Rozwój emocjonalny, jak twierdzi wielu psychologów, w tym Howard Gardner, jest jednym z najważniejszych obszarów rozwoju człowieka. Nie rozwój intelektualny, fizyczny, ale właśnie rozwój inteligencji emocjonalnej jest tym, co decyduje o sukcesie w życiu. Otwartość jednostki, rozumienie siebie i innych, poczucie własnej wartości, to cechy niezbędne, aby człowiek był szczęśliwy i spełniony. W dobie, gdy empatia i asertywność nie zawsze są doceniane i praktykowane, przywrócenie znaczenia rozwoju emocjonalnego może stanowić podwalinę do lepszego świata i życia. W tym numerze prezentujemy rozwijanie umiejętności określonych w obszarze II – emocjonalnego rozwoju dziecka.
POLECAMY
Trzylatki i adaptacja
Przekroczenie progu przedszkola przez dziecko trzyletnie to ogromna zmiana w jego życiu. Zwłaszcza gdy wcześniej nie uczęszczało do żłobka. Niektóre dzieci płaczą, tęsknią za rodzicami, źle znoszą rozłąkę. Z niecierpliwością czekają na swoich bliskich. W pierwszych dniach pobytu w przedszkolu nie jedzą, niechętnie bawią się z innymi dziećmi. Dlatego tak ważne są spotkania adaptacyjne, organizowane przez placówkę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dają one dużą szansę, że stres związany z rozłąką będzie przynajmniej trochę zminimalizowany. Pierwsze tygodnie pobytu dzieci w przedszkolu wymagają, aby okazywać wiele cierpliwości i serdeczność w kontaktach z dziećmi, aby nabrały zaufania do przedszkolnych opiekunów.
Scenariusz dla dzieci 3-letnich
Temat zajęć | Jestem dzielnym przedszkolakiem, który nie grymasi i nie płacze |
---|---|
Cele operacyjne | Dziecko:
|
Metody |
|
Środki i pomoce dydaktyczne | Opowiadanie, ilustracje do opowiadania, pacynka liska, piosenka Jestem sobie przedszkolaczek, papierowe sylwety serc, czerwona farba, pędzelki, ceratki, samoprzylepne elementy pasmanteryjne |
Formy pracy | grupowa |
Przebieg zajęć
Słuchanie opowiadania ilustrowanego obrazami Lisek zostaje w liskowym przedszk...