Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowe technologie w przedszkolu

15 listopada 2017

NR 21 (Listopad 2016)

Mistrzowie Kodowania Junior
w Przedszkolu nr 83 w Lublinie

0 730

Pozwalać dzieciom na kontakt z nowoczesnymi technologiami, czy chronić przed nimi jak najdłużej to tylko możliwe? Tablet, smartfon, laptop znajdują się w większości domów. Dzieci widzą korzystających z nich rodziców, często też same mają styczność z tymi urządzeniami. Niestety, rzadko w sposób twórczy. Częściej biernie wpatrują się w ekran, traktując ekrany jak małe, przenośne telewizory. A przecież może to wyglądać zupełnie inaczej: kontakt dzieci z nowoczesnymi technologiami może być kreatywny, wartościowy i bezpieczny. O czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę?

Wspólnie ustalamy zasady, wspólnie się ich trzymamy

Przedszkole, w którym pracuję, rok temu przystąpiło do pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania Junior, którego celem było pobudzenie logicznego myślenia i kreatywności u dzieci, umiejętności pracy zespołowej oraz odpowiedzialne, mądre wprowadzenie najmłodszych w cyfrowy świat. Placówka została wyposażona m.in. w tablety, które miały być wykorzystywane na zajęciach dydaktycznych.

POLECAMY

Tych kilka prostych reguł ułatwiło organizację pracy, pomogło również uniknąć wielu potencjalnych błędów i niebezpieczeństw. 

 

Zasady obowiązujące podczas pracy na tabletach:

  • Pracujemy wyłącznie w aplikacjach wskazanych przez nauczyciela.
  • Jeśli zajęcia tego nie wymagają, nie wstajemy z tabletami.
  • Pracując parami lub zespołowo na jednym tablecie, dbamy o wspólne wykonanie pracy, pamiętamy o wkładzie pracy każdej z osób w zespole.
  • Od momentu usłyszenia umówionego sygnału mamy 2 min na dokończenie zadania lub dowolną aktywność w aplikacji. Po tym czasie wyłączamy tablet i wkładamy do urządzenia dokującego, następnie porządkujemy stanowisko pracy.


Dlaczego takie właśnie zasady? 

Pierwsza zasada: W przedszkolu pracuję z dziećmi w wieku 3–5 lat i staram się dawać im dużo swobody. Dzieci mogą dokonywać wyborów i mają prawo do popełniania błędów. Uważam jednak, że wybór aplikacji, w której będą pracować, powinien należeć do nauczyciela (w przedszkolu) i rodzica (w domu). W placówce dbamy o instalowanie aplikacji wyłącznie w pełni dostosowanych do wieku i możliwości dzieci, natomiast w domach z tych samych urządzeń korzystają użytkownicy w różnym wieku, dlatego od początku postanowiłyśmy na to zwracać uwagę. 
Podobnie przedstawia się sytuacja z drugą zasadą. Tablety, w które zostało wyposażone przedszkole, mają specjalnie wzmocnioną obudowę, odporną na upuszczenie czy inne mechaniczne uszkodzenia, natomiast dzieci po zajęciach idą do domu i korzystają z różnego rodzaju urządzeń, często znacznie delikatniejszych, więc uwzględniłyśmy to starając się wyrobić nawyk delikatnego obchodzenia się ze sprzętem. 
Trzecia zasada, czyli współpraca, to – obok rozwijania umiejętności logicznego, kreatywnego myślenia – główny cel programu, więc już na etapie tworzenia obowiązujących nas reguł ważne było dla mnie jej podkreślenie.
Czwarta zasada. W rozmowach z rodzicami często można usłyszeć, że dzieci mają problem z zakończeniem aktywności na tabletach, odłożeniem ich. 
U mnie obowiązywała pozytywka, z melodią trwającą ok. 2 min. Dzieci wiedziały, że po jej nakręceniu mają jeszcze chwilę na dokończenie tego, co robiły, i zaraz będą wyłączać tablet i przechodzić do innej zabawy. Od samego początku takie rozwiązanie w pełni się sprawdziło 
i nie było problemu z zakończeniem pracy i odłożeniem urządzeń. Ten krótki czas, który dajemy dziecku na zakończenie jakiejś czynności, jest bardzo ważny. Nie przerywamy pracy bez uprzedzenia. W ten sposób unikamy niepotrzebnej frustracji i sprzeciwu ze strony przedszkolaków.

Praca zespołowa naszym priorytetem

Na wyposażeniu przedszkola mamy 15 tabletów, dzieci w grupie niewiele więcej, więc zazwyczaj mogłyby pracować samodzielnie, każdy na jednym urządzeniu, pomimo tego system pracy przyjęłam inny. Jak najczęściej staram się łączyć po dwoje, troje dzieci przy jednym urządzeniu. Wspólna praca, szczególnie dla małych dzieci, nie jest ani łatwa, ani oczywista. Muszą się jej nauczyć, a żeby mogły to zrobić, w taki sposób powinny pracować. Nie chciałam, żeby współdziałanie ograniczało się do wymiennego korzystania z tabletu i spokojnego czekania na swoją kolej, tylko na rzeczywistej wspólnej pracy. Moją rolą było zaproponowanie takich aktywności, które poniekąd wymuszały wspólne działanie, szukanie rozwiązań, ustalanie przebiegu pracy. 

Pracowaliśmy głównie w polecanej przez Mistrzów Kodowania aplikacji Scratch Junior. Dzieci programowały aktywność duszka lub duszków. Wystarczyło, żeby zadanie polegało na jakiejś interakcji między duszkami i reguła, że każde z dzieci tworzy skrypt dla jednego duszka. Przy tych założeniach osiągnięcie oczekiwanego rezultatu wymagało współpracy pomiędzy dziećmi, wzajemnego monitorowania skryptów, wprowadzania korekt, a to z kolei zachęcało do dyskusji i szukania rozwiązań kompromisowych. Nie zawsze, oczywiście, pracowaliśmy w zespołach, czasem również pojedynczo. Kiedy wprowadzałam nową komendę i zadanie było bardziej odtwórcze, nakierowane na zapamiętanie jakiegoś technicznego elementu, dzieci pracowały każde na jednym tablecie. Natomiast przy zadaniach, w których były używane komendy znane dzieciom, a rozwiązanie problemu wymagało twórczego podejścia do niego, praca zespołowa była formą, którą wybierałam najczęściej. Zależało mi na uświadomieniu dzieciom i rodzicom, że nowoczesne technologie to nie tylko wirtualny świat, ale również realny kontakt z drugim człowiekiem, budowanie relacji, wspólne tworzenie czegoś nowego i praca dla dobra zespołu. Jednocześnie staram się pokazać dzieciom, że we współpracy z innymi zawsze trzeba uwzględniać i szanować potrzeby każdego z członków zespołu.

I równie ważna współpraca z rodzicami

Korzystanie ze sprzętu komputerowego na zajęciach dydaktycznych w szkole nie dziwi rodziców i nie powoduje niepokojów z ich strony. W przedszkolach temat do tej pory praktycznie nie istniał. Mistrzowie Kodowania stanęli przed trudnym zadaniem wprowadzenia dzieci w świat cyfrowych technologii w sposób bezpieczny, mądry i za zgodą ich rodziców. Zadanie było tym trudniejsze, że w imieniu Mistrzów Kodowania robili to nauczyciele pracujący na co dzień z dziećmi w przedszkolach, ale ich wiedza z zakresu nowoczesnych technologii na początku programu nie była duża. Mieli natomiast duże wsparcie ze strony koordynatorów programu. 

Co zrobić, kiedy wielu z opiekunów boi się tego, że dziecko będzie „tylko grało na tablecie”, lub „uzależni się od niego” itp.? Warto w najłatwiejszy możliwy sposób pokazać, pozwolić spróbować, wciągnąć do współpracy. Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy, co było nam do tej pory obce. Zapraszając rodziców na zajęcia otwarte na samym początku naszego udziału w programie, uniknęłam wielu nieporozumień i niedomówień. Rodzice zobaczyli, jak rozłożona jest aktywność, ile czasu trwa część zajęć bez tabletów, na edukacyjnej macie, a ile część realizowana na urządzeniach mobilnych. Przeszli też krótki kurs obsługi aplikacji Scratch Junior i wykonali wspólnie z dziećmi prostą animację. Zapoznali się z aplikacjami, na których mieliśmy pracować, poznali zasady, które nas obowiązywały podczas pracy z tabletami. W kontaktach z rodzicami postawiłam na pełną przejrzystość i informację, dlatego wspólnie z koleżanką założyłyśmy zamkniętą grupę dla rodziców na Facebooku, gdzie umieszczałyśmy opisy i fotografie z zajęć z programu. Dz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy