Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad miesiąca

16 listopada 2017

NR 22 (Grudzień 2016)

Dzieci listy piszą

0 226

Rozmowa z Tomaszem Chmielem oraz Agnieszką Kaczmarczyk o akcji Marzycielska Poczta oraz sposobach na kształtowanie wrażliwości u dzieci.
 

Organizatorzy Marzycielskiej Poczty zachęcają najmłodszych do pomocy chorym dzieciom. Dlaczego tak ważna jest dobroczynność w kształceniu dzieci? 

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: Pomaganie innym jest wspaniałe, daje dużo radości i satysfakcji. Ważne jest, żeby mały człowiek chętnie angażował się w tego typu akcje. Obowiązkiem nauczyciela jest kształtowanie u dzieci, już od najmłodszych lat, odpowiednich postaw. Istotne jest, by pokierować dziećmi tak, aby podążały za dobrem i chciały bezinteresownie służyć innym.

Dobroczynność i empatia to cechy charakteru czy kwestia wychowania? 

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: I jedno, i drugie. Wiele zależy od środowiska, w którym dziecko się wychowuje. Mocny system wartości moralnych i umiejętności społecznych to najważniejszy kapitał, w jaki dorośli powinni wyposażyć dziecko. I nie jest to tylko zadanie dla rodziców, ale także dla nauczycieli. Z drugiej strony jednak o poziomie empatii decyduje również charakter człowieka. A często jest on zupełnie różny od środowiska, w którym dorasta. Myślę, że empatia może być nabyta, ale często jest wynikiem właśnie naszego charakteru.

W jakim wieku powinno być dziecko, aby włączać się aktywnie w akcje wspierające innych? 

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: Marzycielska Poczta pokazuje, że już od najmłodszych lat można wspierać innych. W naszym przedszkolu już trzylatki wykonywały piękne laurki i obrazki dla chorych dzieci. Doskonale potrafiły opisać uczucia, jakie mogły towarzyszyć ich rówieśnikom stale przebywającym w szpitalu. I tylko czekały na moment, kiedy kolejny raz będą mogły zrobić coś dla innych.

Czy pomaganie innym kształtuje w dzieciach pozytywne wzorce na przyszłość i sprawia, że wolontariackie inicjatywy są dla nich naturalne w dorosłym życiu? 

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: Zdecydowanie tak. 
Jesteśmy przekonani, że uwrażliwienie najmłodszych na potrzeby innych sprawi, że w dorosłym życiu będą wykazywać się większą odpowiedzialnością społeczną. 

Czy rodzice są głównym wzorcem dobroczynności dla dzieci? Jaka jest ich rola w uczeniu dzieci niesienia pomocy słabszym na co dzień?

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: Nauka empatii i prawidłowych zachowań prospołecznych na początku odbywa się w domu. Dziecko już w pierwszych latach życia odczuwa emocje osób bliskich. Jeśli mama czy tato przeżywają zdenerwowanie, złość, to niemowlę od razu to wyczuwa. 
I odwrotnie – radość i spokój rodziców sprawiają, że dziecko się uspokaja, wycisza.

Wraz z rozwojem emocjonalnym dziecko przeżywa również problemy, które dotyczą nie tylko bliskich osób, ale też zabawek, zwierząt w otoczeniu. Później płaczący kolega czy koleżanka sprawia, że dziecko również reaguje na taką sytuację płaczem. Skłania go to do udzielenia mu pomocy, np. przytulenia, podarowania jakiejś zabawki po to, aby go pocieszyć. Ważne jest, by rodzice nie nagradzali dziecka za jego reakcje w sposób materialny. Może to być pochwała, dobre słowo, wspólna wycieczka. Chodzi o to, by maluch odczuwał wewnętrzną motywację do niesienia pomocy innym i radość z pomagania.

Jak nauczyciele mogą zachęcać najmłodszych do działań charytatywnych?

Odpowiada Agnieszka Kaczmarczyk: Przedszkole czy szkoła niekiedy bywają pierwszymi miejscami, w których dzieci stykają się z ideą niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym. Dzięki podejmowanym działaniom charytatywnym uczą się wrażliwości na innych, odpowiedzialności i zdobywają nowe doświadczenia. Na terenie naszego przedszkola organizowanych jest wiele akcji charytatywnych, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Chętnie włączamy się w działania ogólnopolskie, ale sami również organizujemy wiele akcji lokalnych. Organizujemy zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska, zbieramy plastikowe nakrętki, z których dochód jest przekazywany na rehabilitację dla dzieci niepełnosprawnych, zbieramy pieniądze w akcjach Góra Grosza czy Wielka Orkiestra Świą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy