Przedszkolaki bardzo lubią udział w spektaklach teatralnych – jako aktorzy i jako widzowie. Uczestnictwo w przedstawieniach powinno bawić, sprawiać radość i przyjemność. Niniejsza propozycja wychodzi naprzeciw tym dziecięcym upodobaniom, a jednocześnie stanowi sposób na wprowadzenie tematyki wielkanocnej i wiosennej do zajęć odbywających się w przedszkolu. Scenariusz można zmodyfikować tak, by był przydatny zarówno w pracy z maluchami, jak i starszakami.
POLECAMY
Temat zajęć: |
Teatr wiosenny |
---|---|
Cele ogólne: |
|
Cele zajęć: |
Dziecko:
|
Metody: |
|
Forma pracy: |
Grupowa |
Pomoce: |
|
Przedstawienie może być zrealizowane przez nauczycieli, rodziców oraz dzieci w starszym wieku przedszkolnym. Bohaterowie w nim występujący to zwierzęta oraz uosobione jajka, pisanki. W poszczególne role mogą się wcielać zarówno dorośli, jak i dzieci. W przypadku występu dziecięcego tekst można dowolnie modyfikować, dostosowując jego długość oraz przekaz do wieku aktorów i odbiorców. Dzieci niezaprzeczalnie będą pełne radości i szczęścia, jeśli w przedstawieniu zobaczą swoich nauczycieli lub rodziców (opiekunów, dziadków). Niemniej warto poniższy scenariusz wykorzystać również do realizacji zajęć z cyklu „dzieci dzieciom”. Wówczas zyskujemy nieocenioną sposobność przekazania najmłodszym zainteresowania sztuką teatralną, rozwinięcia pewności siebie podczas występów przed publicznością oraz dajemy szansę najmłodszym na zabawę, własną kreację postaci i dziecięcą spontaniczność.
Wykreowani bohaterowie to postacie bardzo klarowne w odbiorze, pełne pozytywnych cech i lekkiej dozy dowcipu. Całość ma bawić, sprawiać radość i przyjemność z uczestnictwa w przedstawieniu. Ponadto dialogi postaci zachęcają do włączania publiczności w przebieg wydarzeń, zatem odbiorca zyskuje nieocenioną szansę na aktywny udział w spektaklu. Podczas realizacji można wykorzystać utwory muzyczne o tematyce wiosennej, np. Wiosna w ogródku z repertuaru zespołu Fasolki, czy też Idzie do nas wiosna Agnieszki Galicy do muzyki Tadeusza Pabisiaka. Nagrania mogą posłużyć jako ścieżka dźwiękowa do wiosennej gimnastyki rozpoczynającej lub kończącej przedstawienie, jak również mogą być wykorzystane w jego trakcie jako urozmaicenie i zachęta do zabaw ruchowych. Przed występem warto wykonać zaproszenia dla gości i wręczyć dzieciom oraz rodzicom, zależnie od wybranej publiczności.
Przebieg zajęć:
- Przygotowanie scenografii i sprzętu muzycznego.
- Przygotowanie miejsc dla publiczności.
- Przygotowanie i odtworzenie wybranej ścieżki dźwiękowej (można wykorzystać linię melodyczną zaproponowanych utworów o wiośnie); występują: Narrator, Zając, dwie Pisanki, Kurka, Baranek.
- Pojawienie się na scenie narratora:
Narrator:
Witajcie, drogie dzieci, wiosenną już porą,
za chwil kilka wyjątkowi bohaterowie w świat bajki Was zabiorą!
Wiosna za pasem, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy,
lecz bohaterowie nasi pilnie potrzebują pomocy.
Dlaczego? Zaraz się dowiecie, tylko uszy uważnie nastawcie
i wraz z nami świetnie się dziś bawcie!
Wiosna już przyszła, przyroda budzi się do życia
i każdego zachęca do wesołym bycia!
(Tu warto zapytać dzieci o cechy wiosny, pytanie dostosowujemy do wieku odbiorców).
Zatem uśmiech szeroki pokażcie, od ucha do ucha,
i niech każdy już uważnie teraz słucha...
Narrator schodzi ze sceny i pojawiają się Baranek z Kurką:
Baranek:
Witaj, koleżanko, co u Ciebie słychać?
Jak dobrze, że zima już na nas nie czyha!
Jeszcze dni kilka i będzie zielono, radośnie, słonecznie, po prostu kolorowo!
Kurka:
Witaj, Baranku! Ja również jestem bardzo szczęśliwa,
bo słońce do życia każdego porywa.
Jednakże mam problem wcale niemały
i myślę już o nim drugi dzień cały.
Baranek:
A cóż to się dzieje, Kurko moja droga?
Czyżbyś chorowała, może boli cię noga?
Kurka:
Nie, nie, na szczęście jestem zdrowa, ale z Zającem nie jest dobrze,
Podobno leży w łóżku, głęboko w swojej norze.
Wiesz przecież, że Święta Wielkanocne nadchodzą.
Zające wówczas do dzieci przychodzą.
(Kurka zwraca się do dzieci z zapytaniem, czy na pewno to zając odwiedza je wiosenną porą lub modyfikujemy pytanie, w zależności od tego, kim są odbiorcy).
Nasz zając kicał od domu do domu
o katarze i gorączce nie mówiąc nikomu.
Teraz leży w łóżku, chory niesamowicie
i nie pomaga mu nawet miodu picie!
(Wskazanie na słój miodu).
Baranek:
Toż to problem wielki! Wielkanoc bez Zająca?
To nie jest myśl zachęcająca...
Każde święta spędzamy na polanie,
ale Zając teraz z łóżka nie wstanie...
Kurka:
Nie wyobrażam sobie świąt bez Zająca
I ta myśl jest dla mnie tak męcząca...
(Kurka siada na scenie wyraźnie zmartwiona).
Pojawiają się Pisanki – Jajko nr 1 i 2:
Jajko nr 1:
Witajcie, drodzy przyjaciele!
Dlaczego tu smutku tak w...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!