Dołącz do czytelników
Brak wyników

English time

11 grudnia 2018

NR 42 (Grudzień 2018)

Little snowflake

Kiedy minie ekscytacja świętami Bożego Narodzenia, wszystkich dopada tęsknota za wiosną i ciepłem. Mamy dość pluchy, śniegu… ale ten stan rzeczy można bardzo łatwo zmienić, przygotowując ekscytujące zajęcia o tematyce zimowej.

Przez większość czasu myślałam, że jak zima, to tylko śnieg, bałwan, sanki, czapka i szalik. Otóż nie! To także zwierzęta arktyczne, sporty zimowe i wiele innych ciekawych zagadnień!

POLECAMY

Zimowe słownictwo:

snow – śnieg
snowflake – śnieżynka, płatek śniegu
snowball – śnieżka, kula śnieżna
snowman – bałwan
buttons – guziki
carrot – marchewka
hat – kapelusz, czapka
scarf – szalik
gloves/mittens – rękawiczki
coat – płaszcz, kurtka
jumper – sweter
penguin – pingwin
polar bear – niedźwiedź polarny
seal – foka
whale – wieloryb
fish – ryba
earmuffs – nauszniki
hot chocolate – gorąca czekolada
skates – łyżwy
snowglobe – kula śnieżna

Zimowe piosenki

Niezawodnym hitem zarówno wśród przedszkolaków, jak i uczniów edukacji wczesnoszkolnej jest piosenka z kanału Super Simple Songs pt. Little snowflake. Opowiada o śnieżynce, która opada kolejno na części ciała bałwanka. Jest prosta do zaśpiewania i zilustrowania ruchem, a linia melodyczna powoduje wzruszenie nawet u największego twardziela. Do zajęć, podczas których wprowadzam tę piosenkę, przygotowuję śnieżynki. Zalaminowane są najbardziej praktyczne, ale zdecydowanie ładniej wyglądają brokatowe. Niestety, zazwyczaj są zrobione z pianki, która jest wyjątkowo podatna na zniszczenie. W zeszłym roku na zimowych wyprzedażach zaopatrzyłam się w filcowe podkładki pod kubki, okrągłe, z wyciętymi śnieżynkami – prezentują się całkiem dobrze, a zapłaciłam za nie grosze. Rozdaję je dzieciom i zgodnie z treścią piosenki kładziemy kolejno na części ciała: głowę, nos, dłoń. Piosenka świetnie sprawdzi się np. podczas jasełek lub zimowego przedstawienia.
I’m a Little Snowman (Super Simple – YouTube) to piosenka bardziej mówiona niż śpiewana, ale nadal uwielbiana przez dzieci, które zamieniają się w bałwanka i pokazują kolejno swoje części składowe.
I’m a Little Snowman (The Kiboomers – YouTube) polecam szczególnie na przeglądy anglojęzycznych piosenek zimowych. Oprócz części składowych pojawia się tutaj dodatkowe słownictwo: short, round, made from, happy/happiest, a także struktura: I’m, we are w parze z liczbą mnogą.
Winter Hokey Pokey (The Kiboomers – YouTube) to zimowa wersja anglojęzyczna znanego wszystkim pląsu Woogie Boogie. Razem z zabawnymi bałwankami wykonujemy kolejne czynności, takie jak: prawa ręka do przodu, do tyłu, lewa ręka do przodu, do tyłu, obrót itp. Doskonały pretekst do rozruszania grupy!
Kolejną action song, czyli piosenką idealną do rozruszania, jest The Penguin Dance z kanału The Pink Fong (YouTube). Pingwiny kolejno wypowiadają komendy, w jaki sposób dzieci mają tańczyć. Same postaci są przeurocze, dodatkowym atutem jest to, że dzieciaki poznają i utrwalają części ciała pingwinów.
Piosenki, które można przekształcić w zabawę językową, są moimi ulubionymi. Sail in the Pirate’s Ship z kursu Captain Jack 2 (wydawnictwa Macmillan) to właśnie jedna z takich piosenek. Dzieci są w niej pytane, co widzą, a więc oprócz nazw zwierząt arktycznych utrwalają strukturę What can you see? … is looking at me. Wystarczy wręczyć rekwizyt – lunetę w postaci bum bum rurki oraz zestaw kart obrazkowych przedstawiających zwierzęta. Uczestnicy stają w rozsypce, trzymają karty z ilustracjami. Wszyscy śpiewają piosenkę, zadają pytanie, a osoba, która trzyma lunetę, wyszukuje sobie jedno zwierzątko, nazywa je i zamienia się miejscem z osobą trzymającą kartę.

Gry i zabawy w rytmie zimy

„Snowball”
Pomysł stary jak świat. Na kartkach formatu A4 rysujemy/drukujemy proste ilustracje przedstawiające poznawane słownictwo (niekoniecznie zimowe). Pierwszą z nich zgniatamy w kulkę, dodajemy kolejną i kolejną. Następnie dzieci, siedząc w kręgu, pojedynczo odwijają warstwy śnieżynki, nazywając ilustracje. Zamiast obrazków możemy umieścić tam także polecenia, przykładowo: close your eyes, jump three times.

„Snowball fight”
Ze śniegiem różnie bywa, a wszyscy wiemy, że zima bez śniegu to nie zima. Dlatego zaproś uczniów na bitwę na śnieżki. Taśmą malarską przedziel salę na pół. Grupę podziel na dwie drużyny. Każdemu uczestnikowi wręcz ilustrację (np. kolorowankę) przedstawiającą jedno z wprowadzonych wcześniej słówek. Dzieci zgniatają je w śnieżne kulki i na Twój znak przerzucają je na stronę przeciwników. W dowolnym momencie powiedz „stop” i policzcie śnieżki. Ta drużyna, która ma ich mniej, rozwija je, a przeciwnicy nazywają to, co znajduje się na ilustracji.

„Let’s build an igloo”
Przygotuj białe kubeczki – styropianowe lub papierowe (te są znacznie stabilniejsze od plastikowych) – i kostkę do gry. Niech ustawiają igloo z tylu kubeczków, ile wypadło oczek na kostce. Jeśli to grupa maluchów, to przygotuj szablon koła, będzie im łatwiej ustawiać kubeczki. Najważniejsze! Nie zapomnij ustawić w środku… bałwanka. Przecież ktoś w tym igloo musi mieszkać!

„Do you wanna build a snowman?”
To  moja wersja tradycyjnego „Wisielca”. Uszykuj arkusz białego papieru, flamastry i flashcards. Ułóż je obrazkiem do dołu, dzieci niech odkrywają je kolejno i nazywają w języku angielskim. Za każdą poprawną odpowiedź narysuj jedną część bałwana. Czy będzie to jeden bałwan, czy kilka, zależy od Ciebie. Możesz zmniejszyć liczbę elementów lub ją zwiększyć, rysując każdy węgielek osobno. To też doskonała okazja do zawodów! Każda drużyna ma swój zestaw kart i „zdobywa” swojego bałwana. Dobra zabawa murowana!

„Let’s build a snowman”
To gra zdecydowanie dla starszaków. Przygotuj kostkę do gry, a nawet kilka – jeśli pracujesz w większej grupie, podziel ją na mniejsze. Wtedy na pewno każdy będzie mógł chociaż raz rzucić kostką. Dodatkowo przygotuj ilustracje z częściami składowymi bałwana i umów się z dziećmi, że np. jedno oczko to kula, dwa to marchewka, trzy to węgielki itp. Niech dzieci rzucają kostką i rysują te elementy, które wskaże im liczba oczek.

„Let’s build a snowman 2”
To łatwiejsza wersja powyższej gry. Niech dzieci losują elementy bałwanka (odpowiednio duże, najlepiej zalaminowane) i układają je we właściwych miejscach. Więcej o tej grze przeczytasz na fullofideas.pl, gdzie jej pomysłodawczyni opisała grę naprawdę dokładnie.

„Bowling”
Wspomniane wcześniej kubeczki papierowe jeszcze się przydadzą. Nie są to kręgle z prawdziwego zdarzenia, ale frajda jest taka sama, jeśli nie większa. Z puszek lub kubeczków, np. styropianowych czy właśnie papierowych, ustaw piramidę. Oczywiście najpierw je ozdób. Możesz nakleić na nie lub narysować na nich śnieżynki albo konkretne słówka, które chcesz poćwiczyć. Niech dzieci strącają je woreczkami gimnastycznymi i nazywają to, co strąciły.

„Feed the snowman”
Dzieciaki uwielbiają wszelkie postaci do karmienia. Zainspirowana filmami, grami, czy zabawkami takimi jak Charlie oraz Shapes Monsters stworzyłam Snowmana – sympatycznego bałwanka. To, czym go nakarmicie, zależy od Was (czy ktoś w ogóle wie, czym żywią się bałwany?). My bałwana karmimy snowballs z wcześniejszych propozycji. Opcji jest wiele: słówka, śnieżynki albo po prostu – papierowe kule dla zabawy.

„Mittens memory”
Przygotuj memory, w którym zadaniem będzie odnalezienie dwóch takich samych rękawiczek. W grupie maluchów skup się np. na kolorach, a w starszakach – rękawiczki mogą być w takich samych kolorach, ale różnić się np. zdobieniem!

Zajęcia plastyczne

„Little snowflakes”
Przygotuj szpatułki logopedyczne lub patyczki po lodach, białą i błękitną farbę, klej i całe mnóstwo brokatu. Sklej razem z dziećmi szpatułki tak, by tworzyły gwiazdkę. Możesz to przygotować wcześniej, a z dziećmi skupić się na dalszych krokach. Następnie, jeśli dysponujesz czasem, pomalujcie je na biało i błękitnie. Kiedy farba wyschnie, nałóżcie cieniutką warstwę kleju typu magic i oprószcie brokatem. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, powieś prace na lampie – śnieżynki będą stanowić piękną dekorację sali.

„Polar bear handprint”
Potrzebujesz białej farby, kolorowej kartki – najładniej będzie wyglądała błękitna, niebieska lub granatowa – oraz czarnego flamastra. Pomalujcie swoje dłonie farbą, odciśnijcie na kartce. Obróćcie kartkę tak, by palce stanowiły nogi, a kciuk głowę i dorysujcie brakujące elementy. Praca najlepiej wygląda jako grupowa, na jasnoniebieskim brystolu. Mała podpowiedź: wszyscy wiemy, że prace z odciskami dłoni czy stóp są brudzące i nieco kłopotliwe, ale wystarczy wziąć ze sobą paczkę chusteczek dla niemowląt i rozdać po jednej dzieciom. Zetrą nią farbę na tyle, by można było spokojnie dokończyć pracę z resztą grupy, a potem razem udać się do łazienki i zmyć farbę do końca.

„Snowman in a bottle”
Tak naprawdę bałwan nie będzie w butelce, ale z butelki. Potrzebne są szklane, nieduże butelki po sokach przecierowych, bez etykiet (plastikowe też się sprawdzą, ale nie będą już tak efektowne), marker permanentny, plastelina, druciki kreatywne, woda i brokat. Do butelki nalewamy wody i wsypujemy brokat. Markerem wykonujemy oczy, guziki czy węgielki i uśmiech. Nos doklejamy z pomarańczowej plasteliny, tak jak i nauszniki, po obydwu stronach „głowy” naszego bałwana (dwie spore kule z plasteliny). W kule wczepiamy lekko zaokrąglony drucik,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy