Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

5 lipca 2018

NR 16 (Kwiecień 2016)

Kufer pełen wspomnień, czyli pożegnania nadszedł czas

0 4602

Zakończenie roku w przedszkolu to wyjątkowy dzień dla wszystkich  rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim – dla dzieci. To przecież oni spędzili tu jedne z najważniejszych chwil swojego życia. W przedszkolu bowiem zasmakowali nie tylko radości spontanicznej zabawy, ale i odkrywali uroki funkcjonowania społecznego, zmagając się z trudami samodzielności, komunikatywności, nawiązywania relacji radzenia sobie z własnymi porażkami.

Bagaż doświadczeń, który zgromadzili przez 4 lata pobytu w placówce, jest ogromny. Zakończenie roku to dzień, który jest podsumowaniem lat spędzonych w przedszkolu. Dedykujemy go zatem wszystkim naszym odchodzącym wychowankom i ich rodzinom. Żegnając starszaki, należy zadbać o specjalną atmosferę tego dnia. Zakończenie najważniejszego etapu edukacji w ich życiu musi być wyjątkowe. 

W naszej placówce przygotowujemy się do uroczystego pożegnania starszaków przez wiele tygodni. Oprawa tego dnia jest dla nas priorytetem. Okres przygotowawczy obejmuje wiele działań:

POLECAMY

 • Opracowanie dyplomów absolwentów przedszkola to nasz autorski projekt. Jest to piękna forma autoprezentacji wychowanków. Na dyplomie umieszczamy najważniejsze informacje o przyszłym absolwencie, które pozyskujemy w czasie indywidualnego wywiadu z dzieckiem. Autorefleksje obejmują zagadnienia z przeszłości, a także wybiegają w przyszłość. Często są bardzo osobiste, pełne wzruszeń. Taki dyplom to fantastyczna pamiątka z miejsca, do którego często powraca się myślami. Po latach może dla niektórych będzie pięknym odbiciem w lustrze wspomnień.
 • Nasze wspomnienia – od lat prowadzimy przedszkolne pisemko, które jest dla nas swoistym łącznikiem pomiędzy środowiskiem rodzinnym a nami. Ostatni numer gazetki „Ósemka” zawsze poświęcamy absolwentom. Zamieszczamy w nim wspomnienia przedszkolaków opuszczających mury przedszkola. Przed zebraniem informacji do gazetki oglądamy kronikę przedszkolną, przypominamy sobie sukcesy grupowe i indywidualne, jakie odnieśliśmy na przestrzeni lat. Potem dzielimy się wrażeniami z pobytu w przedszkolu podczas rozmów w kręgu lub indywidualnie. Wspomnienia dzieci są różnorodne i dotyczą wielu aspektów ich przedszkolnego życia. Jedni wspominają kolegów, zajęcia, inni ze wzruszeniem mówią o paniach, w pamięć absolwentów zapadają także wycieczki, uroczystości oraz ich osobiste sukcesy.
 • Tableau – w celu upamiętnienia wspólnie spędzonych chwil w jednym gronie zawsze robimy pamiątkowe zdjęcie naszej grupy, umieszczamy na nim absolwentów, budynek przedszkolny wraz z jego otoczeniem oraz kadrę pedagogiczną. Indywidualne zdjęcia dzieci są wykonywane w plenerze, wśród kwiatów ogrodu przedszkolnego. Każde tableau zostaje oprawione w drewnianą ramkę. Taka pamiątka w eleganckiej oprawie na pewno znajdzie miejsce w pokoju dziecka. Zawsze warto będzie wrócić pamięcią do kolegów i pań, z którymi spędzono wiele radosnych chwil.
 • Plecak pełen wspomnień – dla każdego z wychowanków mamy prezent szczególny. Od wielu lat absolwenci „Ósemki” zostają obdarowani przez przedszkole plecakami-tornistrami. Wierzymy, że znajdą się w nich pierwsze podręczniki, zeszyty, piórnik i inne niezbędne akcesoria szkolne. Plecaki to nie tylko wizytówka naszego przedszkola, to dalsza część procesu integracji odchodzącej grupy, na korytarzach szkolnych dzieciaki z „Ósemki” szybciej się odnajdą.
 • Scenariusz uroczystości – za każdym razem tworzymy go na nowo. Wybór tematu uroczystości jest uzależniony od wielu czynników. Czasami ma związek z wiodącym tematem Rocznego Planu Pracy, innym razem z zakończeniem realizacji projektu edukacyjnego, zawsze dostosowany do aktualnych możliwości artystycznych dzieci. Scenariusz musi uwzględniać zdobyte na przestrzeni lat uzdolnienia dzieci w zakresie autoprezentacji. Na scenie bowiem prezentują się już jako dojrzali wychowankowie, silni emocjonalnie, gotowi do sprostania nowym wyzwaniom edukacyjnym.

Kufer pełen wspomnień

Jednym z moich ulubionych scenariuszy jest „Kufer pełen wspomnień”. Przygotowałam go dla grupy, która spędziła ze sobą wspólnie 4 lata. Zespół dzieci silnie zintegrowany. Scenariusz został tak zaplanowany, żeby każdy mógł w nim znaleźć coś dla siebie. Uwzględniłam w nim wiele interpretacji ulubionych wierszy przez dzieci, zarówno w reprezentacji indywidualnej, jak i zbiorowej. Dzieciaki współtworzyły ze mną scenariusz, wspólnie bowiem wybraliśmy ulubione wiersze i piosenki, których nauczyliśmy się w przedszkolu. Moim zadaniem było wszystko spiąć jedną atrakcyjną klamrą. Pomógł mi w tym kufer z przedszkolnej garderoby teatralnej. A oto efekt tej spójnej kompozycji.

„Kufer pełen wspomnień” – scenariusz uroczystości zakończenia roku

Pomoce:  kufer na podkładkach filcowych; w nim znajdują się: wizytówki z imionami dzieci, rulony 
z napisami (każdy w innym kolorze), kartoniki z cyferkami, w rogach sali ustawione dwa regały z książeczkami
Stroje: dziewczynki – zielone spódniczki, białe bluzki, we włosach amarantowe opaski, chłopcy – zielone spodnie, białe bluzki, w pasach amarantowe szarfy (stroje własność przedszkola)

 

Przebieg uroczystości zaplanowanej na ok. 40 min. Oprawą muzyczną zajmuje się nauczycielka rytmiki, z którą współpracujemy od lat. Utwory następują po sobie, ale przebiegają w różnej aranżacji. Na scenie bowiem jest dużo ruchu scenicznego, zarówno podczas recytacji wierszy, jak i śpiewania piosenek. Dzieci nie muszą stać przez cały czas przedstawienia, ponieważ w półkolu ustawiamy ławki. Kufer jest rekwizytem ruchomym; pojawia się na scenie przy utworze muzyki klasycznej (to ta moja klamra). Potem wraca na koniec sceny. Całość wyglądała barwnie i bardzo dynamicznie. Ostatni nasz spektakl został nagrodzony na lokalnym festiwalu teatralnym.

Przebieg zajęć:

 • Dzieci wchodzą, ustawiają się półkolem. Przy utworze Antonia Vivaldiego Lato dwóch chłopców przesuwa kufer na środek sali. Dwie dziewczynki chwytają rulon, odwijają go. Ukazuje się napis: ZWIERZENIA PRZEDSZKOLAKA.
 • Piosenka: Przedszkole drugi dom (sł. i muz. K. Bożek-Gowik).
 • Wiersz Agnieszki Frączek Zwierzenia przedszkolaka – każda zwrotka recytowana jest przez inne dziecko w odpowiedniej interpretacji słowno-ruchowej.
 • Fragment koncertu Lato Antonia Vivaldiego – pojawia się kufer; dziewczynki wyciągają rulon z napisem: PRZYJACIEL Z PRZEDSZKOLA.
 • Taniec z wizytówkami (imiona dzieci) do u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy