Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad miesiąca

20 listopada 2017

NR 28 (Czerwiec 2017)

Podróże Misiołanków

0 276

Rozmowa z Antoniną Grzelak – koordynatorką Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Podróże Misiołanków” oraz autorką cyklu filmów z poradami dla rodziców Tosia Samosia. Z wykształcenia psycholog i muzyk. Doświadczenie w pracy z najmłodszymi zdobywała przez kilkanaście lat, prowadząc warsztaty muzyczne dla przedszkolaków w ramach poznańskiej Pro Sinfoniki.

Jakie są główne założenia Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Podróże Misiołanków”? 

„Podróże Misiołanków” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do przedszkolaków. W Polsce nie ma obecnie inicjatywy, która byłaby przygotowana z równą pieczołowitością, zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym. Rodzina Łanków to cztery przesympatyczne pluszowe misie, przekazujące dzieciom wiedzę z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa. Notencja Łanek, misiowa mama, jest pielęgniarką. Uczy dzieci, jak żyć zdrowo i jak dbać o higienę osobistą. Tata Noteusz, policjant, przekazuje wiedzę na temat bezpiecznego zachowania i unikania ryzykownych sytuacji w najbliższym otoczeniu. Córeczka Notka, specjalistka ds. zdrowego odżywiania, propaguje wśród dzieci właściwe nawyki żywieniowe. Z kolei najmłodszy członek rodziny, Noti Łanek, jako przyjaciel przyrody uczy życia w zgodzie z naturą i buduje świadomość ekologiczną. 

To pierwszy, lecz nie jedyny filar naszego projektu. 

Podczas Podróży Misiołanków powstaje Księga Podróży – unikatowy, bo współtworzony przez dzieci przewodnik po Polsce. Dzięki niemu dzieci odkrywają nie tylko swoje najbliższe otoczenie, ale i miejsca często bardzo od nich odległe.

W jaki sposób zrodziła się idea projektu edukacyjnego? 

To dość nietypowa historia. Jesteśmy poznańską firmą technologiczną, która jesienią 2016 r. stworzyła i wprowadziła na rynek rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo polskich dzieci: niewielkie urządzenie notiOne, dzięki któremu można sprawdzić w aplikacji na telefonie gdzie znajduje się dziecko, osoba starsza, ukochany zwierzak lub szczególnie cenny przedmiot. Po długich rozmowach doszliśmy do przekonania, że udostępnienie rodzicom technologicznego rozwiązania to jeszcze nie wszystko. W trosce o bezpieczeństwo dzieci niezbędna jest również szeroko pojęta edukacja. Dlatego właśnie powstały „Podróże Misiołanków” – projekt stworzony z myślą o najmłodszych. Dla starszych dzieci i ich rodziców stworzyliśmy z kolei cykl filmików poradnikowych Tosia Samosia (dostępny na YouTube) – one również cieszą się ogromnym powodzeniem. Widzimy, ile dają dzieciom i dorosłym zarówno nasze rozwiązania, jak i tworzone przez nas projekty. Jesteśmy z tego ogromnie dumni i to staje się dla nas niezwykle silnym motorem do dalszych działań. 

Brzmi to bardzo ambitnie – co zatem wyróżnia „Podróże Misiołanków” spośród innych akcji edukacyjnych? 

Przede wszystkim ich wieloaspektowość. Dzieci nie tylko zaznajamiają się z najważniejszymi zagadnieniami z obszaru zdrowia i bezpieczeństwa, ale również z kulturą, historią i geografią Polski. Przyswajanej wiedzy towarzyszą silne pozytywne emocje – co, jak wiadomo, dodatkowo wspomaga procesy uczenia się i pozwala na trwalsze zapamiętywanie nowych informacji. Dzieci mocno przywiązują się do naszych misiów – przytulają je, śpią z nimi podczas poobiedniej drzemki, aranżują wspólne zabawy. Pożegnania Misiołanków po zakończeniu wizyty bywają naprawdę wzruszające! 

Kolejnym ważnym wyróżnikiem naszego projektu jest jego elastyczność. Zajęcia przeprowadza nauczyciel danej grupy według przesłanego przez nas scenariusza. Zgodnie z naszą ideą, scenariusz ma być jedynie inspiracją i podpowiedzią, w jaki sposób można przekazać dzieciom konkretne tematy z danego zakresu. Dzięki temu przebieg zajęć można indywidualnie dopasować do wieku, możliwości poznawczych i liczby dzieci w danej grupie. Z tego względu Misiołanki doskonale sprawdzają się również w przedszkolach integracyjnych czy specjalnych. 

Na jakich zasadach przedszkola mogą brać udział w projekcie?

Projekt jest ogólnodostępny i całkowicie darmowy. Biorą w nim udział zarówno przedszkola publiczne, jak i niepubliczne, również te z oddziałami integracyjnymi czy specjalnymi. 
Misiołanki równie chętnie odwiedzają wszystkie miejscowości, niezależnie od ich wielkości. Od początku trwania projektu nasze misie przemierzyły już łącznie ponad 10 000 km!

Każde przedszkole ma szansę na udział w projekcie, jednak z powodu ogromnego zainteresowania czasem trzeba troszkę poczekać na swoją kolej. Najlepiej zgłaszać się do nas poprzez stronę na facebooku: Podróże Misiołanków lub z...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy