Dołącz do czytelników
Brak wyników

Arteterapia w przedszkolu

15 marca 2018

NR 31 (Listopad 2017)

Życzliwość to sztuka!

0 917

W działaniach przedszkolnych dotyczących życzliwości zachęcajmy dzieci do spojrzenia na świat trochę z innej perspektywy, rozmawiajmy z nimi, praktykujmy życzliwość, bądźmy dla nich wsparciem i przykładem.

Ćwiczenie dla nauczyciela

Pomyśl o wszystkich dzieciach w grupie. Zastanów się, w jaki sposób sam im okazujesz życzliwość i szacunek każdego dnia. Następnie, tak jak potrafisz, narysuj lub wypisz pięć życzliwych czynów, które bezinteresownie wykonałeś w ciągu dnia dla swoich dzieci.

 

Scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień

Zadania •     rozwijanie umiejętności bycia uważnym na siebie i innych,
•     rozwijanie samoświadomości,
•     rozwijanie umiejętności bycia życzliwym,
•     rozwijanie refleksyjności,
•     rozwijanie empatii,
•     dostrzeganie wdzięczności,
•     dostrzeganie swojej siły,
•     wzmacnianie poczucia bycia dobrym ważnym i potrzebnym
•     rozwijanie umiejętności wyrażania emocji za pomocą ruchu,
•     rozwijanie świadomości ciała,
•     wyzwalanie ekspresji,
•     pokonywanie ograniczeń, nieśmiałości,
•     wyzwalanie pozytywnej energii,
•     dostrzeżenie poczucie sprawstwa,
•     dostrzeżenie poczucia kontroli
Pomoce i materiały dydaktyczne Folia malarska (można nabyć w sklepie z artykułami budowlanymi), fartuszki plastyczne, farby do malowania palcami, pastele olejne, małe karteczki, kredki, rola z arkuszem papieru (do nabycia w sklepach papierniczych i z artykułami budowlanymi), szkicownik (do nabycia w sklepach papierniczych, dla plastyków), tekturowe koła średnicy ok. 10 cm dla każdego uczestnika, kredki, kolorowe sznurki lub wąskie wstążeczki, szablon kuli ziemskiej, przybory do pisania, paski papieru, klej, kartka A4, papierowe serce średnica ok. 25–30 cm, nagrania ze spokojną muzyką, odtwarzacz muzyki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć

Powitanie: wprowadzenie dzieci do tematyki zajęć z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.

Ćwiczenie 1: Jestem pełen szacunku do ciebie 
    
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczyciel przydziela im zadania:
    
Powitania to forma zwrotu lub gestu grzecznościowego, którą wykonują ludzie na całym świecie podczas witania się z drugą osobą. Jej forma zależy od znajomości danej osoby, od pory dnia, kultury czy innej okoliczności spotkania. Słowa czy gesty wykonywane podczas powitania wyrażają szacunek, radość wobec napotkanej osoby lub stanowią jedynie formę czysto grzecznościową, gdy np. tego wymaga jakaś sytuacja. Poprzez pewien rodzaj gestu, jaki następuje przy powitaniu, można także pokazać, do jakiej grupy społecznej, wyznaniowej czy narodowej należymy. W Japonii np. powitanie i pożegnanie przekazuje się ukłonem. U nas usłyszysz od kolegi „cześć” lub bardziej oficjalnie „dzień dobry” czy „dobry wieczór”, może doświadczysz „przybicia piątki”, „żółwika”, uśmiechu, skinienia głową, spojrzenia prosto w oczy lub czegoś zupełnie innego. 

Zadania stawiane dziecku

W ciszy i skupieniu przyjrzyj się przez moment uważnie swoim koleżankom i kolegom obok ciebie i pomyślał o codziennej formie przywitania, jaką nawzajem siebie obdarowujecie każdego dnia w przedszkolu, wyrażając tym samym szacunek i uznanie wobec innych. Następnie pomyśl o takim geście, którego jeszcze nie użyłeś wobec koleżanek i kolegów, a który również wyraża szacunek i uznanie wobec nich i może stanowić formę dzisiejszego pozdrowienie. Jaki to gest, którym chcesz pozdrowić dziś inne osoby, wyrażając tym samym do nich szacunek i uznanie? Czy będzie to gest wspólny dla wszystkich, czy też każdego z osobna obdarujesz zupełnie innym gestem? Jeśli już wiesz, prześlij swoje własne pozdrowienie pełne życzliwości, szacunku i uznania dla innych.
    
Podsumowanie ćwiczenia 

Jaki wybrałeś gest? Co oznaczał twój gest? Co było ważnego w tym geście dla ciebie? Co czułeś, gdy obdarowywałeś innych swoim gestem? Jaką wartość dla ciebie miało obdarowanie kogoś powitaniem? Jaką wartość miało dla ciebie bycie przywitanym? Jaką wartość dla ciebie miało bycie powitanym w taki sposób? W jakiej sytuacji czułeś się lepiej? Jak to jest witać się z innymi? Co jeszcze pozytywnego dało ci ćwiczenie? Co jeszcze nowego odkryłeś dzięki temu ćwiczeniu? Jakie są wasze wspólne odkrycia?

Ćwiczenie 2: Taniec 
    
Wcześniej można przygotować spokojną muzykę.
    
Dzieci stoją w kole. 
    
Zadania stawiane dziecku

Pomyśl o innych osobach z twojej grupy w sposób życzliwy i miły. Następnie zastanów się, jak możesz pozdrowić zebrane dzieci za pomocą tańca. Jaki ruch w twoim tańcu kojarzy się tobie z pozdrowieniem? Kiedy uznasz, że wiesz, zacznij poruszać się w swoim tańcu pełnym życzliwości do innych. Co robi twoja głowa w tym tańcu? Co robią twoje ręce? Co robią twoje nogi? Jak porusza się całe twoje ciało, wykonując życzliwe gesty wobec innych? Jak okażesz szacunek innym za pomocą ruchu? Kiedy uznasz, że wiesz, zacznij tańczyć w taki sposób, jak chcesz i potrafisz, swój taniec życzliwości wobec innych. Gdy skończysz, usiądź i poczekaj w ciszy na inne osoby. 

Podsumowanie ćwiczenia 

Jak się czułeś w tym tańcu? Czego jeszcze pozytywnego doświadczyłeś w tym ćwiczeniu? Kiedy możesz jeszcze tak myśleć o innych? Jak się czujesz, przyjmując życzliwe pozdrowienia wobec innych? O czym ci ten taniec przypomniał?

Ćwiczenie 3: Chwila
    
Przygotowanie: zabezpieczenie podłoża folią, przygotowanie arkuszy brystolu dla każdego dziecka, nałożenie różnokolorowych farb do malowania dłońmi do pojemniczków dla każdego dziecka, ubranie dzieci w fartuszki plastyczne.
    
Zadania stawiane dziecku

Stań na moment przy wybranej miseczce z farbą. Pobądź tak przez chwilę w ciszy i zanurz powoli dłoń w farbie. Koncentrując się na obecnej chwili, odczuwając wszystkie doznania i emocje, jakie z tego zanurzania płyną w danej chwili. Następnie pomyśl przez moment życzliwie o sobie samym, wyciągnij powoli dłoń z pudełka z farbą i za pomocą ruchu, gestu zaznacz swoje miejsce w taki sposób, jak w tej chwili czujesz, na wybranym przez ciebie brystolu. Kiedy skończysz, wytrzyj dłoń z farby i usiądź, czekając w ciszy na innych.

Podsumowanie ćwiczenia 

Jaki ślad zostawiłeś na kartce? Co to oznacza dla ciebie? Jak się z tym czujesz? Co ten ślad mówi pozytywnego o tobie? Czego pozytywnego dowiedziałeś się o sobie? Co dało tobie to ćwiczenie? Co teraz czujesz? Czego jeszcze pozytywnego dowiedziałeś się o sobie podczas tego ćwiczenia? Jak możesz odnieść to ćwiczenie do Dnia Życzliwości i Pozdrowień?

Ćwiczenie 4: Pozdrowienie specjalnie dla mnie
    
Dzieci stoją w kole, na środku leżą kartki brystolu oraz pastele olejne.
    
Zadania stawiane dziecku

Zamknij na moment oczy i pomyśl o sobie w sposób życzliwy i miły. Otwórz oczy i zastanów się, jak możesz siebie pozdrowić dzisiejszego dnia. Co narysujesz na swoim pozdrowieniu do siebie? Z czym, to będzie miało związek? Co chcesz narysować? Kiedy uznasz, że już wiesz, sięgnij po brystol i pastele i zacznij rysować do momentu, kiedy poczujesz, że to jest koniec. Kiedy skończysz, usiądź i poczekaj w ciszy na inne osoby. 

Podsumowanie ćwiczenia: 

Co czujesz, gdy patrzysz na swoje własne pozdrowienie samego siebie? Jaka jego część najbardziej przyciąga twoją uwagę? Co ono chce tobie powiedzieć? Czego jeszcze pozytywnego dowiedziałeś się o sobie? Kiedy możesz jeszcze tak myśleć o sobie?

Ćwiczenie 5: Rysunek pełen życzliwości
    

Dzieci siedzą kole, przed nimi leżą małe karteczki i kredki. 
    
Zadania stawiane dziecku

Pomyślcie o sobie w sposób życzliwy i miły. Następnie zastanów się, jak jeszcze możesz przywitać innych dzisiejszego dnia. Co narysujesz na swoim powitaniu dla nich? Z czym, to będzie miało związek? Co kojarzy się tobie z życzliwym rysunkiem? Co chcesz komuś narysować życzliwego? Kiedy uznasz, że już wiesz, sięgnij po karteczkę i kredki i rysuj komuś na powitanie swój rysunek pełen życzliwości i ciepła. Kiedy skończysz, usiądź i poczekaj na inne osoby w ciszy. Następnie obdaruj kogoś swoim rysunkiem. 

Podsumowanie ćwiczenia 

Jaka część rysunku najbardziej przyciąga twoją uwagę? Czego jeszcze pozytywnego dowiedziałeś się o sobie? Kiedy możesz jeszcze tak myśleć o innych?

Ćwiczenie 6: Dobre czyny dla innych.
    
Dzieci stoją przed dużym arkuszem papieru rozciągniętym na podłodze lub ścianie w sali lub w holu; przed nimi leżą pastele olejne.
    
Zadania stawiane dziecku

Życzliwość to taki naturalny napęd do udzielenia pomocy innym ludziom, bez oczekiwania odwzajemnienia korzyści. Dotyczy tylko takich czynów, które są dobrowolne i bezinteresowne. Pomyśl teraz o wszystkich dobrych uczynkach, nawet tych najdrobniejszych,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy