Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ekojeż

Artykuły z czasopisma | 13 listopada 2017 | NR 19
0 698

19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk. To ważne święto dla całego świata przyrody. Zwraca uwagę na zagrożenia naturalnych siedlisk wraz z zamieszkującymi je gatunkami roślin i zwierząt. Może warto w tym dniu porozmawiać z wychowankami o gatunkach zwierząt, które znajdują się pod szczególną ochroną ze względu na zagrożenia związane z ich wyginięciem.
 

Wśród propozycji gatunków chronionych znajduje się wiele sympatycznych stworzeń znanych dzieciom z najbliższego środowiska przyrodniczego. Jednym z nich niewątpliwie jest jeż. Możemy uczynić go bohaterem cyklu zajęć z zakresu edukacji przyrodniczej. Nauczyciele nie będą mieli problemu z wyborem literatury, gdyż wielu popularnych autorów uczyniło tego ssaka bohaterem wierszy (Jeż Hanny Zdzitowieckiej, O zielonym jeżu Jana Brzechwy, Kolczasty jeżyk Doroty Gellner), opowiadań (Fufu Tup-Tup z cyklu Najmilsi Ewy Szelburg-Zarębiny) oraz książek (Wierzę w jeże Doroty Sumińskiej).

Twórcze działania

Jeż, mały owadożerny ssak, jest doskonałą inspiracją do podejmowania działań twórczych. Każda technika plastyczno-konstrukcyjna wydaje się idealna do stworzenia wizerunku tego kolczastego zwierzątka. Za igły w pracach przestrzennych mogą posłużyć wykałaczki, igliwie, szczecina od szczotek, skorupka kasztana, w pracach płaskich – ususzone liście sumaka, koła origami. Chcąc zwrócić uwagę naszym wychowankom na problemy związane z zagrożeniem jeży i podejmowanymi formami pomocy im, zorganizowałyśmy w naszym przedszkolu akcję promująca działania wobec gatunków chronionych. 

POLECAMY

Opracowałyśmy broszurę informacyjną dla rodziców, w której umieściliśmy zagadnienia związane z trybem życia jeży, ich występowaniem oraz opis naturalnych siedlisk. Umieściliśmy także listę zagrożeń czyhających na jeże w ich naturalnym środowisku, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń o charakterze antropogenicznym. Niestety, słaba wiedza na temat jeży powoduje, że człowiek nie zawsze jest ich sprzymierzeńcem. W opracowanym materiale zamieściliśmy wskazówki, jak postępować w przypadku napotkania zranionego zwierzęcia oraz w przypadku nieoczekiwanego gościa, który odwiedził przydomowy ogród. Podaliśmy także numer telefonu do jeżowego pogotowia, działającego przy Stowarzyszeniu Ochrony Jeży „Nasze Jeże” oraz adresy niezbędnych stron internetowych poświęconych różnym formom pomocy tym zwierzętom. Zamieściliśmy także schemat konstrukcji budki, którą można postawić w ogrodzie. 

Akcja promocyjna – start 

W tym roku 19 września planujemy przeprowadzić akcję promocyjną na szerszą skalę w środowisku lokalnym, opracować ulotki na temat jeży i rozprowadzić je wśród mieszkańców naszej okolicy podczas spacerów. Warto nadmienić, że przedszkole, w którym pracuję, położone jest na peryferiach miasta, w leśnej otulinie, a okolice Zalesia Dolnego są naturalnym miejscem występowania jeży, które zamieszkują pobliskie obrzeża lasów i często odwiedzają przydomowe ogrody naszych przedszkolnych rodzin, chroniąc się w gąszczu żywopłotów.

Konkurs ekologiczny

Jednocześnie ogłosiłyśmy konkurs ekologiczny skierowany do przedszkolnych rodzin EKOJEŻ. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu pracy przestrzennej z materiałów wtórnych lub przyrodniczych. Konkursy rodzinne to stały element współpracy przedszkola ze środowiskiem rodzinnym. Proponujemy rodzicom i dzieciom ciekawą formę twórczego spędzania czasu, uruchomienie własnej kreatywności oraz integrację obu środowisk. Chcąc podnieść rangę konkursu, ubiegaliśmy się o honorowy patronat Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno, który udało się uzyskać. 

 

Temat wydarzenia:

EKOJEŻ

Forma współpracy z rodzicami: 

konkurs rodzinny

Uczestnicy spotkania: 

dzieci wraz z rodzicami, które wykonały prace konkursowe, przedstawiciel firmy sponsorującej nagrody, nauczyciele prowadzący, dyrektor przedszkola

Organizacja sali:

przyciemnione światło, namiot plażowy udekorowany jesiennymi gałązkami i liśćmi, płyty CD (materiały KLANZA), nagrody, dyplomy, kosze z jabłkami, mikrofon przenośny


Przebieg wydarzenia:

  • Dzieci wraz z rodzicami zajmują miejsca dla publiczności, naprzeciwko jeżowego schronienia. Wsłuchują się w odgłosy dobiegające z kryjówki. 
  • Piosenka w wykonaniu nauczyciela:

    
Mały jeżyk sobie śpi: Cii! Cii! Cii!
Coś smacznego mu się śni.
Nagle słyszy jakiś szmerek,
a on nie chce na spacerek.
On nie wstaje wcale, 
łapki nie podaje, 
tylko się przekręca
i w kłębek się skręca.

  • Dziwne odgłosy – rozpoznawanie dźwięków dochodzących z kryjówki jeża. Nauczyciel ukryty w namiocie, występujący w roli jeża, skarży...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy