Cykl zaczynamy od przybliżenia przedszkolakom zachowań egzotycznych zwierząt żyjących w morzu. We wrześniu dzieci mogą jeszcze żywo pamiętać wakacyjne wyjazdy z rodzicami. Zapewne niejedno z nich spędzało lato nad wodą. Z tego powodu stosunkowo łatwo będzie nawiązać do świeżych wspomnień i doświadczeń wielu wychowanków.
POLECAMY
Nad ciepłym morzem – poznajemy życie egzotycznych zwierząt wodnych
Opisane zabawy nie stanowią scenariusza jednych zajęć.
To raczej propozycja tematycznego motywu przewodniego na cały tydzień. Oczywiście, do ulubionych zabaw dzieci można i należy wracać. W ten sposób łatwiej ugruntowywać wiedzę maluchów. Treści zaprezentowanych opowieści ruchowych nawiązują wprost do rzeczywistych form aktywności zwierząt. Dobrze byłoby wcześniej zobrazować je wychowankom z wykorzystaniem filmów i w ten sposób uplastycznić ich wiedzę o wybranych przedstawicielach fauny. Dzięki zabawom dzieci poznają jeżowce, meduzy, kraby, żółwie oraz ryby. Zwieńczeniem zajęć będzie przygotowanie kolorowych ośmiornic.
Zabawa „Uwaga jeżowce!”
Cele:
- wychowawczy: wdrażanie przedszkolaków do odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo,
- dydaktyczny: opisanie dzieciom skutecznego sposobu troszczenia się o swoje zdrowie,
- w sferze umiejętności ruchowych: uplastycznianie umiejętności ostrożnego stąpania,
- w sferze zdolności motorycznych: rozwijanie orientacji przestrzennej, doskonalenie zdolności dostosowywania się do zmiennych okoliczności.
Fabuła (narracja):
W ciepłych morzach żyją jeżowce. Ta nazwa wiele mówi o ich wyglądzie. Są one pokryte ostrymi igiełkami, niczym jeże. Gdy się pływa w morzu, w którym występują te zwierzęta, trzeba być bardzo ostrożnym. Nadepnięcie na jeżowca bywa bardzo bolesne. Za chwilę wybierzemy się nad morze. Żyją w nim stworzenia, których nie spotkamy w Bałtyku. Pamiętajcie, by nie nadepnąć na żadnego jeżowca!
Przebieg: Na podłodze rozsypuje się wiele metalowych kapsli od butelek, tak by ich groźnie wyglądające „ząbki” przywodziły przedszkolakom na myśl jeżowce. Zadaniem dzieci jest przechadzanie się pomiędzy kapslami tak, by na żaden nie nadepnąć. Mimo że obiektywnie brzegi kapsli są ostre, wychowankom nic nie będzie zagrażało, ponieważ będą mieli cały czas buty na nogach. To stanie się punktem wyjścia do pogadanki końcowej.
Pogadanka końcowa: Każdy krok staraliście się stawiać bardzo ostrożnie. Na szczęcie nie tylko byliście uważni, al...