Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mali ekolodzy

10 czerwca 2019

NR 48 (Czerwiec 2019)

Polska – nasz piękny kraj

0 986

Rok szkolny dobiega końca, w cyklu „Mali odkrywcy” wyruszymy dziś w podróż po Polsce. Temat, ze względu na jego bogactwo treści, a tym samym atrakcyjne aspekty poznawcze, możemy realizować równie dobrze w czerwcu, jak i we wrześniu. Dlaczego? Przed wakacjami temat ten zachęci dzieci do dokonywania obserwacji miejsc, w których będą wypoczywały.

We wrześniu odwołamy się do wakacyjnych wspomnień z tychże miejsc. Zachęcam także do przywożenia pamiątek z wakacji w postaci „magnesów” z nazwami miejscowości – nasza tablica magnetyczna stała się ciekawym ich zbiorem, a wykorzystujemy je, segregując według różnych kryteriów, np. wybrany kolor, kształt, wielkość, wspólne elementy, tematyka i oczywiście, zgodnie z ich przeznaczeniem, są zarówno ozdobną pamiątką, jak i podtrzymują umieszczane ilustracje. 

POLECAMY

Przedstawiana propozycja ujęcia tematu obejmuje najbardziej charakterystyczne regiony Polski pod względem ich poznawczej, przyrodniczej i wizualnej różnorodności. Oczywiście każdy może przyjąć w swoich zajęciach inne podziały tematyczne, np. „Polskie miasta”, „Tu bywali królowie” itp. Polska ma nam do zaoferowania pod względem przyrodniczym i geograficznym ogromny obszar do eksploracji. Ustalając przed zajęciami kierunek naszej „wędrówki”, np. „Polska od gór do morza”, spotykamy: góry, wyżyny, niziny, rzeki, wodospady, szumy wodne, parki narodowe, bory, puszcze, pojezierza, morze, a nawet pustynię z wędrującymi wydmami. 
To tylko niektóre z ciekawych regionów Polski, które możemy odnaleźć na trasach turystycznych wędrówek. Każde z wymienionych miejsc jest niepowtarzalne i piękne, znajduje się w Polsce, często możemy do niego wracać i z radością w nim wypoczywać. Opowiadajmy o takich ciekawych i pięknych miejscach naszym przedszkolakom. Zachęcajmy do sięgania po książki i albumy o Polsce, rozwijajmy zainteresowania turystyką w celu poznania Polski – naszego pięknego kraju. 

Bałtyk poznać czas

Pustynia nad Bałtykiem
Mamy w naszym kraju wyjątkowy i niespotykany przykład przyrody, a jest nim Słowiński Park Narodowy. Atrakcją wyróżniającą ten park spośród innych parków narodowych w Polsce są ruchome wydmy. Wydmy zmieniają swoje położenie i przemieszczają się od 3,5 do 10 m na rok. Słowiński Park Narodowy oferuje także turystom lasy, łąki i torfowiska, lecz zdecydowanie największa liczba odwiedza znajdujące się tu wydmy. Odwiedzając to fantastyczne miejsce, będąc na morzem, możemy równocześnie zobaczyć pustynię.

Gwiazda Północy
W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt zaznaczony na mapie Polski. Punkt ten nosi nazwę Gwiazda Północy, a symbolizuje go kamień pamiątkowy znajdujący się na wysokim klifie przy plaży. Stojąc obok symbolicznego kamienia, widzimy roztaczający się przed nami wspaniały widok na Morze Bałtyckie.

Szlak Latarni Morskich
Ciekawą propozycją dla „Małych odkrywców” będzie podróż wzdłuż polskiego wybrzeża, połączona ze zwiedzaniem latarni morskich, których jest 17. Uznawana podobno za najpiękniejszą latarnię morską w kraju jest latarnia w miejscowości Niechorze. Znajduje się wysoko, na 20-metrowym klifie, 
a w wymienionej miejscowości jest także park miniatur, w którym można podziwiać małe egzemplarze latarni morskich znajdujących się na szlaku.

Hel – kraniec Polski
Cypel Helski jest zbudowany z piasku nanoszonego cały czas przez prądy morskie. Tak utworzył się kraniec naszego kraju. Stale dodawane w ten sposób ziarenka piasku powiększają ląd o centymetry. Teren ten jest dobrym miejscem do obserwacji sztormów morskich, a także idealnym miejscem spacerowym po wybudowanej kładce nad brzegiem morza.

Wyspa Wolin
Czy wiecie, że w Polsce można spędzić wakacje na wyspie? – takie pytanie z pewnością rozbudzi ciekawość dzieci. Nie każdy wie, że w naszym kraju tak właśnie możemy spędzać wakacje. Największa w całości położona w Polsce wyspa nosi nazwę Wolin. Tu znajdują się najwyższe w Polsce klify, w wodach przybrzeżnych żyją foki szare, a brzegi wyspy są postrzępione. Atrakcją przyrodniczą wyspy jest występujący jedyny w kraju rodzaj liany – wiciokrzew pomorski oraz aż osiem gatunków storczyków. Na terenie Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się także kilka jezior. Teren ten upodobał sobie orzeł bielik, a w środku lasu udostępniono dla turystów Pokazowy Rezerwat Żubrów.
 

Ciekawostka
W Pokazowym Rezerwacie Żubrów każdy żubr ma imię rozpoczynające się na sylabę „Po” – od Polski, np. Poznaniak, Polanin.

Góry

Wzbogacając wiadomości dzieci o Polsce i rozbudzając ich ciekawość krajem ojczystym, wybierzmy się teraz w góry. Ujmuję tu najbardziej charakterystyczne regiony górskie w naszym kraju.

Sudety 
Bogactwo walorów przyrodniczych i architektonicznych zachęca turystów do odwiedzania tych gór. Dostępne są tu długie i ciekawe trasy zapraszające do spacerów wzdłuż pięknych górskich krajobrazów. Poznanie zabytków przyrodniczych w Sudetach należy zacząć od Karkonoskiego Parku Narodowego, następnie Błędne Skały, Wielki Staw, Wodospad Podgórnej oraz Kolorowe Jeziorka. Sudety skrywają wiele innych interesujących miejsc, np. Świątynia Wang w Karpaczu – naprawdę warto tam pojechać. 

Bieszczady
To wciąż najmniej naruszony przez cywilizację region kraju. Zdecydowanie ważnym punktem podczas zwiedzania Bieszczad jest Jezioro Solińskie. Bieszczady słyną z bardzo dużej liczby szlaków do wędrówek pieszych, te najciekawsze wiodą obok Jeziora Solińskiego, Soliny i Polańczyka. Ukształtowanie terenu z powodzeniem sprzyja także uprawianiu turystyki rowerowej, a szlaki pieszych wędrówek z powodzeniem mogą przebyć również dzieci.

Beskidy
Beskidy to region niezwykle popularny wśród turystów. Znana jest bowiem Kotlina Żywiecka, Beskid Żywiecki, Szczyrk czy Beskid Sądecki. Spacery w tych górach dają zawsze okazję do podziwiania wspaniałych krajobrazów wśród wysokich gór. Region ten charakteryzuje również niespotykany w Polsce regionalny folklor: ubiór, muzyka, tańce i gwara – wszystko otoczone bogactwem kolorów i okraszone regionalną kuchnią góralską.

Góry Świętokrzyskie
Nie są to góry wysokie i z tego powodu każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Naturalną atrakcją przyciągającą każdego roku rzesze turystów jest Jaskinia Raj. Na terenie Gór Świętokrzyskich funkcjonuje Świętokrzyski Park Narodowy, którego pracownicy dbają o ochronę ginących gatunków roślin i zwierząt. Park oferuje ciekawe szlaki turystyczne i ścieżki, dzięki którym można poznać malownicze miejsca tych rejonów Polski. 

Odkrywamy pojezierza
Pojezierza to rejony bardzo malowniczych terenów, na których występuje wiele jezior, wzgórz i, co bardzo ważne, dużo zieleni. 

Pojezierze Mazurskie

Ten region Polski jest bardzo znany i od wielu lat wielu z nas jeździ na Mazury w celach turystyczno-wypoczynkowych. Znajdujemy tu wspaniałe krajobrazy, piękną przyrodę oraz dużo miast i miejscowości letniskowych. Mazury uważane są za Zielone Płuca Polski ze względu na bogactwo flory i fauny. Pojezierze Mazurskie znane jest w kraju jako największe skupisko jezior. Kolejnym bogactwem Pojezierza Mazurskiego są lasy, szczególnie wyróżnić tu należy Puszczę Piską i Puszczę Augustowską. Oprócz walorów przyrodniczych i krajobrazowych znaj-
duje się tu także dużo zabytków i cieka-
wych miejsc. 

Pojezierze Pomorskie
Różnorodność flory i fauny, piękno krajobrazów oraz zabytki i atrakcje turystyczne ma dla nas w ofercie turystycznej Pojezierze Pomorskie. Na obszarze tego rejonu kraju popularne są spływy kajakowe, turystyka piesza, rowerowa oraz wodna. Pojezierze Pomorskie to rejon Borów Tucholskich z całym bogactwem roślinności i ptaków, np. bocian czarny, kormoran i cietrzew. Miastem, które koniecznie należy zwiedzić, jest Toruń. Atrakcji dla każdego więc nie zabraknie. Jednym z najbardziej znanych jezior jest Jezioro Charzykowskie, a nad jeziorami Pojezierza Pomorskiego znajdują się porty i przystanie. 

Pojezierze Wielkopolskie
Uważane za jedno z najpiękniejszych pojezierzy w naszym kraju. Turystyka w tym rejonie rozwija się bardzo szybko z uwagi na bliskość różnych jezior względem siebie. Uprawiać tu można turystykę pieszą, rowerową oraz wodną. Jezioro Powidzkie jest doskonałym miejscem dla osób lubiących pływać, nurkować oraz żeglować. Nad brzegiem jeziora Gopło jest Kruszwica, w której znajduje się Mysia Wieża znana dzieciom z legendy o Królu Popiele. Pojezierze Wielkopolskie staje się jednym z najważniejszych regionów turystycznych w naszym kraju.

Nad rzeką i rzeczką
Prezentując dzieciom piękne i ciekawe miejsca w Polsce, poruszamy się w obszarach kumulujących walory przyrodniczo-historyczne. Wymienione wcześniej miejsca i regiony Polski są tylko zapowiedzią poszczególnych krain. Dzieci miały już możliwość poznania interesujących miejsc nad morzem, w górach i nad jeziorami, ale nie zapominajmy o fakcie, że w Polsce równie cudowne miejsca można spotkać nad rzekami. Ten etap naszego odkrywania piękna Polski ma swoją kontynuację w rejonach nadrzecznych. Wybrałam kilka zachwycających miejsc i choć rzeki nie są wielkie, z pewnością zainspirują i obudzą ciekawość poznawczą naszych przedszkolaków i nas samych.

Biebrza
Dolina Biebrzy to wyjątkowe miejsce na wypoczynek w naturalnym środowisku przyrodniczym. Spotkać tu można łosia, obserwować ponad 200 gatunków ptaków. Region ten nazywany jest „ptasim rajem”. Nad Biebrzą bardzo bogaty jest także świat roślin – poza roślinami wodnymi i bagiennymi rosną tu także storczyki. Oprócz podziwiania pięknej przyrody odnaleźć tu można ślady historii: małe kościółki, drewniane zagrody, a także zabytki, np. kanał augustowski.

Czarna Hańcza
To największa rzeka na Suwalszczyźnie. Rzeka ta wielokrotnie się zmienia. Czasem wygląda jak górski potok, płynie szybko i ma rwący nurt, ma także wiele zakrętów, a gdy zbliża się do jeziora Wigry, staje się wolniejsza i bardziej spokojna. W jej okolicach żyje bardzo dużo ptactwa wodnego. Zobaczyć tu można również dużo powalonych drzew, a to za sprawą żyjących w tych okolicach bobrów. Rzeką przebiega jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych, który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. To fascynująca rzeka, nad którą zdecydowanie warto się wybrać.

Krutynia
Szlak kajakowy po rzece uznawany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków położonych na terenach nizinnych w Europie. Rzeka płynie przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Płynąc szlakiem, można spotkać orła bielika lub orła przedniego oraz podziwiać wspaniały świat roślin. Nad rzeką rosną dęby i wysokie sosny. Cały szlak prowadzi przez kilkanaście jezior, które połączone są krótkimi rzekami. Zdecydowanie polecam na miejsce wypoczynku.

Dunajec
Przełom Dunajca to niewątpliwa atrakcja turystyczna. Spływ na specjalnie zbudowanych dużych tratwach zachęca turystów. Kierujący tratwami flisacy podczas spływu opowiadają gościom legendy dotyczące tego regionu. Płynąc tratwą, można podziwiać pienińskie krajobrazy, między którymi rzeka płynie piękną wąską doliną o zalesionych zboczach. 

Bug, Narew, Wkra
Są to rzeki, nad które coraz częściej przyjeż...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy