Doświadczenie wspólnotowości w przedszkolu – scenariusze zajęć z książką

Edukacja przedszkolna

Wyjątkowe czasy, w jakich przyszło nam żyć od 24 lutego br., stawiają przed nauczycielem wyzwanie, by troszcząc się o dzieci, reagował na ich zachowania i pytania. Każdy dorosły, w tym szczególnie pedagog, powinien z czułością pochylić się nad dzieckiem i wyposażyć je w siłę, która uruchomi w nim bazowe poczucie bezpieczeństwa.

Małe dzieci w przedszkolu mogą w ogóle nie zadawać pytań odnośnie do działań zbrojnych. Ale też mogą reagować na nie innym niż dotychczas zachowaniem albo sygnalizować swój lęk słowami. Poniżej trzy scenariusze dla dzieci w wieku przedszkolnym, w których głównym tematem jest wyrażanie wdzięczności, nazywanie uczuć i doświadczanie wspólnotowości. Są to zajęcia wspierające i rozwijające umiejętności inter- i intrapersonalne.

POLECAMY

Scenariusz 1 

Temat: Kiedy razem coś robimy, uśmiechnięte mamy miny
Wiek: Grupa pięcio-, sześciolatków
Cel
  • wzbudzanie radości z poczucia bycia we wspólnocie, jaką jest grupa
Przygotuj wcześniej 
  • nagranie skocznej muzyki instrumentalnej, 
  • cztery arkusze szarego papieru, kredki pastelowe, 
  • książkę, w której bohaterowie robią coś razem, np. Ernest, Catherine Rayner, wyd. Eneduerabe, Najlepsza zupa świata Susanny Isern i Mar Ferrero, wyd. Tako, albo każda inna książka o współpracy


Przebieg zajęć

  1. Działania wstępne
  • Włącz skoczną muzykę instrumentalną. Zaproś dzieci do swobodnej zabawy w reagowanie na dźwięk i ciszę. Wytłumacz, że podczas trwania melodii zadaniem dzieci jest poruszanie się po całej sali albo dywanie czy też w innym wyznaczonym wcześniej miejscu. Dzieci mogą t...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI