Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mali ekolodzy

10 czerwca 2019

NR 48 (Czerwiec 2019)

Polska – nasz piękny kraj

0 68

Rok szkolny dobiega końca, w cyklu „Mali odkrywcy” wyruszymy dziś w podróż po Polsce. Temat, ze względu na jego bogactwo treści, a tym samym atrakcyjne aspekty poznawcze, możemy realizować równie dobrze w czerwcu, jak i we wrześniu. Dlaczego? Przed wakacjami temat ten zachęci dzieci do dokonywania obserwacji miejsc, w których będą wypoczywały.

We wrześniu odwołamy się do wakacyjnych wspomnień z tychże miejsc. Zachęcam także do przywożenia pamiątek z wakacji w postaci „magnesów” z nazwami miejscowości – nasza tablica magnetyczna stała się ciekawym ich zbiorem, a wykorzystujemy je, segregując według różnych kryteriów, np. wybrany kolor, kształt, wielkość, wspólne elementy, tematyka i oczywiście, zgodnie z ich przeznaczeniem, są zarówno ozdobną pamiątką, jak i podtrzymują umieszczane ilustracje. 

Przedstawiana propozycja ujęcia tematu obejmuje najbardziej charakterystyczne regiony Polski pod względem ich poznawczej, przyrodniczej i wizualnej różnorodności. Oczywiście każdy może przyjąć w swoich zajęciach inne podziały tematyczne, np. „Polskie miasta”, „Tu bywali królowie” itp. Polska ma nam do zaoferowania pod względem przyrodniczym i geograficznym ogromny obszar do eksploracji. Ustalając przed zajęciami kierunek naszej „wędrówki”, np. „Polska od gór do morza”, spotykamy: góry, wyżyny, niziny, rzeki, wodospady, szumy wodne, parki narodowe, bory, puszcze, pojezierza, morze, a nawet pustynię z wędrującymi wydmami. 
To tylko niektóre z ciekawych regionów Polski, które możemy odnaleźć na trasach turystycznych wędrówek. Każde z wymienionych miejsc jest niepowtarzalne i piękne, znajduje się w Polsce, często możemy do niego wracać i z radością w nim wypoczywać. Opowiadajmy o takich ciekawych i pięknych miejscach naszym przedszkolakom. Zachęcajmy do sięgania po książki i albumy o Polsce, rozwijajmy zainteresowania turystyką w celu poznania Polski – naszego pięknego kraju. 

Bałtyk poznać czas

Pustynia nad Bałtykiem
Mamy w naszym kraju wyjątkowy i niespotykany przykład przyrody, a jest nim Słowiński Park Narodowy. Atrakcją wyróżniającą ten park spośród innych parków narodowych w Polsce są ruchome wydmy. Wydmy zmieniają swoje położenie i przemieszczają się od 3,5 do 10 m na rok. Słowiński Park Narodowy oferuje także turystom lasy, łąki i torfowiska, lecz zdecydowanie największa liczba odwiedza znajdujące się tu wydmy. Odwiedzając to fantastyczne miejsce, będąc na morzem, możemy równocześnie zobaczyć pustynię.

Gwiazda Północy
W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt zaznaczony na mapie Polski. Punkt ten nosi nazwę Gwiazda Północy, a symbolizuje go kamień pamiątkowy znajdujący się na wysokim klifie przy plaży. Stojąc obok symbolicznego kamienia, widzimy roztaczający się przed nami wspaniały widok na Morze Bałtyckie.

Szlak Latarni Morskich
Ciekawą propozycją dla „Małych odkrywców” będzie podróż wzdłuż polskiego wybrzeża, połączona ze zwiedzaniem latarni morskich, których jest 17. Uznawana podobno za najpiękniejszą latarnię morską w kraju jest latarnia w miejscowości Niechorze. Znajduje się wysoko, na 20-metrowym klifie, 
a w wymienionej miejscowości jest także park miniatur, w którym można podziwiać małe egzemplarze latarni morskich znajdujących się na szlaku.

Hel – kraniec Polski
Cypel Helski jest zbudowany z piasku nanoszonego cały czas przez prądy morskie. Tak utworzył się kraniec naszego kraju. Stale dodawane w ten sposób ziarenka piasku powiększają ląd o centymetry. Teren ten jest dobrym miejscem do obserwacji sztormów morskich, a także idealnym miejscem spacerowym po wybudowanej kładce nad brzegiem morza.

Wyspa Wolin
Czy wiecie, że w Polsce można spędzić wakacje na wyspie? – takie pytanie z pewnością rozbudzi ciekawość dzieci. Nie każdy wie, że w naszym kraju tak właśnie możemy spędzać wakacje. Największa w całości położona w Polsce wyspa nosi nazwę Wolin. Tu znajdują się najwyższe w Polsce klify, w wodach przybrzeżnych żyją foki szare, a brzegi wyspy są postrzępione. Atrakcją przyrodniczą wyspy jest występujący jedyny w kraju rodzaj liany – wiciokrzew pomorski oraz aż osiem gatunków storczyków. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się także kilka jezior. Teren ten upodobał sobie orzeł bielik, a w środku lasu udostępniono dla turystów Pokazowy Rezerwat Żubrów.
 

Ciekawostka
W Pokazowym Rezerwacie Żubrów każdy żubr ma imię rozpoczynające się na sylabę „Po” – od Polski, np. Poznaniak, Polanin.

Góry

Wzbogacając wiadomości dzieci o Polsce i rozbudzając ich ciekawość krajem ojczystym, wybierzmy się teraz w góry. Ujmuję tu najbardziej charakterystyczne regiony górskie w naszym kraju.

Sudety 
Bogactwo walorów przyrodniczych i architektonicznych zachęca turystów do odwiedzania tych gór. Dostępne są tu długie i ciekawe trasy zapraszające do spacerów wzdłuż pięknych górskich krajobrazów. Poznanie zabytków przyrodniczych w Sudetach należy zacząć od Karkonoskiego Parku Narodowego, następnie Błędne Skały, Wielki Staw, Wodospad Podgórnej oraz Kolorowe Jeziorka. Sudety skrywają wiele innych interesujących miejsc, np. Świątynia Wang w Karpaczu – naprawdę warto tam pojechać. 

Bieszczady
To wciąż najmniej naruszony przez cywilizację region kraju. Zdecydowanie ważnym punktem podczas zwiedzania Bieszczad jest Jezioro Solińskie. Bieszczady słyną z bardzo dużej liczby szlaków do wędrówek pieszych, te najciekawsze wiodą obok Jeziora Solińskiego, Soliny i Polańczyka. Ukształtowanie terenu z powodzeniem sprzyja także uprawianiu turystyki rowerowej, a szlaki pieszych wędrówek z powodzeniem mogą przebyć również dzieci.

Beskidy
Beskidy to region niezwykle popularny wśród turystów. Znana jest bowiem Kotlina Żywiecka, Beskid Żywiecki, Szczyrk czy Beskid Sądecki. Spacery w tych górach dają zawsze okazję do podziwiania wspaniałych krajobrazów wśród wysokich gór. Region ten charakteryzuje również niespotykany w Polsce regionalny folklor: ubiór, m...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy