Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

5 lipca 2018

NR 16 (Kwiecień 2016)

Kufer pełen wspomnień, czyli pożegnania nadszedł czas

0 268

Zakończenie roku w przedszkolu to wyjątkowy dzień dla wszystkich  rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim – dla dzieci. To przecież oni spędzili tu jedne z najważniejszych chwil swojego życia. W przedszkolu bowiem zasmakowali nie tylko radości spontanicznej zabawy, ale i odkrywali uroki funkcjonowania społecznego, zmagając się z trudami samodzielności, komunikatywności, nawiązywania relacji radzenia sobie z własnymi porażkami.

Bagaż doświadczeń, który zgromadzili przez 4 lata pobytu w placówce, jest ogromny. Zakończenie roku to dzień, który jest podsumowaniem lat spędzonych w przedszkolu. Dedykujemy go zatem wszystkim naszym odchodzącym wychowankom i ich rodzinom. Żegnając starszaki, należy zadbać o specjalną atmosferę tego dnia. Zakończenie najważniejszego etapu edukacji w ich życiu musi być wyjątkowe. 

W naszej placówce przygotowujemy się do uroczystego pożegnania starszaków przez wiele tygodni. Oprawa tego dnia jest dla nas priorytetem. Okres przygotowawczy obejmuje wiele działań:

  • Opracowanie dyplomów absolwentów przedszkola to nasz autorski projekt. Jest to piękna forma autoprezentacji wychowanków. Na dyplomie umieszczamy najważniejsze informacje o przyszłym absolwencie, które pozyskujemy w czasie indywidualnego wywiadu z dzieckiem. Autorefleksje obejmują zagadnienia z przeszłości, a także wybiegają w przyszłość. Często są bardzo osobiste, pełne wzruszeń. Taki dyplom to fantastyczna pamiątka z miejsca, do którego często powraca się myślami. Po latach może dla niektórych będzie pięknym odbiciem w lustrze wspomnień.
  • Nasze wspomnienia – od lat prowadzimy przedszkolne pisemko, które jest dla nas swoistym łącznikiem pomiędzy środowiskiem rodzinnym a nami. Ostatni numer gazetki „Ósemka” zawsze poświęcamy absolwentom. Zamieszczamy w nim wspomnienia przedszkolaków opuszczających mury przedszkola. Przed zebraniem informacji do gazetki oglądamy kronikę przedszkolną, przypominamy sobie sukcesy grupowe i indywidualne, jakie odnieśliśmy na przestrzeni lat. Potem dzielimy się wrażeniami z pobytu w przedszkolu podczas rozmów w kręgu lub indywidualnie. Wspomnienia dzieci są różnorodne i dotyczą wielu aspektów ich przedszkolnego życia. Jedni wspominają kolegów, zajęcia, inni ze wzruszeniem mówią o paniach, w pamięć absolwentów zapadają także wycieczki, uroczystości oraz ich osobiste sukcesy.
  • Tableau – w celu upamiętnienia wspólnie spędzonych chwil w jednym gronie zawsze robimy pamiątkowe zdjęcie naszej grupy, umieszczamy na nim absolwentów, budynek przedszkolny wraz z jego otoczeniem oraz kadrę pedagogiczną. Indywidualne zdjęcia dzieci są wykonywane w plenerze, wśród kwiatów ogrodu przedszkolnego. Każde tableau zostaje oprawione w drewnianą ramkę. Taka pamiątka w eleganckiej oprawie na pewno znajdzie miejsce w pokoju dziecka. Zawsze warto będzie wrócić pamięcią do kolegów i pań, z którymi spędzono wiele radosnych chwil.
  • Plecak pełen wspomnień – dla każdego z wychowanków mamy prezent szczególny. Od wielu lat absolwenci „Ósemki” zostają obdarowani przez przedszkole plecakami-tornistrami. Wierzymy, że znajdą się w nich pierwsze podręczniki, zeszyty, piórnik i inne niezbędne akcesoria szkolne. Plecaki to nie tylko wizytówka naszego przedszkola, to dalsza część procesu integracji odchodzącej grupy, na korytarzach szkolnych dzieciaki z „Ósemki” szybciej się odnajdą.
  • Scenariusz uroczystości – za każdym razem tworzymy go na nowo. Wybór tematu uroczystości jest uzależniony od wielu czynników. Czasami ma związek z wiodącym tematem Rocznego Planu Pracy, innym razem z zakończeniem realizacji projektu edukacyjne...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy