczycieli pewnie chciałaby zacząć, ale się boi, że ich umiejętności są za małe, żeby móc uczyć innych. Kodowanie kojarzy się z zawodem informatyka, programisty, który mozolnie wyst...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy