Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nie trać głosu!

Artykuły z czasopisma | 17 listopada 2017 | NR 24
0 691

Głos, podobnie jak wygląd oraz charakter jest częścią naszej osobowości. Każdy z nas ma swój niepowtarzalny sposób mówienia, charakterystyczną wysokość głosu. To w jaki sposób mówimy i jak brzmią wypowiadane słowa kreuje nasz wizerunek w oczach drugiej osoby. Naszego głosu używany permanentnie, często go nadużywając i traktując jako coś oczywistego. Zwykle zwracamy nań uwagę dopiero, gdy zaczyna szwankować. 

POLECAMY

Jak powstaje głos mowy ludzkiej? 

Głos – łac. vox, jest złożonym zjawiskiem akustycznym i mechanicznym wytworzonym ze strumienia powietrza. Swój początek bierze w krtani składającej się z wielu chrząstek, włókien i mięśni. W jej centrum położone są struny głosowe poruszane za pomocą mięśni. To w jaki sposób je napniemy, bądź rozluźnimy decyduje o wysokości tonu wydawanego przez nas dźwięku. Na siłę i barwę głosu wpływa budowa krtani, elastyczność strun (fałdów) głosowych, ich długość, napięcie, a także charakter przepływu powietrza. 

Jakość naszego głosu zależy od elastyczności fałdów głosowych, na którą wpływa śluz produkowany przez gruczoły wydzielnicze błony śluzowej głośni. Zapewnia on odpowiednie nawilżenie – „sprawność działania” dróg oddechowych. Śluz ma za zadanie ochronę fałdów głosowych, zapobiega nadmiernemu „tarciu” i „przegrzewaniu” się ich krawędzi w trakcie drgań podczas fonacji (tworzenia dźwięku). Lepkość śluzu zależy między innymi od:

  • charakteru glikoprotein wchodzących w jego skład – m.in. kwasu hialuronowego (co istotne, jego stężenie jest niższe u kobiet niż u mężczyzn)
  • stopnia nawodnienia organizmu
  • przyjmowanych leków zarówno w postaci wziewnej, jak i doustnej – w szczególności leki stosowane w leczeniu astmy, przeciwalergiczne i psychotropowe

Nawilżenie strun głosowych warunkuje wydolność głosu. Niezmiernie istotne jest więc, by osoby narażone na wzmożony wysiłek głosowy, w szczególności kobiety dbały właściwie o narząd głosu.

Istotną rolę w nawilżaniu strun głosowych pełni kwas hialuronowy, który jest podstawowym składnikiem śluzu produkowanego przez gruczoły błony śluzowej fałdów głosowych. Tworzy on swego rodzaju film ochronny na błonach śluzowych. Jego zawartość w tkankach krtani u kobiet jest mniejsza niż u mężczyzn. Stąd może być to jeden z czynników warunkujących częstsze występowanie zaburzeń głosu po wysiłku głosowym u kobiet, w tym symptomu uporczywej suchości w gardle. Warto jest więc zadbać o głos poprzez odpowiednie nawilżenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz stosowanie prostych zabiegów poprawi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy