Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wywiad miesiąca

10 września 2018

NR 39 (Wrzesień 2018)

Oswoić nieznane

Rozmowa z Katarzyną Kozłowską – autorką książki Feluś i Gucio idą do przedszkola  nauczycielką wychowania przedszkolnego, która stara się pomagać maluchom i ich rodzicom w radosnym i bezstresowym rozpoczęciu przedszkolnej przygody. 

Pierwszy dzień w przedszkolu to ważny i przełomowy moment w życiu zarówno dziecka, jak i rodzica. Jak oswoić strach, który się z tym wiąże?
Ten strach w ogóle nie musi się pojawić. Jeżeli dziecko było do tej pory otoczone miłością, miało poczucie bezpieczeństwa w relacjach rodzinnych, a wcześniej nie miało żadnych doświadczeń związanych z przedszkolem, to słysząc o tym miejscu po raz pierwszy, nie jest w stanie w żaden sposób się do niego emocjonalnie odnieść. Jego nastawienie do tego miejsca jest wówczas dość obiektywne. Stosunek dziecka do przedszkola jest w tym momencie uzależniony od podejścia rodziców. Jeśli naprawdę mamy poczucie, że nadszedł odpowiedni moment, że jesteśmy gotowi powierzyć opiekę nad maluchem komuś innemu, a on będzie w stanie funkcjonować poza domem, w grupie dzieci, to nasze nastawienie powinno być pozytywne. Możemy je wtedy przenieść na dziecko. Powiedzieć mu, że jest już duże, że dobrze sobie radzi z różnymi czynnościami i wiele już potrafi, więc jest gotowe, by pójść do przedszkola. Ważne są samodzielność malucha i umiejętność zakomunikowania swoich potrzeb. Zwykle w pewnym momencie dzieci wołają na każdym kroku: „ja sam”, chcąc być coraz bardziej niezależne – to dobry znak. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepiej przygotowane dziecko, najlepiej nastawione do przedszkola, gdy już do niego pójdzie, ma prawo poczuć strach. Musimy być przygotowani na lęk, bunt czy płacz przy rozstaniu. To naturalne emocje, od których nie należy uciekać, tylko się z nimi zmierzyć i wspólnie przez nie przejść.

POLECAMY

W jaki sposób książka Feluś i Gucio idą do przedszkola może pomóc rodzicom przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?
Feluś… przede wszystkim pokazuje, co tak naprawdę czeka dziecko w przedszkolu. Jak wiadomo, to, co jest nam znane, wzbudza mniejszy lęk. Gdy wiemy, co może nas spotkać i jak się wtedy zachować, czujemy się pewniej, bezpieczniej. W tej książce dzieci mogą zobaczyć, jak wygląda wnętrze przedszkola, przedszkolny rytm dnia, jakie są sale i zabawki. Maluchy dowiadują się też, że będą tam inne dzieci. Pozwala im to oswoić się z tematem. Co ważne, Feluś… jest napisany z perspektywy dziecka – jest to o tyle istotne, że ułatwia maluchom emocjonalne odniesienie się do ich własnej sytuacji. Znaczącym elementem jest tutaj również Gucio – miś Felusia, którego odnajdujemy na każdej ze stron książeczki i który również przeżywa swoje przygody, jest obecny w świecie Felusia. Dzieci często przynoszą do przedszkola bliski im przedmiot, niekoniecznie zabawkę, może być to ulubiona pieluszka, książeczka, sznureczek – taki obiekt pomaga im przeżywać codzienne trudności i w pewien symboliczny sposób łączy ich z domem, z rodziną. Warto pozwolić dziecku zaplanować kto lub co będzie mu towarzyszyć podczas pierwszego dnia w przedszkolu. Warto również, żeby wspólna lektura Felusia… stała się pretekstem do rozmowy z naszym dzieckiem.

Czym kierowałaś się...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy