Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dzień dinozaura
Zestaw zabaw dla dzieci

Artykuły z czasopisma | 17 listopada 2017 | NR 24
0 1007

1.    Poznajemy dinozaury 

Nauczycielka przygotowuje kolorowe plansze z różnymi postaciami dinozaurów – mogą to być dinozaury spopularyzowane w książkach, np.: diplodok, triceratops, tyranozaur, celofyz, iguanodon, brontozaur. Dzieci poznają cechy charakterystyczne dinozaurów, dowiadują się, kiedy żyły, co jadły, jak się poruszały. Na zajęcia można przynieść także książeczki o dinozaurach (na rynku dostępnych jest wiele pozycji, a część dzieci na pewno ma w domu którąś z nich). Dzieci oglądają książeczki i rozmawiają o zwyczajach dinozaurów. 

2.    Wizyta w dinoparku 

Jeśli istnieje taka możliwość, warto zorganizować dzieciom wizytę w dinoparku – dzięki temu dzieci będą miały szansę zapoznać się z figurami dinozaurów, zobaczyć środowisko, w jakim żyły prehistoryczne gady oraz miło spędzą czas na świeżym powietrzu. W obrębie dinoparków zazwyczaj znajdują się także niewielkie muzea paleontologiczne (w których znajdziemy np. skamieniałe jaja dinozaurów), małe zoo z ciekawymi zwierzętami oraz plac zabaw. 

3.    Robimy własną skamielinę

Do przygotowania własnej skamieliny dzieci będą potrzebowały gipsu, pojemniczka, plasteliny oraz elementów, które będą odciskać. Gips powinien być już rozrobiony w przypadku dzieci młodszych, ale pięciolatki mogą same spróbować rozrobić gips z wodą. Do pojemnika (najlepiej plastikowego, niezbyt wysokiego, takiego by łatwo można było wyciągnąć skamielinę) wkładamy rozrobioną plastelinę i odciskamy w niej np. fragment muszli, figurkę dinozaura lub inny przedmiot, który dzieci chciałyby uwiecznić w skamielinie. Do odciśniętego w plastelinie kształtu wlewamy gips i czekamy, aż stwardnieje. Następnie wyciągamy plastelinę z pojemnika, odlepiamy od gipsu i skamielina gotowa. Można ją potem pomalować (przy użyciu niewielkiej ilości wody, żeby gips nie nasiąknął).

4.    Jesteśmy paleontologami

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy