Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poznawanie Polski

8 marca 2021

NR 64 (Marzec 2021)

Poznaj Polskę, przedszkolaku! Mazowieckie, otwórz się!

0 418

Mazowsze to piękny region Polski, pełen atrakcji turystycznych i miejsc o bogatej historii. Tu właśnie wyruszymy śladami życia i twórczości Chopina, odwiedzimy Kampinoski Park Narodowy, a malowniczymi i krętymi drogami Mazowsza dotrzemy do miejscowości urzekających pięknem oraz niezwykłą przeszłością. To kraina legend i zamków oraz barwnego mazowieckiego folkloru, ozdobiona wstęgą przepływającej Wisły.

Położenie na mapie Polski

Województwo mazowieckie położone jest w środkowo-wschodniej części Polski. To największe województwo w kraju, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby mieszkańców. Stolicą województwa jest Warszawa, która jest także stolicą Polski. Województwo mazowieckie graniczy z sześcioma województwami: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

POLECAMY

Warszawa i inne wspaniałe miasta

Mazowsze to 85 miast, ale zaprezentuję jedynie niektóre z nich. Zaznaczam, że każde miasto jest fascynujące i posiada swoją niepowtarzalną historię! Oto wybrane w kolejności alfabetycznej nieliczne miejscowości województwa mazowieckiego: Ciechanów, Garwolin, Gostynin, Grójec, Iłża, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Kozienice, Legionowo, Milanówek, Mińsk Mazowiecki, Mława, Ostrołęka, Otwock, Piaseczno, Płock, Pruszków, Pułtusk, Radom, Siedlce, Sierpc, Sochaczew, Węgrów, Wyszków, Żyrardów.

Warszawa – w stolicy znajduje się bardzo wiele zabytków i ciekawych miejsc. Istotny jest fakt, iż całą Starówkę wpisano na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oto wybrane z atrakcji turystycznych Warszawy:

 • plac Zamkowy – jeden z centralnych placów miasta z Zamkiem Królewskim i kolumną Zygmunta;
 • Pałac w Wilanowie – piękny, bogato zdobiony obiekt z przylegającymi wspaniałymi ogrodami włoskim i angielskim. Była to letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego;
 • Pałac Kultury i Nauki – mieszczą się tu kina, teatry, muzea, księgarnie, Sala Kongresowa. Organizowane są tu targi, a z tarasu widokowego na 30. piętrze można podziwiać panoramę całej Warszawy;
 • Pałac na Wyspie i park Łazienkowski – słynny piękny zabytkowy park, gdzie przy pomniku Fryderyka Chopina odbywają się koncerty fortepianowe;
 • Multimedialny Park Fontann – odbywają się tu w weekendy kolorowe multimedialne pokazy (woda i światło);
 • Centrum Nauki Kopernik – miejsce przyciągające dzieci, młodzież i dorosłych. Można tu przeprowadzać doświadczenia i uczyć się poprzez zabawę. Jest tu także Planetarium proponujące ciekawe seanse edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Pułtusk – urocze i bardzo malowniczo położone miasto. Znajduje się w północnej części Mazowsza, na szlaku wiodącym do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i na Pojezierze Augustowskie. Oto ciekawe miejsca w Pułtusku:

 • najdłuższy w Europie brukowany rynek o długości 400 m;
 • Zamek w Pułtusku;
 • Pułtusk nazywany jest Wenecją Północy, tu bowiem przed miastem rozwidla się Narew, a wysepkę, na której znajduje się Rynek, można opłynąć gondolą, rowerem wodnym lub kajakiem;
 • Rynek z XVIII- i XIX-wiecznymi kolorowymi kamieniczkami.
   
Fot. 1. Pułtusk, widok na miasto z lotu ptaka


Płock – wizytówką miasta jest Wzgórze Tumskie, z którego roztacza się wspaniały widok na Wisłę. Osobliwości Płocka:

 • 900-letnia katedra i odlane z brązu Drzwi Płockie, a obok katedry dwie wieże najstarszego murowanego zamku na Mazowszu;
 • Stary Rynek i jeden z najpiękniejszych ratuszów w Polsce;
 • Amfiteatr – nowoczesna budowla o wachlarzowym dachu;
 • Miejski Ogród Zoologiczny, w którym można zobaczyć ponad 300 gatunków zwierząt.

Żyrardów – miasto bardzo ciekawe, pełne zabytkowych obiektów i urokliwych zakątków. Oto ciekawe miejsca w Żyrardowie:

 • zabytkowe centrum miasta jest jedynym w Europie zachowanym w całości zespołem budynków z przełomu XIX i XX w.;
 • miasto zaprasza nas na spacery uliczkami pomiędzy zabytkowymi, XIX-wiecznymi kamieniczkami oraz po historycznym parku Miejskim;
 • kompleks sportowo-rekreacyjny Aqua Żyrardów.

Konstancin-Jeziorna – jedyna na Mazowszu miejscowość uzdrowiskowa. Wydobywana tu solanka wspomaga drogi oddechowe i wzmacnia organizm. W parku Zdrojowym w centrum miasta znajduje się tężnia solankowa, gdzie można korzystać z leczniczych właściwości solanki. W Konstancinie-Jeziornie znajduje się najstarszy na Mazowszu młyn papierniczy, w którym obecnie znajduje się Muzeum Papiernictwa. 

Miejsca ciekawe i niezwykłe

Chcąc zainteresować dzieci tym wspaniałym historycznie i kulturowo regionem Polski, wybrałam miejsca o zróżnicowanej tematyce poznawczej. Oto wybrane z wielu propozycje ciekawostek Mazowsza:

 • Ogród Botaniczny w Warszawie – piękne, kolorowe i tajemnicze miejsce znajduje się w centrum stolicy. Rośnie tu ponad 5000 gatunków roślin, a spotkać tu można także motyle, chrząszcze, ślimaki i nie tylko.
 • Zoo w Warszawie – mieszka tu ponad 3000 zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków. 
 • Muzeum Geologiczne w Warszawie – jest tu kilka wystaw tematycznych, np. „Historia życia na Ziemi”, „Minerały i skały”, „Surowce mineralne Polski”, „Skamieniałości”. Można tu zamówić zwiedzanie z przewodnikiem lub zajęcia warsztatowe.
 • Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie – wystawa prezentuje dawne domy dla lalek, sklepy, powozy, kliniki, zakłady fryzjerskie, domki plażowe i wiele innych miejsc.
 • Park Rozrywki „Julinek” pod Warszawą – największa tego typu atrakcja na Mazowszu i jedna z największych w Polsce.
 • Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach – zobaczyć tu można ok. 300 zabytkowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, motocykli i pojazdów wojskowych.
 • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – znajdują się tu domy drewniane reprezentujące budownictwo ludowe, tzn. 11 zagród chłopskich, kuźnia, spichlerz, wiatrak, kaplica, dwór murowany i budynki budowane przy dworze oraz budynek młyna wodnego. 
 • Farma Iluzji w Mościskach – tematem wiodącym Farmy Iluzji są różnego rodzaju iluzje optyczne i fizyczne. 
 • Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie – znajduje się tu 145 eksponatów, czyli wagonów, parowozów i drezyn. Latem warto skorzystać z przejażdżki pociągiem retro do Puszczy Kampinoskiej.
   
Fot. 2. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu


Mazowsze to także zamki, dworki i pałace. Zwiedzając wspaniałe obiekty lub ich pozostałości, możemy oglądać odbywające się tam turnieje lub jarmarki. To niebywała atrakcja dla dzieci. Oto kilka ciekawych miejscówek:

 • Zamek Liw – w zamkowej wieży bramnej i odrestaurowanym dworze znajduje się Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Latem przed zamkiem odbywają się barwne turnieje rycerskie.
 • Zamek w Szydłowcu – odremontowany zamek prezentuje się pięknie. Znajduje się w nim Centrum Kultury i Sportu oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Zamek jest malowniczo położony i otacza go piękny park.
 • Zamek w Iłży – okazała ruina kamiennej warowni, a jej najstarszym elementem jest okrągła baszta. Na szczycie baszty znajduje się taras widokowy. Na terenie zamku często odbywają się turnieje rycerskie.
 • Zamek w Czersku – położony jest nieopodal Warszawy. Dziś to malownicza i atrakcyjna ruina. Na zamku organizowane są turnieje rycerskie i wystawy maszyn oblężniczych.
 • Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. W okresie letnim odbywają się tu koncerty fortepianowe.
   
Fot. 3 . Zamek Radziwiłłów w Szydłowcu


Mazowsze – piękno przyrody

Województwo mazowieckie charakteryzuje zmienność krajobrazu, położne jest ono bowiem w Krainie Wielkich Dolin na terenie Niżu Środkowopolskiego. Tworzą go doliny rzek Wisły, Bugu, Narwi i Pilicy oraz ich dopływy. Na różnorodność przyrodniczo-krajobrazową miał również wpływ lodowiec, pozostawiając po sobie tereny zróżnicowane pod względem wysokości oraz jeziora w rejonie Łącka i Gostynina. Mazowsze to wspaniałe kompleksy leśne, a najcenniejsze obszary zostały objęte różnymi formami ochrony przyrody.

Kampinoski Park Narodowy – to zielone płuca Warszawy. Można tu zobaczyć wiele niezwykłych krajobrazów, np. piaszczyste wydmy, choć do morza daleko. W swoim naturalnym środowisku żyje tu wiele gatunków zwierząt, np. łosie, bobry, rysie, żurawie i wilki. Na terenie Puszczy Kampinoskiej wytyczono wiele tras spacerowych i rowerowych. Można tu także jeździć konno, a zimą narciarze wykorzystują trasy do jazdy na nartach biegowych.

Bolimowski Park Krajobrazowy – na terenie parku znajduje się pięć rezerwatów, np. Rawka, Siwica czy Puszcza Mariańska oraz zespół przyrodniczo-krajobrazowy Nieborów. Szlaki piesze i rowerowe są tu bardzo dobrze oznakowane, a dodatkowo wytyczone są ścieżki: leśne i przyrodniczo-kulturowe, botaniczne i faunistyczne. 

Brudzeński Park Krajobrazowy – powstał z myślą o zapewnieniu warunków ochrony środowiska. Znajdują się tu rezerwaty przyrody oraz ścieżka przyrodniczo-leśna składająca się z dziewięciu oznakowanych przystanków tematycznych, np.: „Budowa lasu”, „Leśne ptaki”, „Woda i jej rola w lesie”, „Owady”.

Chojnowski Park Krajobrazowy – wspaniałe rezerwaty przyrody oraz ścieżki dydaktyczne piesze i rowerowe, a także trasy samochodowe o charakterze przyrodniczo-historyczno-etnograficznym, np. trasa „Do piastowskich korzeni” wiodąca od Pałacu w Wilanowie przez ruiny zamku w Czersku, dworki szlacheckie w Turowicach i Brześcach oraz miasta Konstancin-Jeziorna i Góra Kalwaria.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy – położony jest na obszarze trzech województw, w najmniejszej części w województwie mazowieckim. Żyje tu ok. 250 gatunków zwierząt, m.in. bóbr, bażant, królik dziki. Są tu dobrze oznakowane tematyczne ścieżki rowerowe.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – rośnie tu ok. 800 gatunków roślin, a wśród fauny najcenniejszą grupą są ptaki z gatunku wodno-błotnych: bocian czarny, żuraw, batalion czy derkacz. Na obszarze parku wytyczone są oznakowane szlaki turystyczne, ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne oraz rezerwaty przyrody, z których pięć jest położonych w województwie mazowieckim.

Kozienicki Park Krajobrazowy – w parku występuje ok. 200 gatunków ptaków, a spośród innych zwierząt spotkać tu można łosie, jelenie, dziki i bobry. Swoje siedliska ma tu także 16 gatunków nietoperzy. Park to również liczne rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne, tematyczne ścieżki edukacyjne oraz Izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej.

Mazowiecki Park Krajobrazowy im. Czesława Łaszka – na terenie parku znajduje się ośrodek edukacyjno-muzealny Baza Torfy, a wystawa etnograficzna prezentuje kulturę i historię regionu kołbielskiego. Na zewnątrz muzeum oglądać można wilka szarego. W parku wyty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy