Dołącz do czytelników
Brak wyników

Byle za długo nie zwlekać
czyli jak radzić sobie z prokrastynacją

Artykuły z czasopisma | 17 listopada 2017 | NR 24
0 692

Zadania, za które nie sposób się zabrać, mimo tego, że termin ich realizacji już dawno minął. Wciąż niezrealizowane plany i marzenia. Działania wiecznie odkładane na później. Rozpoczynanie kolejnych przedsięwzięć i porzucanie ich niedokończonych. To zwykłe lenistwo? A może już prokrastynacja? Czym ona dokładnie jest i jak można z nią walczyć?

Prokrastynacja to termin rozpowszechniony przez Timothy’ego Pychyla, kanadyjskiego psychologa i badacza tego zjawiska. Oznacza ona silną tendencję, aby odwlekać w czasie lub przekładać realizację ważnych, pilnych, wcześniej zaplanowanych działań. Takie opóźnianie nie tylko nie ma racjonalnego uzasadnienia, ale dodatkowo dzieje się mimo pełnej świadomości jego negatywnych skutków – permanentnego stresu, wszechobecnego napięcia emocjonalnego, dyskomfortu robienia wszystkiego na ostatnią chwilę, pogorszenia skuteczności działania, obniżenia jakości efektów pracy, mniejszego zadowolenia z siebie, utraty różnych życiowych możliwości, zahamowania rozwoju osobistego.

POLECAMY

 

Sprawdź, ile poniższych stwierdzeń jest zgodnych z twoimi przekonaniami lub zachowaniami.

 • Często zwlekasz z wykonaniem zadania do ostatniej chwili.
 • Masz problem z zarządzaniem sobą i w konsekwencji brakuje ci czasu na realizację wielu aktywności.
 • Nie umiesz ustalać priorytetów i dlatego zamiast zająć się najważniejszymi i najpilniejszymi sprawami, zabierasz się do pracy, zaczynając od zadań mało ważnych lub takich, które mogą poczekać.
 • Masz na koncie wiele doskonałych pomysłów, których nie zrealizowałeś i w zasadzie nie wiesz, dlaczego tak się stało.
 • Myślisz, że mógłbyś wiele osiągnąć, gdybyś tylko miał silniejsze samozaparcie lub znalazł osobę, która dopilnowałaby ciebie i twoich działań. 
 • Często składasz samemu sobie lub innym obietnice bez pokrycia.
 • Towarzyszy ci przekonanie, że i tak zawsze i ze wszystkim zdążysz, choć przeszkadza ci, że właściwie za większość rzeczy zabierasz się po upływie wyznaczonego terminu. 
 • Kiedy masz zacząć pracę, z łatwością znajdujesz mnóstwo powodów, aby odłożyć ją na później.
 • Łatwiej zmobilizować ci się do tych obowiązków, za których niewykonanie grozi ci sroga kara.
 • Często zamiast zabrać się za pracę, zajmujesz się przyjemnościami lub rzeczami bez znaczenia. 
 • Zdarza ci się czekać na odpowiedni moment, na wenę, aby móc zacząć pracę.
 • Masz poczucie, że czas ulatuje ci między palcami, a ty często nawet nie wiesz, na co go straciłeś.
 • Koncentrujesz się jedynie na zadaniach i celach krótkoterminowych. Do tych, które wymagają dłuższego czasu na realizację, nawet nie wiesz, jak miałbyś się zabrać.

Jeśli przynajmniej sześć z powyższych stwierdzeń jest ci bliskich, to być może zagraża ci prokrastynacja.


Prokrastynacja jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Według szacunków, opartych na arkuszach samoobserwacji, problem prokrastynacji dotyczy nawet ok. 20% populacji. Takie osoby mają bardzo duże trudności z zabraniem się do pracy. Wykonanie ważnych zadań odkładają na później, a czas, którym dysponują, poświęcają na zajęcia nieważne i często niepotrzebne. To wszystko sprawia, że żyją w nieustannym stresie i „niedoczasie”. Mają poczucie winy, wyrzuty sumienia i męczą się z powodu swojego zachowania.

Zwykłe lenistwo?

Choć prokrastynacja to termin spopularyzowany na przestrzeni ostatnich blisko 20 lat, w dalszym ciągu obecne jest przekonanie, że to wymówka albo naukowa nazwa lenistwa czy też słabej woli. Wiele osób do końca nie wierzy, że istnieje naprawdę i stanowi bardzo poważną niedogodność. Badacze traktują ją jako problem o charakterze zaburzenia lub jeden z symptomów lub powikłań różnych trudności psychicznych, np. dystymii, depresji, ADHD, zaburzeń lękowych, zaburzeń osobowości. Dlaczego uznają ją za zaburzenie? Ponieważ ma patologiczne skutki i przebieg – schemat jest powtarzalny, a sam proces upośledza życie osoby, u której jest obecna. Wiążą ją również z działaniem dwóch struktur w naszym ośrodkowym układzie nerwowym – korą przedczołową i układem limbicznym. Układ limbiczny odpowiada za emocje i impulsywność. Jego aktywność sprawia, że będziemy dążyć do uzyskania natychmiastowej nagrody. Kora przedczołowa to obszar, którego zadaniem jest zarządzanie naszym zachowaniem i uwagą. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zaplanować działanie, rozpocząć jego realizację, monitorować je na bieżąco i powstrzymać się przed tym, co może rozproszyć. Zakłada się, że u osoby, która doświadcza prokrastynacji, przeważa wpływ układu limbicznego na jej zachowanie.

Różne przyczyny

Z prokrastynacją łatwiej sobie poradzić, kiedy zrozumie się jej złożone podłoże. Część psychologów twierdzi, że to zachowanie może mieć swoje źródło w dzieciństwie. Zbytnie kontrolowanie dziecka, narzucanie mu we wszystkich jego działaniach ram nie uczy go samodzielnego planowania i realnego gospodarowania czasem. Zbyt wysokie oczekiwania, brak akceptacji dla błędów i oczekiwanie perfekcyjności, każe bać się porażek. A jeśli chce się uniknąć niepowodzenia, wystarczy unikać działania. Co więcej, jeśli praca będzie wykonana w ostatnim momencie, to niedoskonałe jej efekty łatwo będzie usprawiedliwić obiektywnym czynnikiem – za małą ilością czasu – i nie naruszać siebie i swoich kompetencji.
Inni znawcy tematu zakładają, że osoby narażone na prokrastynację to ludzie, którzy doskonale odnajdują się w sytuacji dużego stresu i dopiero dostateczny wzrost napięcia pozwala im zmobilizować się do działania. Są też zwolennicy teorii, że prokrastynację powoduje któraś z pięciu grup lęków. Mogą one występować pojedynczo lub równolegle. Wśród nich wymienia się:

 • Lęk przed oceną i porażką. Jest on obecny u osób, które myślą, że są niewystarczająco dobre, uważają, że nie są w stanie spełnić oczekiwań innych. Martwią się, jak ich zachowanie odbiorą inni. Konsekwencją tych obaw jest zaangażowanie się w nadmierne przygotowywanie, sprawdzanie, upewnianie i zwlekanie lub zaniechanie właściwego działania. 
 • Lęk przed sukcesem. Towarzyszy on ludziom, dla których z sukcesem kojarzy się większa odpowiedzialność i dodatkowe wymagania, którym niełatwo będzie sprostać. Sukces to według nich przede wszystkim niebezpieczeństwo zmiany, bycia w centrum uwagi, bycia osobą, której się zazdrości. Lęk przed sukcesem sprawia, że zaczyna się sabotować własne działania, zajmując się innymi sprawami, byle tylko nie tym konkretnym zadaniem, stając się bardziej chaotycznym, mniej zorganizowanym i produktywnym. 
 • Lęk przed brakiem kontroli. Zagrożenie autonomii pojawia się wtedy, kiedy ktoś wydaje polecenie, każe się czymś zająć, trzeba zrobić coś, czego wymagają inni. Odkładanie w nieskończoność staje się strategią chroniącą niezależność i dającą poczucie wpływu tam, gdzie może być on ograniczany. 
 • Lęk przed konfliktem. Czasami prokrastynacja jest próbą uchronienia się przed sytuacją sporu wewnętrznego lub na zewnątrz – brak działania wydaje się lepszy niż mierzenie się z niezadowoleniem innych z podjętej aktywności, zwlekanie z realizacją planu zapobiega wewnętrznemu rozdarciu, kiedy dana osoba nie jest w 100% przekonania o słuszności swoich wyborów. 
 • Lęk przed zmianą i nieznanym. Ten rodzaj lęku jest ściśle powiązany ze wszystkimi wcześniejszymi grupami. Fakt, że nie wiemy, jakie będą skutki dzisiejszych wysiłków, może sprawić, że bezpieczniejsza i mniej kosztowna może wydawać się stagnacja i brak działania. Kiedy pojawia się lęk przed nieznanym, można zrobić dużo, aby tylko odwrócić swoją uwagę od zadania.

 

Zastanów się:

 • Jak tłumaczysz sobie swoje odkładanie na potem? Skąd to się u ciebie wzięło? Jakie mogą być tego przyczyny?
 • Czy któryś z wymienionych lęków towarzyszy twojemu odwlekaniu? Który pojawia się u ciebie najczęściej, a który działa najsilniej?
 • Co możesz zrobić, aby zmniejszyć go na tyle, aby nie przejmował kontroli nad twoim zachowaniem?

 

Zdradliwy mechanizm

Jak to się dzieje, że ludzie dają się uwikłać w tryb prokrastynacji – coś, co im de facto przeszkadza i szkodzi? Przełożenie na później trudnej czynności na krótką metę poprawia samopoczucie – daje ulgę, spokój, czasami radość. Nie trzeba teraz się wysilać, nie trzeba robić tego, co niechciane. Dodatkowo towarzyszy temu przekonanie, że jutro będzie łatwiej zabrać się za zaległości, że zadzieje się to bez przeszkód, które występują dzisiaj. Ale zadanie nie jest zrobione, więc w miarę zbliżania się do nowo ustalonego terminu jego wykonania pojawia się znowu dyskomfort i pokusa, aby poradzić sobie z nim w podobny sposób – odkładaniem w czasie. Oczywiście znajdzie się niejeden pretekst, że jest to w pełni zasadne, a nawet dobre. I tak z jutra robi się następny i następny dzień. A praca jest wykonana w ostatniej chwili lub niezrobiona wcale. Później pojawia się szczera obietnica, że następnym razem nie będzie miejsca na podobny błąd i jakiekolwiek przekładanie. Ale to deklaracja, która mija się z rzeczywistością, bo kolejnym razem schemat postępowania się powtarza. Co w takim razie może być dla nas atrakcyjnego w prokrastynacji? Natychmiastowa nagroda, jaką jest lepszy nastrój chociażby na krótką chwilę. Czas wolny, który możemy poświęcić na bardziej lubiane zajęcia lub „nicnierobienie”. Ale te nagrody są ulotne i w dłuższej perspektywie stają się szkodliwe. Tak samo jak cukierki. Im dłużej prokrastynator odkłada coś w czasie, tym trudniejsze staje się zrealizowanie tej rzeczy, a chwilowe wygodniejsze emocje zamieniają się w poczucie winy, rozczarowanie sobą, zniechęcenie i totalną bezradność.  

 

Zastanów się i wymień:

 • Jakie korzyści przynosi ci odraczanie działania w krótszej i w dłuższej perspektywie czasu? Co z tego masz? Czemu to służy? W czym ci to pomaga?
 • Jakie straty ponosisz, odwlekając w krótkiej i długiej perspektywie czasu? Co przez to tracisz? W czym to przeszkadza? Co to zaburza?
 • Jak wygląda twój bilans plusów i minusów zwlekania z wykonaniem różnych czynności? Jakie płyną z tego ważne dla ciebie wnioski?

 

Co zamiast?

Podobnie jak w przypadku wielu innych problemów, idealnie by było, gdyby istniała tabletka na prokrastynację. Niestety mimo faktu, że ten problem traktowany jest jak zaburzenie, do tej pory nie wynaleziono na niego farmakologicznego lekarstwa. Trzeba włożyć niemały wysiłek, aby pozbyć się prokrastynacji. Przy lżejszym nasileniu z prokrastynacją możemy rozprawić się samodzielnie lub przy niedużym wsparciu bliskich osób. Przy większym – potrzebna będzie specjalistyczna pomoc psychologa, psychoterapeuty, coacha. W jednym i drugim przypadku część metod będzie taka sama: zbadanie obszarów prokrastynacji, nauka formułowania celów, poznanie technik efektywnego zarządzania czasem, wprowadzenie nagród za działanie na rzecz realizacji planów i wiele innych.

 

Zastanów się i wynotuj:

 • Co możesz zrobić ty sam w poradzeniu sobie z odkładaniem na później? Jakie działania są w zasięgu twoich możliwości? Co już wiesz, co umiesz w radzeniu sobie z własnymi barierami? Które z twoich sposobów mają szansę być realnie przez ciebie zastosowane i skuteczne?
 • Jak mogą pomóc ci twoi najbliżsi? Kto wśród nich jest osobą, która mogłaby najlepiej cię wesprzeć? Które zabi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy