Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

18 listopada 2017

NR 25 (Marzec 2017)

70 lat z przedszkolem „Pod Kasztanami”

0 130

W maju 2016 roku, w pięknej scenerii majowego ogrodu i kwitnących kasztanów, Przedszkole nr 11 „Pod Kasztanami” w Gdyni obchodziło jubileusz 70-lecia istnienia. Świętowało z nami wiele znamienitych osób, w tym przedstawiciele gminy z wiceprezydentem miasta na czele, emerytowani dyrektorzy, pracownicy, którzy przez lata wpływali na wizerunek naszego przedszkola, a także przyjaciele i sympatycy oraz absolwenci.

Goście, wchodząc do przedszkola, wkraczali w świat przyrody, pięknych kwiatów, wyhodowanych warzyw, roślin ogrodowych. Wszystkich witali Makowa Panienka i motyl Emanuel (w role postaci z popularnej w latach 70. XX w. bajki wcielili się absolwenci).

W sali grupy czwartej, przybranej odświętnie na okoliczność jubileuszu, odbyła się część główna uroczystości. Dyrektor Lucyna Bisewska najpierw przybliżyła zebranym historię placówki, a następnie scenę oddała małym i dużym aktorom.

Rozpoczęła się część artystyczna, którą zatytułowałyśmy Pieczenie tortu urodzinowego. Scenografię tworzyły elementy związane z kuchnią: duży kredens (jako podstawę wykorzystałyśmy pianino), kartonowy piec i całe mnóstwo drewnianych łyżek, widelców tworzących oryginalną dekorację zwisającą z sufitu. Jako tło muzyczne wykorzystałyśmy znane utwory, jednak choreografię stworzyłyśmy zupełnie niekonwencjonalną: z elementami układu baletowego, który wykonywała nasza absolwentka (obecnie uczennica drugiej klasy szkoły podstawowej). Całe przedstawienie było pantomimą, w której za pomocą ruchu, mowy ciała i gestów zaprezentowano etapy powstawania jubileuszowego tortu. 

W spektaklu wzięły udział dzieci ze wszystkich czterech grup wiekowych z nauczycielkami oraz szefowa naszej przedszkolnej kuchni, która wcieliła się w jedną z głównych ról i właśnie jako pierwsza pojawiła się na scenie. Pchała przed sobą wózek z garnkami, chochlami, talerzami oraz ukrytą pod warstwą materiału wróżką – baletnicą, która niepostrzeżenie zaczęła tańczyć, wprowadzając wszystkich w baśniowy nastrój. Gdy skończyła się nastrojowa muzyka, wbiegły dzieci z najmłodszej grupy „Krasnoludków”, wymachując miotełkami, aby posprzątać kuchnię i odkurzyć gości siedzących w pierwszych rzędach, ku ogólnej uciesze pozostałej części widowni. W dalszej kolejności na scenie pojawiły się dzieci z grupy „Pszczółek” w białych czapkach oraz fartuszkach i zaprezentowały taniec kuchcików. Po nich nadeszła kolej na „Muchomorki” z grupy czwartej, które przedstawiły taniec produktów potrzebnych do upieczenia tortu według przepisu: szczypta cukru, masełko ekstr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy