Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad miesiąca

10 września 2018

NR 39 (Wrzesień 2018)

Oswoić nieznane

Rozmowa z Katarzyną Kozłowską – autorką książki Feluś i Gucio idą do przedszkola  nauczycielką wychowania przedszkolnego, która stara się pomagać maluchom i ich rodzicom w radosnym i bezstresowym rozpoczęciu przedszkolnej przygody. 

Pierwszy dzień w przedszkolu to ważny i przełomowy moment w życiu zarówno dziecka, jak i rodzica. Jak oswoić strach, który się z tym wiąże?
Ten strach w ogóle nie musi się pojawić. Jeżeli dziecko było do tej pory otoczone miłością, miało poczucie bezpieczeństwa w relacjach rodzinnych, a wcześniej nie miało żadnych doświadczeń związanych z przedszkolem, to słysząc o tym miejscu po raz pierwszy, nie jest w stanie w żaden sposób się do niego emocjonalnie odnieść. Jego nastawienie do tego miejsca jest wówczas dość obiektywne. Stosunek dziecka do przedszkola jest w tym momencie uzależniony od podejścia rodziców. Jeśli naprawdę mamy poczucie, że nadszedł odpowiedni moment, że jesteśmy gotowi powierzyć opiekę nad maluchem komuś innemu, a on będzie w stanie funkcjonować poza domem, w grupie dzieci, to nasze nastawienie powinno być pozytywne. Możemy je wtedy przenieść na dziecko. Powiedzieć mu, że jest już duże, że dobrze sobie radzi z różnymi czynnościami i wiele już potrafi, więc jest gotowe, by pójść do przedszkola. Ważne są samodzielność malucha i umiejętność zakomunikowania swoich potrzeb. Zwykle w pewnym momencie dzieci wołają na każdym kroku: „ja sam”, chcąc być coraz bardziej niezależne – to dobry znak. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej przygotowane dziecko, najlepiej nastawione do przedszkola, gdy już do niego pójdzie, ma prawo poczuć strach. Musimy być przygotowani na lęk, bunt czy płacz przy rozstaniu. To naturalne emocje, od których nie należy uciekać, tylko się z ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy