Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poszukiwacze skarbu!

Artykuły z czasopisma | 9 listopada 2017 | NR 15
0 2412

O tym, jak w Piasecznie ósemkowego skarbu szukano... – propozycja gry terenowej integrującej środowisko rodzinne ze środowiskiem przedszkolnym.

Spotkania integracyjne z rodzicami na terenie ogrodu są tradycją naszego przedszkola już od kilkunastu lat. Dwa razy do roku zapraszamy ósemkowe rodzinki do wspólnej zabawy. Zawsze wybieramy sobotnie przedpołudnia, aby mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba dzieci i rodziców.

POLECAMY

Celem nadrzędnym jest stworzenie radosnej atmosfery sprzyjającej dobrej zabawie i integracji społeczności. Staramy się tak zaplanować wszelkie działania, aby każdy mógł aktywnie w nich uczestniczyć i znaleźć coś dla siebie. Bawimy się wspólnie, a jednocześnie w obrębie grup. W związku z tym, że przedszkole rozszerzyło swoją działalność o nowe oddziały (nasze grono powiększyło się o 80 rodzin), zależało nam, aby integracja przebiegała przede wszystkim w małej, grupowej społeczności. Chciałyśmy uniknąć imprezy, która koncentrowałaby się w jednym miejscu i obfitowała w popularne wężyki, koła, kółeczka itp. 

Nasze przedszkole jest umiejscowione w przepięknym leśnym ogrodzie, w którym wytyczono alejki spacerowe, ścieżkę zdrowia, ścieżkę dydaktyczną i urządzono krąg ciszy. Mieliśmy zamiar wykorzystać położenie przedszkola wraz z jego naturalnymi atutami.
Organizacja przedsięwzięcia nie była łatwa, ponieważ przedszkole liczy obecnie 175 rodzin. Jak zwykle pomysł na spotkanie z rodzicami został wyłoniony w trakcie „burzy mózgów”. Zgłoszono wiele pomysłów, jednak czternastoosobowe grono pedagogiczne zdecydowało, że tym razem kanwą będzie informacja medialna, która niedawno poruszyła Polskę: o tropach prowadzących do odnalezienia złotego pociągu na Śląsku. Rozbudziło to wyobraźnię żądnych przygód poszukiwaczy skarbów. My również postanowiliśmy stać się nimi! Szybko powstał scenariusz zabawy fabularyzowanej oparty na regułach gry terenowej. Zasady były proste.

Zasada 1. Wybór tematu : W poszukiwaniu ósemkowego skarbu.
Zasada 2. Opis warunków terenowych – ogród przedszkolny, część leśna z wytyczonymi ścieżkami.
Zasada 3. Rodzaj tropu – mapa z zaznaczoną trasą oraz symbolami punktów zadaniowych.
Zasada 4. Określenie zadań i osób odpowiedzialnych.
Zasada 5. Wprowadzenie do zabawy – przedstawienie przez przewodnika (dyrektora placówki) zasad zabawy, rozdanie map.
Zasada 6. Osiągnięcie celu: Odnalezienie skarbu.


Potem należało już tylko doszlifować szczegóły: dobrać muzykę, przygotować rekwizyty, kostiumy, zaaranżować stanowiska i opracować menu.

W umówioną, ciepłą, pełną słońca sobotę zaprosiłyśmy ósemkowych podróżników na wspólną wyprawę w poszukiwaniu skarbu. Punktualnie o godz. 11.00 stawili się u bramy przedszkola dorośli i dzieci w niecodziennych strojach. Pod kapeluszami, czapkami i chustami trudno było rozpoznać twarze. Podróżnicy byli wyposażeni w lornetki, plecaki, torby, kompasy, kije, a na nogach mieli wygodne buty. Pani dyrektor, witając przybyłych, kierowała ich w odpowiednie sektory, przygotowane dla siedmiu grup na przedszkolnym parkingu. Wprowadzeniem do wspólnej zabawy była zaaranżowana rozmowa telefoniczna z dziennikarzem CNN, który oznajmił, że na terenie naszego ogrodu przedszkolnego znajduje się ukryty skarb, znacznie cenniejszy od śląskiego pociągu. Dotrzeć do niego można, korzystając ze wskazówek umieszczonych na starej, niedawno odnalezionej mapie. Takie, trochę już „postarzałe” (opracowane na tę okazję przez nauczycieli) mapy terenowe mieliśmy już przygotowane dla każdej grupy. Zaznaczono w niej najważniejsze obiekty znajdujące się na terenie ogrodu przedszkolnego z uwzględnieniem punktów – zadań oraz trasą, którą każda grupa musiała pokonać. Z uwagi na liczbę osób biorących udział w zabawie tropiącej każda grupa rozpoczynała z innego miejsca i poruszała się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym na mapie. Pani dyrektor uroczyście wręczyła przewodnikom grup mapy i poinformowała, że wszyscy poszukiwacze muszą stawić się w centralnym punkcie zaznaczonym na mapie przed dwunastym uderzeniem zegara. Każda grupa za swoim przewodnikiem ruszyła na wyznaczony dla grupy punkt.

OPIS ZADAŃ:

 

STANOWISKO 1. W PAJĘCZYM LABIRYNCIE

Opiekun: pająk (nauczycielka grupy I)

Kostium: czarny strój, odnóża wykonane z czarnych rajstop, peruka

Pomoce: gumy krawieckie rozciągnięte pomiędzy palikami do slalomu a pobliskimi drzewami, dzwoneczki zawieszone na gumach, maskotka pająka

Zadanie do wykonania:
„Znaleźliście się w pajęczym labiryncie wiodącym do skarbu. Aby iść dalej, starajcie się przejść bezszelestnie pomiędzy nitkami pajęczyny, tak aby dzwoneczki nie zbudziły czyhającego tu niedaleko groźnego pająka”.
Uczestnicy przechodzą pomiędzy rozwieszonymi na różnej wysokości gumami. 

STANOWISKO 2. SMOCZA JAMA

Opiekun: smok Gryzelda (nauczycielka grupy II)

Kostium: zielony strój z kolcami i długim ogonem, czarne długie buty, zielona farba na twarzy, zielona peruka

Pomoce: namiot plażowy, osłonięty czarnym płótnem i gałęziami, kolorowe woreczki gimnastyczne, duży kosz wiklinowy

Zadanie do wykonania:
„Zbudziliście mnie, smoka. Jestem bardzo głodny, żeby mnie udobruchać, musicie napełnić moją jaskinię smakołykami, które są w koszu (woreczki gimnastyczne). Każdy z was po kolei wrzuci smakołyki do jaskini, a gdy wszystkie pyszności znajdą się w mojej spiżarni, puszczę was dalej”.
Uczestnicy celnie wrzucają woreczki do wejścia namiotu. 

STANOWISKO 3. RWĄCA RZEKA

Opiekun: marynarz (nauczycielka grupy IV)

Kostium: czarne spodnie, trampki, koszulka w paski, czapka marynarska

Pomoce: kwadratowe kartki (18×18), spinacze do bielizny, sznurki rozpostarte pomiędzy drzewami; na nich zawieszony niebieski materiał

Zadanie do wykonania:
„Rwąca rzeka porwała moją tratwę, na której miałem Was przeprawić na drugi brzeg. Niestety, musimy sobie poradzić sami. Samodzielnie wykonamy łódki, którymi przepłyniemy rwącą rzekę. Patrzcie uważnie, a na pewno ta sztuka wam się uda”.
Uczestnicy wykonują łódki origami według instrukcji i zawieszają je za pomocą spinaczy na rozwieszonych sznurkach przykrytych niebieskim materiałem.

 

STANOWISKO 4. TAJEMNICZY WODOSPAD

Opiekunki: dwie rusałki (nauczycielki grupy „Żabki”)

Kostiumy: czarny strój opasany niebieskim tiulem, peruki blond, każda z długim warkoczem i kwiatami we włosach.

Pomoce: folia malarska pocięta na paski, czarny materiał, konstrukcje typu trzepak ustawione wzdłuż leśnej dróżki, magnetofon, baterie, nagranie CD (odgłosy wodospadu)

Zadanie do wykonania:
„Witajcie podróżnicy. Jesteście w najspokojniejszej części tej okolicy. Tu przed podróżą odpoczniecie i nabierzecie sił do dalszej drogi. Teraz do kręgu ciszy zapraszamy i wszystkie troski z siebie wyrzucamy”.
Uczestnicy siadają na pniach drzewa, wdychają świeże leśne powietrze, a następnie wykonują masażyki relaksacyjne w parach: rodzic – dziecko. Po chwili wytchnienia rusałki zapraszają podróżników do przejścia przez wodospad. Uczestnicy przechodzą przez długi czarny tunel, wsłuchując się w kojące odgłosy opadającej wody. 

STANOWISKO 5. TANIEC SZCZĘŚCIA

Opiekun: dwie Indianki – szamanki (nauczycielki grupy „Misie”)

Kostiumy: tuniki indiańskie, indiańskie peruki z warkoczami, pióropusze

Pomoce: marakasy, magnetofon, baterie, płyta CD z utworem Nimfy i wojownicy.
(materiały stowarzyszenia KLANZA), kolorowe chusteczki animacyjne, pocięte pnie drzew ustawione w kręgu, chrust ułożony w formie ogniska, wigwam

Zadanie do wykonania:
„Witamy was, moi mili. Houk! Cieszymy się, żeście do nas przybyli. Houk! Stańmy w radzie koła. Pomożemy wam odczarować nieprzychylne moce przy piosence. Oto niezbędne rekwizyty. Rodzice, weźcie magiczne grzechotki i przepędźcie troski, a wy, dzieciaki, chwyćcie kolorowe chusteczki, by przegonić wszystkie smuteczki. Niech pokój i miłość zagości w szamańskim tańcu radości!”.
Dzieci tańczą dookoła ogniska przy muzyce w rytm spokojnej melodii, na zmianę natężenia muzyki dzieci odpoczywają, a dorośli wygrywają rytm na marakasach i tańczą według własnej inwencji. Na pożegnanie każdy podróżnik przybija na szczęście „piątkę” z szamanką, mówiąc Houk!

 

STANOWISKO 6. WYSPA SYREN

Opiekunki: dwie syreny (nauczycielki grupy V)

Kostiumy: długie rękawiczki, apaszki zawiązane na klatce piersiowej, syrenie ogony, świecące peruki

Pomoce: siatka maskująca, srebrna folia, magnetofon, płyta CD z nagraniem Epoi tai tai (materiały stowarzyszenia KLANZA)

Zadanie do wykonania:
„Witajcie podróżnicy na wyspie syren. Woda u nas trochę wyschła. Mamy nadzieję, że jej przybędzie, gdy razem zaśpiewamy naszą ulubioną piosenkę Epoi taj taj. Najpierw powtórzcie za nami te oto magiczne słowa w naszym języku:
tekst: 
Epoi taj taj je
Epoi taj taj je
Epoi taj taj
Epoi tuki tuki
Epoi tuki tuki je
Teraz dodamy gest. Zatańczmy, wspólnie śpiewając i tańcząc”.
Uczestnicy tańczą i śpiewają razem z syrenami.


 

STANOWISKO 7. W ULU ŻYCZLIWOŚCI

Opiekunka: królowa pszczół (nauczycielka grupy III)

Kostium: koszulka w żółto-czarne paski, czarne spodnie, czółka, skrzydła

Pomoce: kolorowe piłeczki z suchego basenu, 4 wiklinowe kosze, liny wyznaczające teren zabawy

Zadanie do wykonania:
„Witam was na wiosennej łące, na której zakwitły już kwiaty. Pomóżcie mi posegregować kwiatowe pyłki. Z zebranego pyłku zrobię pyszny miód, który doda wam sił na dalszą drogę”.
Uczestnicy segregują do 4 koszy kolorowe piłeczki według kolorów.Poszukiwacze w swoich grupach płynnie przechodzili od stanowiska do stanowiska, wykonując zadania. Aktywnie włączyli się w proponowane działania, które sprawiły wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tego dnia nasz przedszkolny las rozbrzmiewał nie tylko głosami przyrody ale serdecznymi, szczerymi odgłosami wydob...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy