Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

20 listopada 2017

NR 28 (Czerwiec 2017)

Witaj zabawo! Czyli czas na festyn!

0 870

Kiedy nadchodzą wiosenne dni, aż szkoda nie skorzystać ze sprzyjającej pory roku i nie zorganizować dodatkowych zajęć czy warsztatów na świeżym powietrzu. To idealny czas, aby połączyć dobrą zabawę z nauką i zdrowym ruchem. Wiosenno-letni czas festynów warto rozpocząć, a my doradzimy, jak urozmaicić takie wspólne spotkanie.
 

Organizacja to podstawa!

Masz w głowie doskonały pomysł na tematyczną zabawę i już przeczuwasz, że będzie to udane wydarzenie – to fantastycznie! Teraz jednak czas na szczegółowe opracowanie planu realizacji twojego pomysłu. Najlepiej do tego celu wykorzystać dużą kartkę z flipchartu lub innego dużego bloku papieru. Duży format kartki ma tu niebagatelne znaczenie, bo dzięki swojej przejrzystości stwarza on warunki na szybkie porządkowanie omawianych informacji. Do zapisywania warto użyć minimum dwóch kolorów, w tym jednego o barwie od razu rzucającej się w oczy (np. czerwonej i zielonej). Tymi odznaczającymi się mazakami (cienkopisami) warto zapisywać rzeczy pilne oraz skreślać te już wykonane. Do wspólnej pracy warto zachęcić wszystkich pracowników przedszkola. Wspólne zastanowienie się nad obecnymi możliwościami organizacyjnymi placówki, zebranie grupowych pomysłów przy wykorzystaniu np. „burzy mózgów” to szansa na dobrą zabawę dla całego zespołu oraz opracowanie nietuzinkowego planu festynu. Nawet, jeśli placówka przedszkolna już kolejny raz organizuje festyn czy zabawę i ma w tym zakresie nie lada doświadczenie, to zawsze warto wzbogacić swoje praktyki o nowe, twórcze pomysły. W tym wypadku warto powołać zespół, a wspomnianą kartkę o dużym formacie przedzielić linią pionową i tak utworzona tabele nazwać „+ / –”.

W miejscu „+” należy wypisać wszystkie spostrzeżenia, uwagi, wspomnienia elementów z odbytych festynów (zabaw), które były udane i sprawiły radość dzieciom, opiekunom, wychowawcom. Taki bilans może przypomnieć np. doskonałą grę czy zabawę grupową, którą warto powtórzyć. Równocześnie rubryka oznaczona znakiem „–” ma za zadanie przywołać wszystkie te elementy, które nie do końca spełniły zakładaną funkcję, utrudniały dobrą zabawę lub nawet pojawiły się niepodziewanie i zakłóciły przebieg festynu. Zebranie wszystkich tych uwag i spostrzeżeń pokazuje, co warto wykorzystać w organizacji najbliższego wydarzenia, a także na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby już się nie powtórzyły.

 

Wspólna organizacja i planowanie działania nie tylko stwarza szanse na nowe pomysły i kreatywne rozwiązania, ale także odgrywa rolę pozytywnej integracji zespołu pracowników.


Gdzie mieszka pomysł?

Oryginalny i udany pomysł na festyn to zdecydowanie spora część sukcesu. Tematyka wydarzenia stwarza pewnego rodzaju niespotykaną aurę i dodatkowo zaciekawia jego uczestników. Istnieją poglądy, który mówią, że najlepsze pomysły przychodzą wtedy, kiedy się ich zupełnie nie spodziewamy. Warto więc być gotowym na pojawienie się nowej idei i koniecznie ją zapisać! Często można się także spotkać z koncepcją propagującą idee grupowego myślenia i wzajemnego inspirowania. Ta forma pracy zdecydowanie ułatwia ostateczne uformowanie się tematyki przewodniej, pokazuje opinie z różnych perspektyw i daje obiektywną możliwość oceny pomysłów. Wiele festynów i zabaw nawiązuje swoją tematyką do świąt i ważnych wydarzeń z kalendarza, np. z okazji Dnia Dziecka można zorganizować festyn na świeżym powietrzu z zabawami i grami dla najmłodszych. Aby jednak dodatkowo go uatrakcyjnić, warto wzbogacić ten wyjątkowy dzień o tematykę piracką, indiańską lub sportową. Zdecydowanie się na tematykę przewodnią znacznie ułatwi dopasowanie odpowiednich zabaw i gier a także dobranie wystroju i organizacje dodatkowych atrakcji.

 

UWAGA!

Organizacja festynu czy zabawy tematycznej na terenie przedszkola nie wymaga pozyskania dodatkowego zezwolenia, ani nie podlega obowiązkowi zawiadomienia innych instytucji, jednak jeśli podczas jego trwania przewidujemy np. kiermasz czy też zbiórkę pieniędzy na dany cel lub loterię fantową, to tego typu działania należy uprzednio zgłosić a samo przedszkole jako organizator musi wypełnić formalne wymogi. Więcej na ten temat w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.).

 

Zapraszamy na festyn!

Poinformowanie rodziców (opiekunów) o zaplanowanej zabawie to bardzo ważny element, który również należy odpowiednio zaplanować. Wykonanie jednego plakatu, który zawiśnie np. na tablicy w przedszkolu to zdecydowanie za mało, ponieważ część rodziców może np. niewłaściwie zapamiętać wyznaczoną datę lub w ogóle zapomnieć o organizowanej inicjatywie. Co więcej, organizację festynu warto wykorzystać jako element prowadzonych zajęć z najmłodszymi. Dekoracje, plakaty czy też ulotki dotyczące zbliżającej się zabawy mogą zostać przygotowane samodzielnie przez dzieci przy wsparciu wychowawczyni. Tak powstałe elementy wspaniale pomagają w odpowiedniej organizacji a przede wszystkim rozwijają kreatywność, twórczość, motorykę małą dzieci. Grupa, która wraz z nauczycielką jest zaangażowana w działania organizacyjne, uczy się także podejmowania wspólnych inicjatyw.

A co, jeśli pogoda nie dopisze?

Niestety, nie wszystkie czynniki, od których zależy organizacja festynu, jesteśmy w stanie przewidzieć. Pogoda jest jednym z nich. Oczywiście, przed dokonaniem wyboru daty festynu warto zasięgnąć wiadomości na temat prognozowanej pogody. Trzeba mieć jednak świadomość, że i one mogą się niekiedy mylić. I tutaj pojawia się pytanie: co zrobić właśnie w takiej sytuacji, kiedy pogoda wyraźnie nie spełniła naszych oczekiwań? Na taką ewentualność warto opracować dodatkowy plan. Część przewidzianych atrakcji może znajdować się np. pod ochronnymi parasolami. Warto także, dobierając plan zabaw i gier, sporządzić jego alternatywną formę na wypadek deszczu, wiatru czy też innych zmian atmosferycznych. W takim wypadku cały festyn możemy przenieść do obiektu przedszkolnego i wykorzystać przewidziane atrakcje. Jeśli więc spadł niezapowiedziany deszcz, to na ten moment festyn może przenieść się do placówki, a że powstał plan na taki wypadek, to wiadomo już, co robić i w jaki sposób zagwarantować wszystkim uczestnikom dobrą zabawę. Nikt nie jest w stanie całkowicie zaplanować pogody, ale zdecydowanie można opracować plan działania na różne okoliczności. Tak opracowany projekt gwarantuje spokój i opanowanie organizatorów, a także zapewnia ciągłość zabaw i atrakcji bez względu na atmosferyczne okoliczności.

1…2…3… START!

Planowanie festynu może być wspaniałą przygodą organizacyjną i niezastąpionym doświadczeniem dla każdego pedagoga. Tego rodzaju cykliczne zabawy angażują do udziału wielu rodziców i opiekunów najmłodszych. To doskonała okazja na integracje, poznanie się i stworzenie fantastycznych atrakcji nie tylko dla dzieci, które zostaną w pamięci na długi czas. Poniżej prezentujemy przykładowy scenariusz festynu i życzymy udanej organizacji i niezastąpionych festynowych wrażeń! Dobrej zabawy!

Scenariusz: Rodzinny festyn przedszkolny „Rodzinne Śmiechowanie”

Nazwa wydarzenia

 Rodzinny festyn przedszkolny „Rodzinne Śmiechowanie”

Przewidziana data

10.06.2017 r., sobota

Cele ogólne:

 • integracja środowiska przedszkolnego i rodzinnego,
 • rozwijanie umiejętności twórczych, plastycznych oraz sportowych,
 • wykorzystanie czasu wolnego na wspólną i aktywną zabawę na świeżym powietrzu,
 • rozwój postawy aktywnego spędzania czasu wolnego,
 • promocja zabaw ruchowych i aktywizacji

Cele szczegółowe

Dziecko:

 • rozwinie umiejętność działania w grupie poprzez zaangażowanie we wspólne działania (zadania do wykonania),

Opiekunowie:

 • pogłębią relacje rodzic – dziecko poprzez wspólny udział w grach i zabawach,

Wychowawcy:

 • rozwiną pozytywne relacje z opiekunami (rodzicami) poprzez wspólną pracę organizacyjną oraz zabawę w czasie festynu

Pomoce: 

 • plakaty informujące o orga...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy