Dołącz do czytelników
Brak wyników

Christmas time

Artykuły z czasopisma | 20 listopada 2018 | NR 41
0 1052

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Zaczynamy myśleć o dekoracjach, prezentach i bożonarodzeniowych zajęciach. Oprócz klasycznych elementów, takich jak choinka czy Święty Mikołaj, warto zapoznać dzieci ze świątecznymi zwyczajami brytyjskimi.

Dzień polskiej Wigilii, 24 Grudnia, w Wielkiej Brytanii nie jest tak bardzo świąteczny jak w Polsce. Kiedy my po kolacji rozpakowujemy prezenty, brytyjskie dzieci wieszają na kominku lub przy swoich łóżkach sporych rozmiarów skarpety, w których następnego dnia rano odnajdą upominki. Uroczysty posiłek odbywa się dopiero następnego dnia, podczas którego nie może zabraknąć aromatycznego indyka oraz strzelających Christmas crackers. Tradycją, która u nas się nie przyjęła, są wesołe świąteczne swetry. Te elementy stały się dla mnie punktem wyjściowym przy planowaniu bożonarodzeniowych zajęć.

POLECAMY

Bożonarodzeniowe piosenki

Istnieje mnóstwo pięknych piosenek o tematyce świątecznej. Oprócz tradycyjnych utworów, takich jak „Oh Christmas tree”, „Feliz Navidad” (która jest hitem podczas jasełek i różnego rodzaju przedstawień bożonarodzeniowych) lub „We wish you a Merry 
Christmas”, kolęd jak „Silent Night”, powstały piosenki dla znacznie młodszych odbiorców.

„Hello, Reindeer” oraz „Goodbye, Snowman” to piosenki idealne dla najmłodszych przedszkolaków. Dzieci witają się z reniferem, bałwankiem i Świętym Mikołajem, odliczają od jednego do dziesięciu oraz wesoło życzą sobie nawzajem wesołych świąt. W drugiej piosence, którą zazwyczaj wykorzystuję do zakończenia zajęć, znajdują się dokładnie te same zwroty, jedynie w innej kolejności. Piosenki znajdują się w serwisie YouTube na kanale Super Simple Songs.

„S-A-N-T-A” to kolejna udana aranżacja klasycznej piosenki. Idealna do zaktywizowania grupy, np. po działaniach plastycznych. W każdej kolejnej zwrotce piosenki jedna z liter jest zastępowana gestykulacją. Na stronie Super Simple znajdują się świetne darmowe materiały, dostosowane do każdej z piosenek. Do tej konkretnej znajdziemy litery z elfami,  które uatrakcyjnią wykonywanie tego utworu.

„Santa where are you?” opowiada o tym, jak dzieci wyczekują Mikołaja. Dodatkowo wprowadza słownictwo: where are you?, rooftop, sleigh,  uder the tree.

„Ten little Elves” to propozycja dla starszych dzieci. Oprócz liczenia w zakresie dziesięciu, poznajemy czynności, które wykonują elfy – pomocnicy Świętego Mikołaja: produkowanie zabawek, szycie, malowanie, przybijanie, pakowanie, spanie, piłowanie. Opanowanie słownictwa ułatwią nam piękne karty obrazkowe, które są stworzone jako dodatek do piosenki.

„Silly Santa” to ulubiona piosenka moich przedszkolaków. Opowiada o Mikołaju, który wciąż czegoś zapomina: spodni, butów, worka z prezentami, kurtki, pasa. Znajduje się ona na kanale Maple Leaf Learning (YouTube). 

Świąteczne gry i zabawy 

Decorate the Christmas tree/Christmas jumper

Potrzebujemy sylwetę choinki, ozdoby oraz kostkę. Może to być kostka klasyczna, a może być taka, do której wkłada się flashcards. W zależności od tego, jaką dysponujemy, przypisujemy daną ozdobę do liczby oczek lub naklejamy obrazki na ścianki. Co wypadnie, tym dekorujemy choinkę. Z maluchami mogą być to same bombki, dzięki którym utrwalimy nazwy kolorów. Starsze dzieci mogą narysować choinkę na kartce i dorysowywać elementy, które wskażą oczka kostki. Jeśli mamy zaawansowaną grupę, możemy zamienić choinkę na sweter. Im śmieszniejsze elementy, tym lepsza zabawa. 

Unwrap the presents 
Kto nie lubi rozpakowywać prezentów? Wystarczy zapakować pojedynczo karty obrazkowe w świąteczny papier ozdobny, koniecznie ze wstążką! Dzieci będą miały ogromną radość z rozpakowywania i jedno zadanie mamy z głowy – każdy zapamięta przynajmniej jedno słówko – to, które rozpakował. Wersja wielorazowa – pudełka na prezenty.

Christmas mistery box
Jeśli w naukę zaangażowane są emocje, te pozytywne oczywiście, to dzieci rewelacyjnie zapamiętują to, co się działo, czego się dowiedziały. Dlatego zawsze na bożonarodzeniowe zajęcia przygotowuję tajemnicze pudełko ze świątecznymi niespodziankami (ang.  Christmas mistery box). Chowam do niego karty obrazkowe, realia prezentujące słownictwo. Przed każdymi zajęciami uzupełniam je o nowe elementy i zawiązuję okazałą kokardę. Zajęcia rozpoczynamy od rozpakowania pudełka i odgadywania, co znajdziemy tam tym razem. 

Christmas stocking
W sieciowych marketach często możemy znaleźć świąteczne atrybuty w okazyjnych cenach. W ten sposób udało mi się kupić mnóstwo mikołajowych skarpet na prezenty, których nie mogłam nie wykorzystać podczas zajęć. Zazwyczaj wkładam do nich realia: świąteczne gumowe figurki, które otrzymałam od przyjaciółki z USA. Jest tam Św. Mikołaj, bałwanek, choinka, renifer i sanie. Jeśli decyduję się przy okazji Bożego Narodzenia wprowadzić też temat zabawek lub go utrwalić, chowam do skarpet właśnie zabawki. Dzieci rozpoznają je dotykiem.

Christmas stocking 2
Do każdej skarpety przypisuję liczbę. Dzieci rzucają kostką, następnie biorą skarpetę, która jest przypisana do liczby oczek. Wyjmują ukryty w niej przedmiot i nazywają go. W starszej grupie można zamiast przedmiotu umieścić zadanie do wykonania. 

Christmas games
Nie możemy zapomnieć o uwielbianych przez dzieci klasycznych gier: memory, bingo, snap, domino… Wystarczy dodać im nieco świątecznej aury, poprzez bożonarodzeniowy rewers czy kształt. Tańszą opcją niż drukowanie świątecznych rewersów do gier czy kart obrazkowych, ale równie efektowną, jest podklejenie tych materiałów papierem do pakowania prezentów. Typowo świąteczne gry są dostępne na różnych blogach nauczycielskich. Moje ulubione można pobrać za darmo ze strony www.fullofideas.pl.

Stencil cards
Drukując prostą kolorowankę, laminując ją i wycinając wiele zyskujemy doskonały szablon do zabawy z cieniem. Potrzebna nam będzie nie tyle sama kolorowanka, ile jej „ramka”. Wystarczy znaleźć kawałek wolnej ściany, przy-
gotować szablony i latarkę. Dzieci siadają na wprost ściany, nauczyciel za nimi. Kieruje światło latarki na szablon, wywołując tym samym na ścianie cień. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, jaki to kształt, np. choinka, worek Mikołaja. 

Christmas trolls
Zabaw się z dziećmi w świąteczne trole. W ramach zajęć przyklejcie wszędzie, gdzie się tylko da, np. na dekoracyjne postacie w przedszkolu, na okna, ściany – mikołajowe czapki lub inne elementy, tak by wtapiały się w obraz, stanowiły jego element. Dzieci będą dobrze się bawiły, nazywały te elementy w języku angielskim, a nauczyciel zostanie gwiazdą dnia za wymyślenie i zorganizowanie tak wesołej i edukacyjnej akcji. 

Prace plastyczne 

Candy cane
To jedne z tradycyjnych świątecznych słodkości, zna je chyba każdy. Można wydrukować samą laskę, którą dzieci pokolorują w biało-czerwone paski, można na drucik kreatywny nawlekać na zmianę białe i czerwone koraliki, można również skręcić ze sobą biały i czerwony drucik kreatywny.

Christmas candle
Aby wykonać świąteczną świeczkę, wystarczy rolka po papierze toaletowym, papierowe koło i odrobina farby. Malujemy rolkę farbami, nacinamy ją od góry (tak, jakbyśmy chcieli przeciąć ją w pionie na pół). Na papierowym kole rysujemy knot i płomień, po wyschnięciu rolki wsuwamy w nacięcia.

Paperplate reindeer
Do stworzenia bardzo efektownego renifera potrzebujemy papierowego talerza, czerwonego balonu, papieru kolorowego, farb. Talerz na środku nacinamy na krzyż, w formie litery X. Malujemy go na brązowo i pozostawiamy do wyschnięcia. Odrysowujemy rozłożone dłonie na czerwonym papierze i wycinamy je. Po wyschnięciu talerza naklejamy na niego oczy – z papieru lub ruchome – im większe, tym lepszy efekt końcowy. Z tyłu talerza przyklejamy wycięte dłonie, które będą stanowiły poroże. Przez nacięcie przeciskamy balon tak, by jego wylot znajdował się pod talerzem. Kiedy całość wyschnie i wszystkie elementy będą na swoich miejscach, możemy wykonać właściwy nos – nadmuchując balon. Warto dla zabawy nie wiązać balona od razu, a pozwolić dzieciom pobawić się jego wielkością. 

Paper chain
Wszyscy znamy papierowe łańcuchy z kół. Warto wykonać je również na zajęciach językowych. Powtórzymy przy tym kolory oraz liczenie.

Paperplate wreath
Święta kojarzą nam się z pięknymi wieńcami na drzwiach lub oknach. Te w dziecięcej wersji są bardzo proste do wykonania. Wystarczy okrąg z zielonej tektury (lub faliste obramowanie papierowego talerza pomalowanego na zielono) oraz np. kształty geometryczne, którymi udekorują je dzieci, wstążka do zawieszenia i zawiązania kokardy na dole.

Christmas tree
Choinka z papilotek do babeczek? Nic prostszego! Papilotki rozprostowujemy i dwukrotnie składamy na pół. Pierwszą papilotkę naklejamy na kartkę, każdą kolejną naklejamy nieco wyżej niż poprzednią, ale tak, by nachodziły na siebie. Na czubek gwiazdka z ozdobnego dziurkacza i mnóstwo brokatu.

Woodst...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy