Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

7 stycznia 2019

NR 43 (Styczeń 2019)

Poszukiwanie sensu w Nowym roku

0 18

Każdy dzień, nowy tydzień, miesiąc, a także początek nowego roku mogą sprzyjać wprowadzaniu zarówno nowych zmian w życie, jak i zatrzymaniu się na moment i szukaniu odpowiedzi na pytanie: Co nadaje sens mojemu życiu?

Warto za tym pytaniem podążać, bo każdy z nas może go odkryć i poznać, mimo że dla każdego z nas sens życia może być zupełnie czymś innym, ponieważ każdy z nas na swój własny sposób nadaje różne znaczenie (sens) miejscom, wydarzeniom, osobom, przedmiotom i przeżyciom. 
Każdy człowiek ma swoje wyjątkowe powołanie czy misję, których celem jest wypełnienie konkretnego zadania. Nikt nas w tym nie wyręczy ani nie zastąpi, tak jak nie dostajemy szansy, aby drugi raz przeżyć swoje życie. Każdy z nas ma do wykonania swoje wyjątkowe zadanie, tak jak wyjątkowa jest okazja, aby je wykonać (Frankl, 2016, s. 134).
Dla wiedeńskiego psychiatry, twórcy logoterapii, więźnia obozów koncentracyjnych Viktora E. Frankla sens życia to fundamentalny czynnik ludzkiej egzystencji. Związany jest on przede wszystkim z ogromną siłą egzystencjalną człowieka do konfrontowania się z przeciwnościami i codziennymi wyzwaniami (Formella, 2006, s. 392). W myśl koncepcji Viktora Frankla człowiek przez całe swoje życie dąży do sensu. Poszukiwanie sensu życia jest najbardziej podstawową potrzebą każdego człowieka. Prawda ta dotyczy wszystkich. Cokolwiek czynimy lub jakkolwiek cierpimy, nasze życie zawiera jakiś sens lub musi się wydawać, że ma sens (Figurski, Cieszewska, 2014). I nie ma takiej sytuacji życiowej, która byłaby całkowicie bezsensowna; różnego typu negatywne wydarzenia pojawiające się w naszym życiu, także te związane z ciężką chorobą, cierpieniem, winą czy śmiercią można przekształcić w pozytywny sposób, pod warunkiem że uda się odkryć w sobie odpowiednią wobec tych sytuacji postawę życiową. Sens jest różny dla każdego człowieka, nie chodzi tutaj o jakieś ogólne pojęcie sensu, lecz to, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnego człowieka. Sens życia jest zjawiskiem, które można odnieść do eudajmonistycznego sposobu rozumienia dobrostanu, który wchodzi w skład wielowymiarowych koncepcji dobrego życia (Seligman, 2005). Według Martina Seligmana życie opiera się na pięciu fundamentach, tj. przyjemności, zaangażowaniu, osiągnięciach, dobrych relacjach z innymi i poczuciu sensu (Seligman, 2011). Poszukiwanie sensu to dobra droga do wolności i dobrostanu.

Sens a poczucie szczęścia

Sens ma niezwykłe znaczenie dla poczucia szczęścia. Dzięki niemu czerpiemy satysfakcję z realizacji zadań, które są dla nas istotne, nawet wtedy, gdy dojście do celu okupione bywa dużym wysiłkiem; gdy wymaga wytrwałości i samozaparcia; gdy po drodze czujemy zmęczenie oraz świadomie i dobrowolnie rezygnujemy z wielu kuszących przyjemności, które mogłyby nas odwieść od wytyczonego planu działania. A co najważniejsze, jesteśmy w stanie podejmować się tych zadań nawet wtedy, gdy wiemy, że będą wymagały tego wszystkiego od nas. Skąd w nas ta determinacja? To właśnie sens ma taką moc, że stając w obliczu różnych wyzwań, nierzadko trudów, podnosimy głowę i stawiamy stopę na pierwszym stopniu schodów, by się po nich wspinać, nierzadko w pocie czoła, aż na sam wierzchołek, na którym czekają już satysfakcja i zadowolenie. (Dziedziak-Wawro, 2017, s. 318–319).
Umiejętność znajdowania sensu w tym, czego doświadczamy, a także w tym, co dla nas trudne i bolesne, ma ogromną moc podnoszenia nas z kolan i sprawiania, że wracamy na ścieżkę spokoju, zadowolenia i satysfakcji z życia (Dziedziak-Wawro, 2018).

Szukanie celu nie tylko w Nowy Rok

Na to, co dla nas ważne w życiu, co dla nas ma sens, nie musimy czekać na krytyczny momentu w naszym życiu. Warto dać sobie zgodę do refleksji, wsłuchanie się w siebie uważniej i zadanie sobie pytań: Czego naprawdę chcę? Co jest dla mnie ważne? Po co to robię?
Magdalena Dziedziak-Wawro twierdzi, że sens jes...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy