Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 4–6 lat na podstawie książki Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer
Temat zajęć | O co ten dym? Czyli o tym, co nas zatruwa |
---|---|
Cel ogólny | Kształtowanie postaw proekologicznych – uświadamianie dzieciom wpływu zanieczyszczenia środowiska na jakość życia i zdrowie człowieka |
Pomoce | Wiatraczek, paski bibuły dla każdego dziecka, piórka, odkurzacz, płatki kosmetyczne, waciki, chusteczki higieniczne, kartki, arkusz papieru, flamastry, obrazki z różnicami |
POLECAMY
Przebieg zajęć
Nauczyciel czyta dzieciom fragmenty książki: „Rozdział I – w którym poznasz kilku mieszkańców Miasta i dowieszsię co nieco o celu ich misji” oraz „Rozdział II – dzięki któremu dowiesz się, co zatruwa życie mieszkańców Miasta i skąd się to bierze”.
Dziś poznamy przyczyny złego stanu powietrza, którym oddychamy.
Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie.
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego tekstu. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Kim są bohaterowie książki?
- Czym podróżują Hanka, Misiek i Paloma?
- Jaką misję ma do wykonania załoga statku antysmogowego?
- Kto to jest Niska Emisja?
- Co stale zatruwa powietrze?
- Jakie są skutki palenia w piecu?
- Czym palono w jednym z domów? Czy rzeczy te powinny być palone w piecu?
- Jaką nazwę nosi wymieniony w książce piec? Jak myślicie – dlaczego akurat taką?
- Co oprócz dymu z pieców zatruwa powietrze Miasta?
- Czym jest smog?
Nauczyciel może też pokazać dzieciom ilustracje lub zdjęcia przedstawiające smog.
„Wdech – wydech”. Ćwiczenia oddechowe kształtujące umiejętność ekonomicznego zużywania powietrza w czasie mówienia i wspomagające proces wydłużania fazy wydechowej.
Moi drodzy, oddychanie jest czynnością niezbędną do życia, dlatego warto robić to prawidłowo. Proszę, żebyście usiedli w siadzie skrzyżnym, wyprostowali plecy i po kolei wykonywali polecenia.
- Wdychamy powietrze nosem, wydychamy ustami – kilkukrotne powtórzenie.
- Leżymy na plecach – każdy dostaje jakiś przedmiot, który kładzie sobie na klatce piersiowej (książeczki, pluszaki, klocki itp.). Dzieci, wdychając powietrze, obserwują, jak dana rzecz unosi się, a następnie, przy wydechu, opada. Powtarzamy ćwiczenie kilka razy.
- Dmuchanie na wiatraczek – nauczyciel trzyma w ręku wiatraczek, po kolei każde dziecko podchodzi i próbuje za pomocą dmuchnięcia wprawić wiatraczek w ruch.
- Dmuchanie na paski bibuły – każde dziecko otrzymuje krótki pasek bibuły, zadaniem dzieci jest dmuchanie na niego tak, by jak najdłużej utrzymał się poziomo w powietrzu.
- Próba utrzymania piórka jak najdłużej w powietrzu – dzieci dostają piórko i starają się za pomocą dmuchania utrzymać je w powietrzu.
„Czym oddychamy?” – doświadczenie.
Zapewne jesteście ciekawi, jak wygląda nasze powietrze. Powietrze to coś, czego nie widać ani nie czuć. Jednak za pomocą tego eksperymentu możemy zobaczyć, co takiego się w nim znajduje. Potrzebujemy do tego odkurzacza oraz płatków kosmetycznych.
Wacik nakładamy na końcówkę rury i włączamy odkurzacz. Przez chwilę zasysamy powietrze, a kiedy uznamy, że wacik dostatecznie obrazuje nam to, jak „wygląda” powietrze, wyłączamy odkurzacz. Doświadczenie można wykonać w sali i na zewnątrz, aby porównać ze sobą wygląd płatków.
Rozmowa z dziećmi na temat eksperymentu. Wspólne wyciągnięcie wniosków (im czystszy wacik, tym lepiej).
„Czym jest wiatr i co nam ...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!