Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne podejście – czas start!

Artykuły z czasopisma | 8 listopada 2017 | NR 13
220

Rozpoczynający się rok to czas podsumowań poprzedniego i oceny dotychczasowych dokonań przedszkola. Podsumowania takie dotyczą także nauczania języka angielskiego. Na pewno, zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, udało się wiele w tej kwestii osiągnąć i powinny być widoczne pierwsze efekty. Nauczyciele nie powinni jednak spoczywać na laurach, lecz dążyć do własnego rozwoju zawodowego oraz udoskonalania warsztatu pracy. W tym miesiącu zamierzamy pomóc we wprowadzeniu innowacyjnych sposobów pracy, tak by zajęcia były dla dzieci ciekawe, a nauczyciel mógł cieszyć się ich oraz – przede wszystkim – własnymi sukcesami.

Ocena po semestrze

Początek roku kalendarzowego to dobry moment na pierwsze podsumowania. Nauczyciel może bacznie przyjrzeć się swojej pracy: jest to chwila na pomyślenie, co można jeszcze udoskonalić, jakie są pierwsze sukcesy, co się nie sprawdziło, jakiego typu zajęcia najbardziej lubią dzieci i w jaki sposób najlepiej się uczą, a nad czym można popracować. Długie wieczory w okresie zimowym to dobry czas, aby zastanowić się nad innowacjami, które można wprowadzić w pracy z dzieckiem, a także nad tym, w jaki sposób pracować nad dyscypliną czy też jak nieco wydłużyć czas uwagi dzieci. Każdemu maluchowi warto wystawić miniocenę opisową – chociażby w notatniku nauczyciela czy w zeszycie obserwacji. Jeżeli w przedszkolu organizowane jest zebranie z rodzicami, można skorzystać z okazji i opowiedzieć o postępach dzieci, o napotkanych problemach czy też zapytać o efekty nauki języka angielskiego prezentowane w domu. Prócz tego, nauczyciel zajmujący się wprowadzaniem elementów języka obcego powinien zapoznać nauczycieli wychowawców, prowadzących poszczególne grupy z opinią na temat funkcjonowania każdego dziecka podczas zajęć z angielskiego, konsultować bieżące problemy, dostosować do grupy metody pracy i sposoby utrzymywania dyscypliny. 

Początek roku – początkiem innowacji

W dzisiejszych czasach nauczyciele muszą pamiętać, że podejście do nauczania zmienia się – coraz więcej miejsca powinno się poświęcać innowacjom i nowoczesnym koncepcjom. Aktualnie bowiem pojawia się coraz więcej wiadomości o metodach uczenia się, o rozwoju dziecka, jego sposobach uczenia się, a przede wszystkim rozwijają się nowoczesne technologie. Z dobrodziejstw nowoczesności muszą umieć korzystać już bardzo młodzi ludzie. Nauczyciele na pewno doskonale zdają sobie sprawę, że dla dzieci korzystanie z takich urządzeń jak komputer, smartfon czy tablet jest rzeczą naturalną. W dorosłym życiu, do którego przygotowuje również przedszkole, od młodych ludzi oczekuje się samodzielności, umiejętności oceny własnej pracy i odpowiedzialności za swoje działania. Wychowanie przedszkolne powinno zaszczepić w dzieciach również i te cechy, a same zajęcia języka obcego są także okazją do przygotowania maluchów do życia w „globalnej wiosce”.

Wykorzystanie technologii na zajęciach z angielskiego nie powinno być czymś nowym oraz zaskakującym dla nauczycieli – trzeba przecież iść z duchem czasu. Już od chwili, gdy dziecko zaczyna uczęszczać do przedszkola, można zwracać jego uwagę na bezpieczne korzystanie z komputera, tabletu, telefonu – nie wspominając już o tym, że stosowanie nowoczesnych technologii jest jednym z elementów warunkujących atrakcyjność lekcji. 

Nowoczesne podejście – czas start!

Z nowinek technologicznych można korzystać na wiele sposobów. Jednym z nich jest np. odtworzenie dzieciom nagrań z głosem rodzimych użytkowników języka angielskiego i zapoznanie ich z prawidłową wymową oraz akcentem. Poza tym wesołe piosenki po angielsku, niejednokrotnie z linią melodyczną znaną dzieciom z polskich wersji, zachęcą najmłodszych adeptów języka angielskiego do nauki. Na zajęciach mogą towarzyszyć dzieciom interaktywne zadania, gry i bohaterowie z bajek – liczba tego typu pomysłów zależy tylko od nauczyciela. Programy i gry językowe w formie multimedialnej są dostępne bezpłatnie w Internecie; można też znaleźć je w ofercie wydawnictw językowych. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj laptop lub tablet. Wiele zadań oraz gier multimedialnych sprawdza dziecięce rozumienie ze słuchu, pamięć oraz spostrzegawczość i szybkość reakcji. Można skorzystać także z aparatu fotograficznego, który pozwoli uwiecznić zdjęcia, prace pla...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy