Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nie trać głosu!

Artykuły z czasopisma | 17 listopada 2017 | NR 24
215

Głos, podobnie jak wygląd oraz charakter jest częścią naszej osobowości. Każdy z nas ma swój niepowtarzalny sposób mówienia, charakterystyczną wysokość głosu. To w jaki sposób mówimy i jak brzmią wypowiadane słowa kreuje nasz wizerunek w oczach drugiej osoby. Naszego głosu używany permanentnie, często go nadużywając i traktując jako coś oczywistego. Zwykle zwracamy nań uwagę dopiero, gdy zaczyna szwankować. 

Jak powstaje głos mowy ludzkiej? 

Głos – łac. vox, jest złożonym zjawiskiem akustycznym i mechanicznym wytworzonym ze strumienia powietrza. Swój początek bierze w krtani składającej się z wielu chrząstek, włókien i mięśni. W jej centrum położone są struny głosowe poruszane za pomocą mięśni. To w jaki sposób je napniemy, bądź rozluźnimy decyduje o wysokości tonu wydawanego przez nas dźwięku. Na siłę i barwę głosu wpływa budowa krtani, elastyczność strun (fałdów) głosowych, ich długość, napięcie, a także charakter przepływu powietrza. 

Jakość naszego głosu zależy od elastyczności fałdów głosowych, na którą wpływa śluz produkowany przez gruczoły wydzielnicze błony śluzowej głośni. Zapewnia on odpowiednie nawilżenie – „sprawność działania” dróg oddechowych. Śluz ma za zadanie ochronę fałdów głosowych, zapobiega nad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy