Dołącz do czytelników
Brak wyników

Elementy integracji sensorycznej

8 kwietnia 2019

NR 46 (Kwiecień 2019)

Kiedy dziecko chomikuje pokarm w buzi

761

Pora posiłku w przedszkolu. Jak zawsze, część dzieci grymasi na to, co oferuje się im do jedzenia, część je z apetytem, ale pewnie znajdą się i tacy, którzy nie podejdą nawet do stołu. A wiadomo, zmuszać do jedzenia nie wolno.

Kiedy pora posiłku dobiega końca i dzieci wspólnie wybierają się do łazienki, aby umyć zęby, mały Jasiu stoi z policzkami wypchanymi jedzeniem. Przecież nikt nie kazał mu jeść do końca, miał naprawdę sporo czasu na zjedzenie swojej porcji, zdecydowanie więcej niż inne dzieci, a jednak kolejny raz jeszcze długo po posiłku przetrzymuje pokarm w buzi.

Takie sytuacje zdarzają się wielu dzieciom. Jak na nie reagować? I czy w ogóle reagować? Prosić, by dziecko zjadło do końca i połknęło, a może pozwolić wypluć? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, dlatego też poznajmy przyczyny chomikowania, czyli przetrzymywania pokarmu w buzi.

POLECAMY

Dlaczego dzieci przetrzymują pokarm w buzi?

Dzieci przetrzymują pokarm zazwyczaj w kieszonkach policzków, jednak zdarza się, że pokarm znajduje się również przed zębami lub pod językiem. Zazwyczaj jeszcze długo po zakończonym posiłku pokarm znajduje się właśnie w tych miejscach. Najczęściej jest to przeżute mięso, ale zdarza się też, że są tam pokarmy z innych grup spożywczych, również o innych, zdecydowanie łatwiejszych do przeżucia konsystencjach.

Zwykle pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy widzimy wypchane policzki dziecka, to że zapewne jest to niejadek. Pewnie nie lubi i nie chce jeść, więc chomikuje jedzenie, aby za chwilę ukradkiem je wypluć. Jednak długotrwałe przetrzymywanie jedzenia w buzi może mieć różnorodne podłoże.
Jedna z przyczyn chomikowania pokarmów w buzi ma związek z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dzieci, które słabo czują swoje ciało czy słabo czują konsystencje i tekstury gorzej radzą sobie z kontrolowaniem pokarmu w buzi, nie za bardzo wiedzą, co z nim zrobić i jak sobie z nim poradzić. 
Słabe czucie sprawia, że dzieci te celowo napychają sobie nadmiernie buzie, niestety ciężko im poradzić sobie z taką ilością jedzenia, dlatego po czasie wypluwają pokarm, krztuszą się lub właśnie przetrzymują go w buzi. 

Inną przyczyną chomikowania jedzenia są słabe umiejętności oralne dzieci. Dzieci, u których obserwujemy niską sprawność w tym zakresie, zwłaszcza kiedy praca samego języka jest ograniczona i nie jest on w stanie np. wykonać ruchów lateralnych, mogą odmawiać przyjmowania pokarmów; mogą preferować tzw. łatwe konsystencje, czyli płynne, lub pokarmy o konsystencji papki. Natomiast kiedy poda im się trudniejsze konsystencje, na skutek niemożności poradzenia sobie z nimi będą przetrzymywać je w buzi.

Kolejnym czynnikiem mogącym powodować przetrzymywanie pokarmu w buzi mogą być problemy z połykaniem. Jeśli dziecko w trakcie połykania będzie odczuwało ból lub dyskomfort, to w konsekwencji może odmawiać przyjmowania pokarmów lub opóźniać sam moment przełknięcia, przetrzymując pokarm w buzi. Dlatego też wszystkie dzieci prezentujące problemy z połykaniem (dysfagia) powinny być pod opieką logopedy, ponieważ bolesne doświadczenia zbierane przez dziecko w trakcie przyjmowania pokarmów mogą doprowadzić do długotrwałej awersji pokarmowej. Niekiedy też chomikowanie jest sposobem na zmniejszenie wielkości połykanego pokarmu.

Nie wszystkie dzieci wykazujące tendencję do chomikowania pokarmów będą wymagały wsparcia terapeutycznego. Niekiedy problem minie samoistnie, dziecko wraz z wiekiem będzie nabywało coraz lepszej sprawności w zakresie pracy aparaty artykulacyjnego, więc też lepiej będzie radziło sobie z przyjmowaniem pokarmów.

Jeśli jednak dziecko chomikuje pokarmy i jest powyżej 3. roku życia albo prezentuje trudności również w innych sferach rozwoju, powinno być poddane dokładnej ocenie logopedycznej, a potem również diagnozie w zakresie integracji sensorycznej, aby odziaływania terapeutyczne mogły być dopasowane indywidualnie.

Pomoc

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy