Do użądleń dochodzi w wyniku kontaktu z owadami błonkoskrzydłymi. Do grupy tej należą m.in. osy, pszczoły i trzmiele. Objawami użądlenia są: obrzęk, zaczerwienienie tkanek, silny i piekący ból w miejscu kontaktu z owadem.
Co robić?
- Zachowaj spokój, panika jedynie jeszcze bardziej przestraszy dziecko.
- Dokładnie obejrzyj miejsce użądlenia, jeżeli w ranie pozostało żądło – delikatnie je usuń.
- Następnie ranę obficie przemyj wodą z mydłem.
- Na miejsce rany przyłóż zimny okład – zmniejsza to obrzęk tkanek i dolegliwości bólowe.
- Jeżeli dolegliwości bólowe są duże, podaj dziecku doustnie preparaty paracetamolu lub ibuprofenu – dobierz dawkę leku odpowiednią do wieku i masy ciała dziecka.
- Na miejsce użądlenia można zastosować maści łagodzące ból, przeznaczone dla dzieci, a dostępne w aptekach bez recepty.
- Jeżeli w domu masz preparat wapna, podaj go dziecku w formie rozpuszczalnej (do wypicia).
- Po każdym użądleniu obserwuj dziecko. W przypadku pojawienia się objawów niepokojących (problemy z oddychaniem, szybko narastający obrzęk wokół użądlenia, obrzęk warg lub języka) wezwij pogotowie lub zabierz dziecko do szpitala!
- Użądlenie nie wymaga konsultacji z lekarzem, chyba że dziecko zostało użądlone w kilku miejscach, albo dolegliwości bólowe nie przemijają do kilku godzin od zdarzenia.
Użądlenie w jamę ustną lub język
Dochodzi do niego najczęściej w wyniku połknięcia owada z napojem lub z posiłkiem. Użądlenia te są bardzo bolesne. Oprócz działań opisanych powyżej podaj dziecku kostkę lodu do ssania lub zimną wodę. Jeżeli użądleń jest kilka i powstaje silny obrzęk, pilnie skonsultuj się z lekarzem.
POLECAMY
Reakcja uczuleniowa po użądleniu
Użądlenia przez owady błonkoskrzydłe mogą powodować reakcję uczuleniową. Objawy wstrząsu po użądleniu są znacznie bardziej dynamiczne od opisanych powyżej. W miejscu użądlenia może pojawić się znaczny obrzęk i zaczerwienienie tkanek, ponadto może wystąpić obrzęk warg, języka, mogą dołączyć się nudności, wymioty, zawroty głowy, chrypka. W niektórych przypadkach dochodzi do obrzęku dróg oddechowych, zaburzeń oddychania i zaburzeń świadomości. Stan taki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeżeli uczulone dziecko ma przy sobie zastrzyk z adrenaliną, podaj go przed przyjazdem pogotowia. Jeżeli występują zaburzenia świadomości ułóż dziecko w bezpiecznej
pozycji na boku – wezwij pogotowie (tel. 999).
W przypadku wstrząsu lekiem ratującym życie jest adrenalina. Osoby, które są podatne na jego wystąpienie, powinny w każdej sytuacji nosić zestaw pi...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!