Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poznawanie Polski

10 września 2020

NR 58 (Wrzesień 2020)

Poznaj Polskę, przedszkolaku

0 259

Zastanawiając się nad wstępem, na myśl przychodzi mi jedno sformułowanie: „Ruszajmy poznawać Polskę”. W dziecięcych oczach na słowa: wędrówka, wyprawa, podróż pojawia się błysk, a za kilka sekund słyszymy pytania: dokąd? kiedy? czym i jak? W związku z obecną sytuacją (związaną z COVID-19) organizowanie wyjazdów jest niemożliwe. Gdy tylko sytuacje ulegnie zmianie, możemy wybrać się do ciekawego historycznie miasta lub wyruszyć na wędrówkę szlakiem turystyczno-krajoznawczym, z którym swobodnie poradzą sobie nasze przedszkolaki. Pracujecie, koleżanki i koledzy, w różnych regionach Polski i z pewnością macie możliwość zaprezentowania dzieciom miejsc ciekawych i pięknych.

Ja w rozpoczynającym się roku szkolnym zapraszam do uzupełniania mapy Polski o kolejno prezentowane województwa. W każdym z omawianych regionów znajdą się informacje o miastach, rzekach, jeziorach, górach itp. Poznamy tradycje i zwyczaje ludowe, stroje regionalne i potrawy. Dzieci poznają legendy wiążące się z górami, zamkami, jeziorami. Będzie wiele okazji do pracy z mapą, wyjaśnienia dzieciom, czym jest mapa, jak z niej korzystać i czego możemy się dowiedzieć, czytając mapę. Dzieci z przyjemnością zobaczą także filmy krajoznawczo-edukacyjne. Poznając kolejne województwa, znajdziecie miejsce na piosenkę, zabawy ruchowo-naśladowcze, ćwiczenia badawcze i obserwacje przyrodnicze. A wysłuchanie baśni czy legendy zawsze cieszy się u dzieci dużym zainteresowaniem. Stąd już tylko krok do wykonania np. pracy plastycznej. 

Zachęcam do wzbogacania wiadomości dzieci poprzez dołączanie własnych przykładów ciekawych miast, zabytków, pomników przyrody itp. Życząc wszystkim wspaniałych wrażeń podczas poznawania naszej pięknej Polski, zapraszam na pierwszą wspólną wyprawę. 

Województwo dolnośląskie

Położenie Dolnego Śląska na mapie Polski

Województwo to położone jest na południowym zachodzie Polski i graniczy z dwoma krajami: od południa – czyli od strony gór – przebiega granica z Czechami, natomiast od strony zachodniej – rzeka Nysa Łużycka i granica z Niemcami (odnajdźcie Sudety i Nysę Łużycką na mapie). Województwo to sąsiaduje także z innymi polskimi województwami: lubuskim, wielkopolskim i opolskim. 

„Czy okna naszej sali skierowane są na wschód, zachód, a może na południe?” – i tu pojawia się okazja do przybliżenia dzieciom stron świata poprzez obserwowanie, z której strony promienie słoneczne zaglądają do sali. 

Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra i wspaniałe miasta Dolnego Śląska 

Stolicą województwa dolnośląskiego i największym miastem w regionie jest Wrocław. Miasto to zajmuje czwarte miejsce w kraju pod względem liczby mieszkańców (ponad 638 tys.). Pięknymi i pełnymi ciekawych miejsc miastami województwa dolnośląskiego są m.in.: 

Wrocław – Rynek, Dworzec Główny, Ostrów Tumski – można tu podziwiać piękne zabytkowe kolorowe kamieniczki, poszukiwać wrocławskich krasnali (a jest ich ok. 300 i każdy jest inny), znajduje się tu także wspaniałe zoo, a w pobliżu przystań, z której można wypłynąć w rejs po  Odrze – to tylko nieliczne z atrakcji turystycznych Wrocławia. 

Wałbrzych – Rynek Starego Miasta z malowniczymi kamienicami, Palmiarnia, Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki, w pobliżu miasta znajduje się piękny Zamek Książ;

 


Jelenia Góra – Stare Miasto, Muzeum Drewnianych Zabawek, Termy Cieplickie.

Kłodzko – Twierdza Kłodzko, Starówka, Podziemna Trasa Turystyczna.

Jawor – Zamek Piastowski, Rynek i piękny Ratusz, Wieża Widokowa Radogost oraz Wieża na Bazaltowej Górze.

Karpacz – Miejskie Muzeum Zabawek, Letni Tor Saneczkowy, Park Bajek, Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego.

Złotoryja – kopalnia złota Aurelia, Muzeum Złota, wieża widokowa na Baszcie Kowalskiej, Rynek Starego Miasta.

Rzeki i jeziora Dolnego Śląska

Poznając ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, pora odpocząć nad wodą. Ten region Polski oferuje nam także możliwość aktywnego spędzenia czasu nad dolnośląskimi rzekami. Zapoznajmy dzieci z ciekawą formą kontaktu z naturą i aktywnym wypoczynkiem, jakim jest spływ kajakiem. Zachowanie szczególnej ostrożności jest wymogiem koniecznym, ale to naprawdę wielka atrakcja. Dolnośląskie rzeki, takie jak Barycz, Kaczawa, Bóbr czy Kwisa zapraszają do podziwiania krajobrazu rzek z perspektywy kajaka. Dużą popularnością cieszą się rodzinne spływy kajakowe, które odbywają się zawsze pod okiem doświadczonego przewodnika – wykwalifikowanego instruktora kajakarstwa. Planowana trasa rodzinnego spływu uwzględnia fakt, że dzieci także będą wiosłowały, jest więc krótka i łagodna, aby zapewnić milusińskim bezpieczeństwo i zachęcić ich do ponownego uczestnictwa w podobnej wyprawie. Podczas przerwy organizowane jest ognisko, a nawet gry i zabawy. Każde dziecko otrzymuje dyplom, który jest wspaniałą pamiątką po odbytej podróży i przygodzie na rzece. 

Największą rzeką w województwie jest Odra, po której można odbywać wspaniałe wyprawy wodne. Żegluga Pasażerska Wrocław zaprasza na rejsy statkami, parostatkami, tramwajem wodnym oraz stateczkiem „Gucio” – niezapomniane wrażenia i atrakcje gwarantowane.

Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele akwenów zachęcających do wypoczynku nad wodą, np. Jezioro Bystrzyckie, Jezioro Leśniańskie czy jezioro Dobromierz. Zbiorniki wodne w Komorowie oraz Proszkowicach to polecane miejsca kąpieliskowo-wypoczynkowe, są także doskonale znane miłośnikom wędkowania.

Sudety – piękne góry

Dolny Śląsk to oczywiście Sudety. Są one jednymi z najstarszych gór w Polsce i znajdują się na obszarze województw dolnośląskiego oraz opolskiego. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka. Dolny Śląsk jest regionem idealnym dla każdego, kto lubi górskie wędrówki. Poniżej propozycja miejsc w górach, które naprawdę warto zobaczyć, prezentując dzieciom Dolny Śląsk.

Karkonosze – najwyższe i bardzo chętnie odwiedzane pasmo Sudetów. Najwyższym szczytem jest Śnieżka. Bardzo popularnym szczytem jest również Szrenica (zdobywa się ją ze strony Szklarskiej Poręby). 

Góry Stołowe – są niższe od Karkonoszy. Dla mnie są to góry wyjątkowo piękne – ich wierzchołki są płaskie i przypominają stół. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. W górach tych znajduje się także popularny rezerwat – skalny labirynt Błędne Skały. Miastami położonymi najbliżej Gór Stołowych są Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. 

Ślęża – jest samotną górą położoną niedaleko Wrocławia. Doskonałym miejscem startu do zdobycia Ślęży jest Sobótka.

Rudawy Janowickie – jest to niewielkie pasmo górskie, którego niezwykłą atrakcją są Kolorowe Jeziorka.

Góry Sowie – są najstarszą częścią Sudetów. Najwyższym i najczęściej zdobywanym przez turystów szczytem jest Wielka Sowa. Za jedną z najpopularniejszych atrakcji tych okolic uważana jest Twierdza Srebrna Góra.

Góry Izerskie – w tych właśnie górach znajduje się Polana Jakuszycka znana jako polskie centrum sportów zimowych. Wielka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich. Miastami, z których możemy rozpoczynać nasze wyprawy w Góry Izerskie, są Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. 

Masyw Śnieżnika – jego najwyższy punkt to właśnie Śnieżnik. Warto na niego wejść i podziwiać piękną panoramę okolicy. Wewnątrz Masywu Śnieżnika znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, a w okolicach

Międzygórza – wodospad Wilczki.

Góry Kamienne i Wałbrzyskie – najwyższym wzniesieniem Gór Wałbrzyskich jest Borowa, a na jej szczycie znajduje się wieża widokowa. W Górach Kamiennych na Przełęczy Trzech Dolin położone jest schronisko PTTK Andrzejówka, które może być dobrą bazą startową do zdobycia Waligóry, czyli najwyższego szczytu tego pasma górskiego.

Wzgórza Strzelińskie – jak sama nazwa nam podpowiada, nie są wysokie. Nie są także masowo oblegane przez turystów. Najwyższy szczyt to Gromnik (393 m n.p.m.), na nim znajduje się wieża widokowa. Wzgórza Strzelińskie sprzyjają rozwojowi turystyki rowerowej i oczywiście turystyce pieszej. 

Liczyrzepa i inne legendy dolnośląskie

Legendy powstawały z wielu bardzo różnych powodów, np. gdy wydarzyło się coś, czego ludzie nie potrafili zrozumieć, i pewne rzeczy dopowiadali, układali historie, które pomagały im dane sytuacje wyjaśnić. Najważniejsze, że legendy są i stały się częścią naszej kultury, a my, dorośli i dzieci, bardzo chętnie je czytamy. 

Przedstawiam tytuły dolnośląskich legend, których powstanie jest związane właśnie z tym regionem kraju. Najbardziej znana jest legenda pt. Liczyrzepa. O początkach powstawania szkła mówi legenda O szklanej pani z wyspy Murano. Z zamkiem Chojnik wiąże się legenda O księżniczce Kunegundzie. Historię wodospadu Szklarki poznamy z legendy pt. O powstaniu wodospadu Szklarka.

Ważne: przed przeczytaniem legendy dzieciom proponuję zapoznać się z jej treścią. Głównie mam tu na myśli zastąpienie pewnych słów lub zwrotów innymi słowami, a czasem nawet ominięcie pewnych opisów. Legenda sensu nie straci, ale jak to w przypadku legend bywa, niektóre treści nie są polecane dla dzieci w wieku przedszkolnym (czasem wystarczy ominąć jedno lub dwa zdania). Występują też w legendach słowa niezrozumiałe dla dzieci, wyjaśnijm...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy