Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poznawanie Polski

8 kwietnia 2021

NR 65 (Kwiecień 2021)

Poznaj Polskę, przedszkolaku! Województwa lubuskie i zachodniopomorskie

0 186

Lubuskie to piękne lasy oraz wspaniałe miejsca do wypoczynku nad wodą. To także idealne miejsca na spływy kajakowe i wyprawy żeglarskie. Na każdego, kto lubi wycieczki piesze i rowerowe, czekają wytyczone trasy, natomiast miłośnicy natury w Parku Narodowym „Ujście Warty” trafią do prawdziwej ostoi ptaków wodnych i błotnych. Nasza wyprawa zapowiada się ciekawie, z pewnością poznamy tu wiele bardzo pięknych i nieznanych dotąd miejsc.

Lubuskie warte zachodu

Położenie na mapie Polski

Województwo lubuskie znajduje się w zachodniej części Polski i od zachodu graniczy z Niemcami. Na terenie Polski sąsiadującymi województwami są: zachodniopomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Województwo lubuskie posiada dwie stolice: Zieloną Górę i Gorzów Wielkopolski. Lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w kraju, na jego obszarze znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych i zabytków.

Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i inne wspaniałe miasta

W województwie lubuskim położonych jest ponad 40 miast. Wymienię tu miasta największe i najbardziej znane. Dwa największe miasta regionu to stolice: Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski. A oto niektóre z pięknych miast regionu: Nowa Sól, Żary, Żagań, Świebodzin, Międzyrzecz, Kostrzyn nad Odrą, Sulechów, Słubice, Gubin, Lubsko, Wschowa, Szprotawa, Krosno Odrzańskie, Drezdenko.

Zielona Góra – jest miastem pięknie położonym na wzgórzach w samym centrum województwa. W mieście zachowała się prawie cała przedwojenna zabudowa, zwłaszcza wspaniałe Stare Miasto. Niedaleko Starego Miasta znajduje się Winne Wzgórze – doskonałe miejsce spacerowe oraz punkt widokowy na panoramę miasta. Na szczycie wzgórza stoi Palmiarnia, która przekształciła się w restaurację, a cenne okazy roślin tworzą niespotykaną scenerię. Ogród Botaniczny i minizoo Bajkowa Zagroda to miejsca pełne zieleni i kolorów, dzieci mogą tu podczas spacerów cieszyć się bliskością świata roślin oraz małych zwierząt. Atrakcją regionu jest Muzeum Etnograficzne z siedzibą w Ochli. To piękny skansen, a w nim różne typy architektury ludowej z sąsiadujących regionów. Zobaczyć tu możemy wnętrza mieszkalne, dawne tkaniny, ubiory ludowe oraz wyroby rękodzielnicze.

Gorzów Wielkopolski – piękne i bardzo zielone miasto leżące nad Wartą. Wśród atrakcji miasta możemy wymienić: fragment średniowiecznych murów obronnych, Fontannę Pauckscha, bulwar Nadwarciański, gorzowską bimbę, czyli replikę tramwaju z 1899 r. Osobliwością miasta jest Pajączek – charakterystyczny element Gorzowa, na jego szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i Wartę.
 

Fot. 1. Panorama Gorzowa Wielkopolskiego


Świebodzin – miasto historią sięgające do XIV w. Jest położone na Pojezierzu Łagowskim, na północ od Zielonej Góry. Oto wybrane zabytki Świebodzina:

 • zamek joannitów z XVI w. – obecnie mieści się tu szpital,
 • mury obronne, których najstarsze pozostałości pochodzą z XIV w., budowano je z kamienia polnego, a później z cegieł,
 • ratusz zbudowany w XVI w., stoi pośrodku Rynku, czyli głównego placu miasta. W ratuszu znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego, 
 • pomnik Sukiennika – jedna z najmłodszych atrakcji miasta; znajduje się na placu głównym i przypomina, że Świebodzin był w przeszłości ważnym ośrodkiem sukienniczym.

Żagań – jest miastem historycznym i leży nad rzeką Bóbr. Według legendy Żagań został założony w 700 r. przez wnuczkę króla Kraka. Oto ciekawe zabytki Żagania:

 • Rynek – główny plac miasta z zabytkowymi kamienicami i XIX-wiecznym ratuszem,
 • pałac książęcy – wznosi się w pięknym parku nad Bobrem, to piękna i okazała budowla barokowa,
 • pomnik Keplera, słynnego astronoma niemieckiego, który mieszkał w Żaganiu przez dwa lata,
 • park Księżnej Doroty – to piękne i interesujące miejsce na spacery i wypoczynek w otoczeniu pałacu książęcego.
   
Fot. 2. Pałac książęcy w Żaganiu


Żary – miasto historyczne z ciekawą starówką. Przez Żary przebiegał handlowy Trakt Solny, który miał znaczenie dla rozwoju miasta i regionu. Oto ciekawe miejsca miasta:

 • Rynek – główny plac miejski z kolorowymi kamieniczkami, w centrum Rynku stoi okazały ratusz, 
 • na Rynku przy ratuszu stoi ławeczka Telemanna – ten niemiecki kompozytor przez kilka lat gościł w żarskim pałacu i kierował nadworną kapelą oraz komponował,
 • Zielony Las – miejsce rekreacji i wypoczynku. Wytyczono tu kilka tras i ścieżek turystycznych. Elementem Zielonego Lasu są wieże widokowe.

Nowa Sól – piękne miasto leżące nad Odrą, w którym zachował się zabytkowy układ urbanistyczny i ciekawe zabytki. Miasto słynęło w XVIII w. z obróbki soli morskiej. Oto cieka-
we zabytki Nowej Soli:

 • Rynek – jest nietypowy i ma raczej charakter deptaku, ciągnie się bowiem wzdłuż pięknie odnowionych zabytkowych kamienic, a wszystko w otoczeniu zieleni,
 • ratusz – piękna i zarazem najstarsza budowla w mieście, będąca siedzibą urzędu miasta,
 • most podnoszony – unikat na skalę Polski i Europy. Znajduje się nad kanałem portowym i jest to most z podnoszonym przęsłem. Dzięki takiej konstrukcji do portu mogą wpłynąć nawet większe statki,
 • park Krasnala – niezwykłe miejsce dla najmłodszych; do atrakcji tego miejsca należą: bajkowe ścieżki spacerowe, wigwamy, figury różnych zwierząt żyjących na świecie (w naturalnych rozmiarach). Jednak największą ciekawostką jest Soluś – największy krasnal na świecie o wysokości 5 m,
 • Planty Nadodrzańskie – powstały wokół Odry i zostały wspaniale wkomponowane w okolicę. Miejsce to przybrało formę deptaku, a ścieżki spacerowe, mostki, kwietniki i ławeczki zachęcają mieszkańców i turystów do wypoczynku.
   
Fot. 3. Nowa Sól 

Miejsca ciekawe i niezwykłe

Piękno krajobrazu, przyroda, zabytki i dużo miejsc do wypoczynku nad wodą sprawiają, że województwo lubuskie odkrywamy jako naprawdę atrakcyjny region. Zapraszam do wspólnego poznania z dziećmi pięknych i wspaniałych miejsc:

 • zamek joannitów w Łagowie – dzięki wysokiej wieży jest budowlą bardzo rozpoznawalną. Zamek zbudowany jest między dwoma bardzo malowniczymi jeziorami. Z wieży zamkowej można podziwiać piękny widok na Łagów, jeziora i okolicę,
 • Majaland Kownaty – bajkowy park rozrywki. Cudowna sceneria i bardzo kolorowa oprawa dla młodszych i starszych dzieci oraz dorosłych,
 • Zoo Safari w Świerkocinie – mieszka tu ok. 600 zwierząt i jest to pierwsze zoo w Polsce, przez które można przejechać samochodem i z bardzo bliskiej odległości oglądać dzikie zwierzęta. Jest tu także tradycyjne zoo piesze i park rozrywki,
 • zamek w Międzyrzeczu – powstał w XIV w. Zamek został zabezpieczony jako trwała ruina i udostępniony do samodzielnego zwiedzania; jest naprawdę bardzo ładnie położony,
 • Muzeum Twierdzy Kostrzyn – można tu zobaczyć oryginalne eksponaty i znaleziska oraz makiety i zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn,
 • park Mużakowski – piękny i największy w Polsce park w stylu angielskim.
   
Fot. 4. Zamek w Międzyrzeczu

 

Fot. 5. Pałac Mużakowski

Lubuskie – piękno przyrody

Na obszarze województwa lubuskiego znajdują się dwa parki narodowe: Drawieński Park Narodowy i Park Narodowy „Ujście Warty” oraz osiem parków krajobrazowych.

Drawieński Park Narodowy – ponad 80% obszaru parku stanowią lasy, jeziora i rzeki z rozlewiskami. Dzika przyroda jest tu ściśle chroniona.

Park Narodowy „Ujście Warty” – w jego skład wchodzi Park Krajobrazowy „Ujście Warty”. To najmłodszy park narodowy w kraju. W parku dominują rozległe mokradła, łąki i pastwiska. To idealny teren do obserwacji ptactwa wodnego i błotnego.
 

Fot. 6. Park Narodowy „Ujście Warty”


Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy – park, w którym dominują lasy; znajduje się tu 75 urokliwych jezior, torfowiska i tereny bagienne z ciekawą florą i fauną.

Gryżyński Park Krajobrazowy – należy do najmniejszych parków krajobrazowych w Polsce. To park o zróżnicowanym krajobrazie, na jego obszarze znajdują się lasy oraz liczne małe jeziora.

Krzesiński Park Krajobrazowy – w tym parku także przeważa fauna i flora wodna oraz błotna, znajduje się tu również jedno z największych lęgowisk bocianich w kraju (wieś Kłopot).

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy – teren parku to malownicze wzgórza i obficie zarybione jeziora. To miejsce bardzo przyjazne dla odwiedzających, z doskonale oznakowaną siecią szlaków turystycznych. 

Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa” – przez środek parku przepływa Nysa Łużycka. Ozdobą parku są liczne małe kolorowe jeziorka, które powstały w miejscach dawnych wyrobisk kopalnianych.
 

Fot. 7. Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa”


Przełęcki Park Krajobrazowy – idealny szlak dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę kajakarską; szlak nosi nazwę Szlak Konwaliowy.

Pszczewski Park Krajobrazowy – bardzo ciekawy krajobrazowo park, na którego obszarze znajdują się lasy, doliny i starorzecza.

Legendy

W naszych podróżach po Polsce podążamy także szlakiem legend danego regionu. Oto tytuły legend z województwa lubuskiego opowiadające o historii tych ziem: Legenda o powstaniu Żagania, Legenda o złotym dziecku, Legenda o czerwonym jeleniu, Bazyliszek, Żarek. Pamiętajmy, aby zapoznać się z tekstem legend i nieco złagodzić niektóre opisy oraz wyjaśniać zwroty dla dzieci niezrozumiałe. 

Stroje regionalne i kapele ludowe

Charakterystycznym instrumentem kapeli lubuskiej jest kozioł. Typowa kapela występowała w składzie: kozioł, klarnet, skrzypce. Instrumentami dodatkowo wspierającymi kapele były bas zwany maryną oraz mazanki, podobne do skrzypiec. Kapele grywały na weselach i zabawach wiejskich.

Stroje z zachodnich regionów województwa nawiązywały do strojów łużyckich i śląskich, a stroje z obszarów wschodnich – do strojów wielkopolskich. Ubiór kobiecy to haftowane czepki, koszula, spódnica, fartuch, kryzik tiulowy i korale oraz chusta noszona na ramionach. Ubiór męski to surdut, koszula, spodnie, czarne buty z cholewkami, zawiązana na szyi jedwabna chustka, na głowie czarny kapelusz z czerwoną wstążką ozdobiony piórami sójki.

Kuchnia regionalna 

Typowo regionalną potrawą kuchni lubuskiej jest zupa niebecz z kapustą. Innymi przykładami smaków regionalnej kuchni są: wojnowska ryba na kwaśno, węgorz parowany po rybacku, gołąbki zawijane w liście winorośli, pierożki drożdżowe z fasolą, a na deser szarlotka z renetą landsberską.

Po obejrzeniu tylu wspaniałych miejsc nie pozostaje nam nic innego, jak zaplanować wyjazd i odwiedzić ziemię lubuską. Ten piękny region Polski odkryje przed nami jeszcze wiele niespodzianek i atrakcji turystycznych, a przyroda zachwyci wszystkich swoim pięknem.

Zachodniopomorskie – morze przygody

Pomorze Zachodnie to piękny region Polski ze znanymi kurortami, atrakcjami przyrodniczymi i mnóstwem interesujących miejsc dla każdego turysty. To tu możemy wspiąć się na najwyższą latarnię morską nad polskim Bałtykiem, spróbować, jak smakują jadalne kwiaty, a nawet wybrać się na przejażdżkę czołgiem. Wymienione atrakcje to tylko zapowiedź czekających na nas niespodzianek. Przedstawię jedynie wybrane miejsca, a bogactwo propozycji jest naprawdę ogromne i jak sądzę, zachęci wszystkich do dokładniejszego odkrycia tego fantastycznego regionu kraju.

Położenie na mapie Polski

Województwo zachodniopomorskie jest położone w północno-zachodniej części kraju. Od północy graniczy z Morzem Bałtyckim, od zachodu – z Niemcami. Na obszarze Polski województwami sąsiadującymi są: pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Stolicą województwa jest Szczecin, który leży nad Odrą i Regalicą oraz jeziorem Dąbie, 65 km od Bałtyku. Miasto jest ważnym węzłem komunikacji wodnej, znajduje się tu port handlowy oraz stocznia. Wśród najbardziej znanych miast województwa wymienię: Kołobrzeg, Stargard Szczeciński, Połczyn-Zdrój, Kos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy