W bieżącym numerze „Wychowania w przedszkolu” prezentujemy rozwijanie umiejętności 8. opisanej w III obszarze rozwoju dziecka, określonym jako „społeczny”, a dotyczącym respektowania praw i obowiązków swoich oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby. Wybór tej umiejętności stanowi odzwierciedlenie umiejętności 5. – wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa, określonej w XV obszarze działalności edukacyjnej przedszkola, poprzedniej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, która stanowiła bazę do opracowywania propozycji scenariuszy w poprzednich edycjach tego miesięcznika.
POLECAMY
Rozwój umiejętności społecznych w grupie trzylatków. Sytuacje edukacyjne prowadzące do respektowania praw i obowiązków swoich oraz innych osób.
Temat zajęć: |
Nie zabieram cudzych rzeczy! |
---|---|
Cele: |
Dziecko: |
Metody: |
• oglądowe: oglądanie wystawki zabawek, zestawu ilustracji, |
Środki i pomoce dydaktyczne: |
Zabawki przedszkolne i będące własnością dzieci, opowiadanie nauczycielki pt. Ja też chcę takie auto, opaski z emblematami różnych przedmiotów, zwierząt, zestawy ilustracji do zabawy dydaktycznej, karta pracy do ćwiczenia grafomotorycznego, kredki, tamburyn |
Formy pracy: |
grupowa |
Dziecko trzyletnie, wchodzące w środowisko przedszkolne, musi opanować wiele zasad, które pozwolą mu na prawidłowe funkcjonowanie w nowej grupie społecznej. Nie wszystkie są proste do zaakceptowania przez malucha – zwłaszcza wówczas, gdy środowisko rodzinne nie przykładało do nich wagi i nie zwracało uwagi na zachowania, które są społecznie nieakceptowane. Egocentryzm trzylatka powoduje, że dziecko zawsze chce być na pierwszym miejscu, uzyskiwać to, co jest dla niego atrakcyjne bez liczenia się z innymi. Jest to kolejna bariera utrudniająca nabywanie określonych zachowań społecznych i respektowanie praw innych, nad którymi jeszcze górują własne potrzeby dziecka. Trudnym prawem do zaakceptowania przez trzyletnie dziecko jest poszanowanie cudzej własności. Natomiast nieprzestrzeganie go przez maluchy przysparza wiele problemowych sytuacji, które nauczyciel z dużą cierpliwością musi rozwiązywać, wdrażając tym samym do rozwijania rozumienia tego trudnego prawa.
Przebieg zajęć:
- Oglądanie wystawki zabawek będą...