Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 listopada 2017

NR 25 (Marzec 2017)

70 lat z przedszkolem „Pod Kasztanami”

0 584

W maju 2016 roku, w pięknej scenerii majowego ogrodu i kwitnących kasztanów, Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Świętowało z nami wiele znamienitych osób, w tym przedstawiciele gminy z wiceprezydentem miasta na czele, emerytowani dyrektorzy, pracownicy, którzy przez lata wpływali na wizerunek naszego przedszkola, a także przyjaciele i sympatycy oraz absolwenci.

Goście, wchodząc do przedszkola, wkraczali w świat przyrody, pięknych kwiatów, wyhodowanych warzyw, roślin ogrodowych. Wszystkich witali Makowa Panienka i motyl Emanuel (w role postaci z popularnej w latach 70. XX w. bajki wcielili się absolwenci).

POLECAMY

W sali grupy czwartej, przybranej odświętnie na okoliczność jubileuszu, odbyła się część główna uroczystości. Dyrektor Lucyna Bisewska najpierw przybliżyła zebranym historię placówki, a następnie scenę oddała małym i dużym aktorom.

Rozpoczęła się część artystyczna, którą zatytułowałyśmy Pieczenie tortu urodzinowego. Scenografię tworzyły elementy związane z kuchnią: duży kredens (jako podstawę wykorzystałyśmy pianino), kartonowy piec i całe mnóstwo drewnianych łyżek, widelców tworzących oryginalną dekorację zwisającą z sufitu. Jako tło muzyczne wykorzystałyśmy znane utwory, jednak choreografię stworzyłyśmy zupełnie niekonwencjonalną: z elementami układu baletowego, który wykonywała nasza absolwentka (obecnie uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej). Całe przedstawienie było pantomimą, w której za pomocą ruchu, mowy ciała i gestów zaprezentowano etapy powstawania jubileuszowego tortu. 

W spektaklu wzięły udział dzieci ze wszystkich czterech grup wiekowych z nauczycielkami oraz szefowa naszej przedszkolnej kuchni, która wcieliła się w jedną z głównych ról i właśnie jako pierwsza pojawiła się na scenie. Pchała przed sobą wózek z garnkami, chochlami, talerzami oraz ukrytą pod warstwą materiału wróżką – baletnicą, która niepostrzeżenie zaczęła tańczyć, wprowadzając wszystkich w baśniowy nastrój. Gdy skończyła się nastrojowa muzyka, wbiegły dzieci z najmłodszej grupy „Krasnoludków”, wymachując miotełkami, aby posprzątać kuchnię i odkurzyć gości siedzących w pierwszych rzędach, ku ogólnej uciesze pozostałej części widowni. W dalszej kolejności na scenie pojawiły się dzieci z grupy „Pszczółek” w białych czapkach oraz fartuszkach i zaprezentowały taniec kuchcików. Po nich nadeszła kolej na „Muchomorki” z grupy czwartej, które przedstawiły taniec produktów potrzebnych do upieczenia tortu według przepisu: szczypta cukru, masełko ekstra, ociupina mleka, odrobinka mąki, kopka jajek, soczek z borówek. Na koniec „Biedronki” – dzieci trzy- i czteroletnie – „przygotowały” 
ciasto do upieczenia. 

Spektakl miał charakter interaktywny. Osoby z pierwszych rzędów widowni zyskały niepowtarzalną okazję uczestniczenia w kolejnych etapach powstawania tortu: pomagały nieść ogromny garnek oraz próbowały, czy lukier do ciasta jest odpowiednio słodki. Na finał ponownie pojawiła się pani Ola z prawdziwym tortem i tubą strzelającą konfetti. Rozległy się fanfary i wszyscy zaśpiewali Sto lat. 

Występ wzbudził wiele emocji. Gromkie brawa przez dłuższą chwilę nie ustawały. Potem nadszedł czas, aby głos zabrali goście – gratulując wykonawcom profesjonalnego występu, składali serdeczne życzenia i wręczali prezenty. Potem każdy mógł zobaczyć sale przedszkolne, obejrzeć zdjęcia z pierwszych kronik oraz zwiedzić nasze wyjątkowe muzeum.

Przygotowania do jubileuszu rozpoczęłyśmy we wrześniu 2015 r. Rodzice dzieci czynnie włączyli się w nasze działania, sami również podjęli wiele inicjatyw: powstał model przedszkola ze zdjęciami i życzeniami, baner graficzny, obraz przedstawiający budynek przedszkola namalowany farbami akrylowymi, w ogrodzie pojawiły się elementy dekoracyjne ze zużytych opon: kwietnik „Żaba”, okrągły klomb, zebry, pociąg z wagonami ze skrzynek po owocach. Jednak priorytetem było zorganizowanie w przedszkolu miejsca nawiązującego do czasów, w których powstało przedszkole.
Główną inicjatorką stała się pani Dorota Kowalczuk – nauczycielka posiadająca w swoich prywatnych zbiorach sporo eksponatów. Okazało się, że wiele innych pracownic także ma w zbiorach prywatnych ciekawe przedmioty z lat minionych 50., 60., 70. i 80.

Atutem przedszkola okazały się pomieszczenia piwniczne, które doskonale nadały się jako miejsce muzeum, chociaż wiedziałyśmy, że ich adaptacja będzie wymagała zaangażowania wszystkich pracowników. Do współpracy i pomocy zaprosiliśmy rodziców dzieci i znajomych, aby przygotowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy