Dołącz do czytelników
Brak wyników

Elementy integracji sensorycznej

8 kwietnia 2019

NR 46 (Kwiecień 2019)

Kiedy dziecko chomikuje pokarm w buzi

0 918

Pora posiłku w przedszkolu. Jak zawsze, część dzieci grymasi na to, co oferuje się im do jedzenia, część je z apetytem, ale pewnie znajdą się i tacy, którzy nie podejdą nawet do stołu. A wiadomo, zmuszać do jedzenia nie wolno.

Kiedy pora posiłku dobiega końca i dzieci wspólnie wybierają się do łazienki, aby umyć zęby, mały Jasiu stoi z policzkami wypchanymi jedzeniem. Przecież nikt nie kazał mu jeść do końca, miał naprawdę sporo czasu na zjedzenie swojej porcji, zdecydowanie więcej niż inne dzieci, a jednak kolejny raz jeszcze długo po posiłku przetrzymuje pokarm w buzi.

Takie sytuacje zdarzają się wielu dzieciom. Jak na nie reagować? I czy w ogóle reagować? Prosić, by dziecko zjadło do końca i połknęło, a może pozwolić wypluć? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, dlatego też poznajmy przyczyny chomikowania, czyli przetrzymywania pokarmu w buzi.

Dlaczego dzieci przetrzymują pokarm w buzi?

Dzieci przetrzymują pokarm zazwyczaj w kieszonkach policzków, jednak zdarza się, że pokarm znajduje się również przed zębami lub pod językiem. Zazwyczaj jeszcze długo po zakończonym posiłku pokarm znajduje się właśnie w tych miejscach. Najczęściej jest to przeżute mięso, ale zdarza się też, że są tam pokarmy z innych grup spożywczych, również o innych, zdecydowanie łatwiejszych do przeżucia konsystencjach.

Zwykle pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy widzimy wypchane policzki dziecka, to że zapewne jest to niejadek. Pewnie nie lubi i nie chce jeść, więc chomikuje jedzenie, aby za chwilę ukradkiem je wypluć. Jednak długotrwałe przetrzymywanie jedzenia w buzi może mieć różnorodne podłoże.
Jedna z przyczyn chomikowania pokarmów w buzi ma związek z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzieci, które słabo czują swoje ciało czy słabo czują konsystencje i tekstury gorzej radzą sobie z kontrolowaniem pokarmu w buzi, nie za bardzo wiedzą, co z nim zrobić i jak sobie z nim poradzić. 
Słabe czucie sprawia, że dzieci te celowo napychają sobie nadmiernie buzie, niestety ciężko im poradzić sobie z taką ilością jedzenia, dlatego po czasie wypluwają pokarm, krztuszą się lub właśnie przetrzymują go w buzi. 

Inną przyczyną chomikowania jedzenia są słabe umiejętności oralne dzieci. Dzieci, u których obserwujemy niską sprawność w tym zakresie, zwłaszcza kiedy praca samego języka jest ograniczona i nie jest on w stanie np. wykonać ruchów lateralnych, mogą odmawiać przyjmowania pokarmów; mogą preferować tzw. łatwe konsystencje, czyli płynne, lub pokarmy o konsystencji papki. Natomiast kiedy poda im się trudniejsze konsystencje, na skutek niemożności poradzenia sobie z nimi będą przetrzymywać je w buzi.

Kolejnym czynnikiem mogącym powodować przetrzymywanie pokarmu w buzi mogą być problemy z połykaniem. Jeśli dziecko w trakcie połykania będzie odczuwało ból lub dyskomfort, to w konsekwencji może odmawiać przyjmowania pokarmów lub opóźniać sam moment przełknięcia, przetrzymując pokarm w buzi. Dlatego też wszystkie dzieci prezentujące problemy z połykaniem (dysfagia) powinny być pod opieką logopedy, ponieważ bolesne doświadczenia zbierane przez dziecko w trakcie przyjmowania pokarmów mogą doprowadzić do długotrwałej awersji pokarmowej. Niekiedy też chomikowanie jest sposobem na zmniejszenie wielkości połykanego pokarmu.

Nie wszystkie dzieci wykazujące tendencję d...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy