Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dzień dinozaura
Zestaw zabaw dla dzieci

Artykuły z czasopisma | 17 listopada 2017 | NR 24
876

1.    Poznajemy dinozaury 

Nauczycielka przygotowuje kolorowe plansze z różnymi postaciami dinozaurów – mogą to być dinozaury spopularyzowane w książkach, np.: diplodok, triceratops, tyranozaur, celofyz, iguanodon, brontozaur. Dzieci poznają cechy charakterystyczne dinozaurów, dowiadują się, kiedy żyły, co jadły, jak się poruszały. Na zajęcia można przynieść także książeczki o dinozaurach (na rynku dostępnych jest wiele pozycji, a część dzieci na pewno ma w domu którąś z nich). Dzieci oglądają książeczki i rozmawiają o zwyczajach dinozaurów. 

POLECAMY

2.    Wizyta w dinoparku 

Jeśli istnieje taka możliwość, warto zorganizować dzieciom wizytę w dinoparku – dzięki temu dzieci będą miały szansę zapoznać się z figurami dinozaurów, zobaczyć środowisko, w jakim żyły prehistoryczne gady oraz miło spędzą czas na świeżym powietrzu. W obrębie dinoparków zazwyczaj znajdują się także niewielkie muzea paleontologiczne (w których znajdziemy np. skamieniałe jaja dinozaurów), małe zoo z ciekawymi zwierzętami oraz plac zabaw. 

3.    Robimy własną skamielinę

Do przygotowania własnej skamieliny dzieci będą potrzebowały gipsu, pojemniczka, plasteliny oraz elementów, które będą odciskać. Gips powinien być już rozrobiony w przypadku dzieci młodszych, ale pięciolatki mogą same spróbować rozrobić gips z wodą. Do pojemnika (najlepiej plastikowego, niezbyt wysokiego, takiego by łatwo można było wyciągnąć skamielinę) wkładamy rozrobioną plastelinę i odciskamy w niej np. fragment muszli, figurkę dinozaura lub inny przedmiot, który dzieci chciałyby uwiecznić w skamielinie. Do odciśniętego w plastelinie kształtu wlewamy gips i czekamy, aż stwardnieje. Następnie wyciągamy plastelinę z pojemnika, odlepiamy od gipsu i skamielina gotowa. Można ją potem pomalować (przy użyciu niewielkiej ilości wody, żeby gips nie nasiąknął).

4.    Jesteśmy paleontologami

Paleontolog to osoba, która zajmuje się skamieniałymi kośćmi dinozaurów. Warto stworzyć dzieciom okazję, by stały się na chwilę specjalistami od dinozaurów. W tym celu różne figurki dinozaurów można zakopać w piaskownicy lub w specjalnie przygotowanym pojemniku w sali. Każde dziecko powinno dostać specjalny zestaw pa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy