Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

10 września 2018

NR 39 (Wrzesień 2018)

Pierwsze dni w przedszkolu

0 988

Wrzesień to początek kolejnej przedszkolnej przygody dla najmłodszych. Kiedy przedszkola wypełniają się gwarem dzieci, słychać niestety będzie nie tylko śmiech, lecz także płacz. Jest to dość wymagający czas.

Dla dzieci, bo muszą odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości,szczególnie dotyczy to najtmłodszych, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły czy przedszkola. Dla trzylatków to często również pierwsze sytuacje, kiedy nagle zostają oddzieleni od rodziców, najczęściej od mam.
Dla rodziców, bo niby chcieliby, żeby ich dziecko zostało przedszkolakiem, ale jednak pojawiają się wątpliwości, obawy, niepewność… czy dziecko sobie poradzi, czy nie będzie płakało, czy pani wystarczająco się nim zajmie?
Dla nauczycieli, bo znów trzeba poznać nowe dzieci, zadbać o ich dobre samopoczucie w przedszkolu i w grupie, każdemu spieszyć z pomocą, nierzadko przytulić i otrzeć łzy, rozwiązywać pierwsze konflikty i wykazać się nadludzką wprost cierpliwością.
Co roku obserwuję zachowania rodziców nowych przedszkolaków i moje doświadczenia wskazują, iż mają charakter także bardzo emocjonalny. Nic dziwnego empatia, więź z dzieckiem są przyczyną ich charakterystycznych powtarzalnych zachowań. Np. chodzą wokół przedszkola, nasłuchują, podglądają itd. Gdy usłyszą płacz swego dziecka zaczynają myśleć o powrocie z nim do domu. Wahają się jednak. A wystarczyłoby szczerze porozmawiać z nauczycielką, zaufać jej i wrócić po dziecko do przedszkola w uzgodnionym z nią czasie.
W internecie, w telewizji, w czasopismach – prawie wszędzie można się natknąć na porady dla rodziców na temat, jak przeżyć pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Można dowiedzieć się również, jak przygotować dziecko na zmianę otoczenia. Naprzeciw rodzicom wychodzą także nauczycielki organizujące dni adaptacyjne, w trakcie których dziecko przychodzi do przedszkola i bawi się z nowymi kolegami pod bacznym okiem nauczyciela, a także mamy lub taty. Dni adaptacyjne organizuje teraz większość przedszkoli. Dla rodziców takie spotkania to okazja  do wnikliwej obserwacji nauczycielek. Rodzice patrzą, 
jak nauczycielka się zachowuje, w jaki sposób bawi się z dziećmi. 
Obecnie w systemie oświaty funkcjonują przedszkola publiczne i niepubliczne, rodzice mają więc trudną decyzję do podjęcia. Dni adaptacyjne są także po to, aby utwierdzić rodziców w przekonaniu, że swoje pociechy powierzają w dobre ręce. I niby wszystko widzieli, wszystko wiedzą, ale gdy trzeba zostawić dziecko na kilka godzin, pojawiają się różne przemyślenia, wątpliwości…
Dni adaptacyjne są głównie skierowane do dzieci i rodziców. Dla nich są wspólne zabawy, które wspierają dzieci podczas odnajdywania się w nowych okolicznościach. 

POLECAMY

Czy spotkania adaptacyjne spełniają oczekiwania zainteresowanych? 

Czy faktycznie wpływają na zmniejszenie stresu dziecka? Jak wynika z moich obserwacji, dzieci dużo szybciej adaptują się do nowych warunków. Nie da się w stu procentach wyeliminować płaczu, ale nawet jeśli dziecko wchodząc na salę, płacze, gdy zajmie się zabawą, gdy nauczycielka je przytuli, szybko zapomina o płaczącej i roztrzęsionej mamie w szatni. Niestety, zdenerwowanie rodziców często udziela się dzieciom, ponieważ dzieci to najdoskonalsze barometry wyczuwające nasz nastrój.
Oto kilka sprawdzonych rad dla rodziców, z którymi warto się podzielić pomocnymi rozwiązaniami: 

 1. Starajcie się jak najwięcej mówić dziecku o przedszkolu. Powinno ono wiedzieć, że będzie się tam mogło bawić z kolegami, rysować, lepić z plasteliny, śpiewać; że będą kolorowe zabawki.
 2. Dziecko musi wiedzieć, jak wygląda jego przedszkole – wybierzcie  się tam na spacer,  stwórzcie dziecku okazję do zobaczenia sali, zabawek.
 3. Nie kupujcie sami  rzeczy, których dziecko będzie potrzebowało w przedszkolu, razem wybierzcie się na zakupy i pozwólcie, aby dziecko wybrało kapcie lub worek.
 4. Sprawdźcie, czy dziecko potrafi samodzielnie wykonywać proste czynności: wkładać kapcie, jeść łyżką, myć ręce, jeśli ma z tym problemy, wykorzystajcie wakacje na wspólne ćwiczenia. Dziecko, które jest samodzielne pewniej czuje się w grupie.
 5. Jeśli dziecko nigdy nie rozstawało się z domem, zostawcie je na kilka godzin pod opieką babci lub sąsiadki, a przekona się, że po rozstaniu znów spotka się z rodzicami.
 6. Nie zamartwiajcie się, że dziecko idzie do przedszkola, ono wyczuje nastroje rodziców i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu swego życia.
 7. Rozmawiajmy szczerze o wszelkich wątpliwościach z nauczycielem, który jest sprzymierzeńcem rodziców w procesie wspierania rozwoju dziecka.

Adaptacja składa się z dwóch procesów: akomodacji i asymilacji. Samego procesu adaptacji nie organizuje jedynie nauczyciel, a organizują również rodzice, którzy np. razem z dzieckiem idą do sklepu kupić kapcie i rozmawiają z nim o przedszkolu.  
Adaptacja jest zawsze nastawiona na procesy zmiany w dziecku i dostosowania otoczenia do dziecka. Adaptacja to nie wyłącznie adaptacja dziecka w przedszkolu, ale także dostosowywanie przedszkola do potrzeb dziecka i jednoczesne przygotowanie dziecka, aby dostosowało się do przedszkola.  
Oczywiście jesteśmy po studiach i powinnyśmy być przygotowane do pracy z dziećmi, ale każda z nas doskonale pamięta pierwsze lata pracy, kiedy pozostajemy w sali z dziećmi i musimy sobie dać radę. Coraz częściej młode nauczycielki piszą na forach posty typu: Od września rozpoczynam pierwszą pracę w zawodzie nauczycielki i dostaję pod opiekę grupę trzylatków – pomóżcie mi przygotować się do pracy i przetrwać szczególnie pierwsze miesiące. Podobne obawy pojawiają się także u starszych stażem nauczycielek, które po wielu latach pracy ze starszakami nagle dowiadują się, że będą prowadziły grupę trzylatków. Przestawienie się bywa czasami trudne.

Organizujcie spotkania adaptacyjne

Z moich obserwacji i doświadczenia wynika, że spotkania adaptacyjne powinny odbywać się pod koniec wakacji. Wiele placówek przedszkolnych organizuje dni adaptacyjne w czerwcu, podczas których dzieci bawią się wspólnie z rodzicami i pod ich okiem w sali przedszkolnej. Jednak małe dzieci już po kilku dniach zapominają, jak dobrze się bawiły, jak ma na imię ich nauczyciel więc powrót do przedszkola we wrześniu powoduje u większości płacz i stres, bo niby tu już były, a jednak miejsce jest im obce. Podobne zachowania występują u dzieci, które pierwszy rok w przedszkolu mają już za sobą i niby się czują przedszkolakami, ale dwa miesiące wakacji powodują zapomnienie. Co zatem polecam? Zajęcia adaptacyjne – tak, ale pod koniec wakacji. Optymalnym terminem jest ostatni tydzień sierpnia. Dzieci przychodzą z rodzicami, zwiedzają przedszkole, wspólnie się bawią, próbujemy poprowadzić krótkie zajęcie, żeby poznać dzieci i pokazać rodzicom, jak wygląda nasza praca, przekazujemy rodzicom wskazówki, jak przygotować wyprawkę przedszkolaka, czas wolny poświęcamy rozmowom indywidualnym z rodzicami. Pozostawiamy weekend na ostatnie zakupy i przygotowania – 1 września dzieci pozostają pod naszą opieką, bo nas już znają i nie jest w tak dużym stopniu zagrożone poczucie bezpieczeństwa. 

W czasie spotkań adaptacyjnych warto rodzicom przedstawić jasne ustalenia w postaci regulaminu przedszkola, np.:

 • dziecko należy wprowadzić do sali, a nie zostawiać przed drzwiami,
 • pożegnanie należy skrócić do minimum, aby dziecko się nie rozczuliło,
 • dzieci, które muszą bez uprzedzenia czekać na spóźniających się rodziców, cierpią z tego powodu (szczególnie na początku),
 • jeżeli dziecko ma być odebrane przez kogoś innego niż rodzice – powinna być o tym poinformowana wychowawczyni i oczywiście dziecko (na początku roku rodzice wypełniają oświadczenia, do których wpisują dane osób upoważnionych do odbioru dziecka – mogą to być wyłącznie osoby pełnoletnie),
 • do przedszkola nie dajemy dziecku słodyczy (ma przecież zapewnione posiłki) lub, jeśli już chcemy dać np. cukierki, wtedy w takiej ilości, aby wystarczyło dla wszystkich dzieci w grupie,
 • jeżeli pojawią się jakieś niepokojące zachowania dziecka lub nagle nie chce ono chodzić do przedszkola, zawsze można porozmawiać z nauczycielką i wyjaśnić sytuację.


Oczywiście w czasie pierwszych tygodni pobytu dziecka w przedszkolu wskazane byłoby zwiększenie liczby osób pracujących w nowej grupie. Zazwyczaj jest to trudne organizacyjnie, ale zawsze warto porozmawiać z dyrektorem na temat pozyskania w tym terminie praktykantek, stażystek czy wolontariuszek – przeważnie są to osoby studiujące pedagogikę, które chcą zdobyć doświadczenie. 
Kiedy organizowałam spotkania adaptacyjne, zawsze ostatniego dnia każde dziecko otrzymywało ode mnie maskotkę – pluszaka. Jakież było moje zdziwienie, kiedy kilkoro dzieci kończących przedszkole nadal każdego dnia przychodziło do przedszkola ze swoją adaptacyjną maskotką. Otrzymany drobiazg pomagał dziecku każdego dnia zmierzyć się z nowymi zadaniami, a jednocześnie budował poczucie bezpieczeństwa, mając pluszaka ze sobą, dziecko czuło się pewniej. Kiedy nie możemy zapewnić każdemu dziecku upominku, poprośmy rodziców, aby dzieci przynosiły małą maskotkę z domu. 
Małe dzieci szybko obdarzają swoje panie sympatią. Pamiętajmy, żeby każdego dnia witać się z każdym dzieckiem – to rodzic odprowadza dziecko do sali, ale nauczycielka powinna wyjść do każdego dziecka i przywitać je, podając mu rękę. Bardzo ważny jest także uśmiech nauczycielki. Dziecko, widząc uśmiech pani, czuje się akceptowane, lubiane, chętnie przychodzi do przedszkola. Coraz częściej dzieci zwracają się do pań w przedszkolu zwrotem „ciocia”. Forma ta była do tej pory częściej stosowana w placówkach niepublicznych, co sprawiało wrażenie bardziej rodzinnej atmosfe...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy