Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowe odżywianie dzieci , Otwarty dostęp

10 grudnia 2020

NR 61 (Grudzień 2020)

Dlaczego nie wolno zmuszać dzieci dzieci do jedzenia?

0 306

Rodzice czy nauczyciele często skłaniają dziecko do posmakowania, zjedzenia odpowiedniej ilości lub nawet całości przygotowanego pokarmu. Tymczasem zmuszanie do jedzenia jest formą presji, która przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.
 

Rodzice czy nauczyciele często skłaniają dziecko do posmakowania, zjedzenia odpowiedniej ilości lub nawet całości przygotowanego pokarmu. Tymczasem zmuszanie do jedzenia jest formą presji, która przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Co robią rodzice?

Są rodzice, którzy zmuszają do jedzenia i świadomie się do tego przyznają, twierdząc, że zmuszają, bo otrzymali sygnał od lekarza, że ich dziecko waży zbyt mało. Czasami wspominają, że sugerowano sondę, jeśli dziecko nie przybierze odpowiednio na wadze. Zmuszanie do jedzenia jest bardzo często podyktowane lękiem o zdrowie, rozwój, odporność dziecka, ale bywa też spowodowane presją i oceną otoczenia. 

Część rodziców świadomie nie przyznaje się do stosowania presji. Są też takie osoby, które zupełnie nie zdają sobie sprawy, że do jedzenia zmuszają. Musimy pamiętać o subtelnych formach presji, które jako rodzice i nauczyciele stosujemy często nieświadomie. Jeśli obiecujemy nagrodę, jeśli prosimy, aby dziecko posmakowało lub zjadło tyle łyżek zupy, ile ma lat, jeśli za zjedzony posiłek dziecko ma otrzymać pokarm preferowany, jeśli stosujemy dystraktory, to zawsze wtedy stosujemy również subtelne formy presji, które być może czasami działają, ale jest to zwykle działanie na krótką metę.

Presja powoduje zwykle kategoryczną odmowę, która generuje w rodzicach czy opiekunach jeszcze większy lęk. Powstały lęk natomiast skłania nas do stosowania jeszcze większej presji. To błędne koło, które trzeba jak najszybciej przerwać. Jeśli jako opiekunowie czy nauczyciele nie jesteśmy pewni, czy stosujemy presję, pamiętajmy, że zachowanie dziecka zwykle nam to pokazuje. Na konferencji „Feeding First” poświęconej trudnościom w zakresie przyjmowania pokarmów jedna z prelegentek, Katja Rowell, zaznaczyła: Dziecko zawsze pokaże Ci, jeśli stosujesz presję. Czasami będzie to krzyk, płacz, innym razem odpychanie łyżki, a czasami nawet odruch wymiotny… Skye Van Zetten, autorka bloga Mealtime hostage, prywatnie mama dziecka jedzącego wybiórczo, przyznała, że nakłanianie syna do zjedzenia pewnych rzeczy w celu poprawy jego wagi spowodowało odwrotny skutek – chłopiec przestał jeść zupełnie. Również historie dzieci z niedoborami hormonu wzrostu pokazują, że ta grupa ma problemy z przyjmowaniem pokarmów, a jest to spowodowane presją ze strony rodziców. Nadmierna presja rodzicielska, zamiast zachęcać i pomagać, daje odwrotny skutek, co tylko nasila problemy w zakresie przyjmowania pokarmów.

Dlaczego dziecko nie je?

Mówiąc o zmuszaniu do jedzenia, warto pomyśleć o sobie. Czy chciałbym, aby ktoś zmuszał mnie do smakowania rzeczy, na które nie mam zupełnie ochoty? Czy chciałbym być przymuszany do zjedzenia czegoś do końca, kiedy odczuwam sytość? Czy chciałbym być zmuszany do jedzenia produktów, których nie lubię lub z którymi nie potrafię sobie poradzić? Najprawdopodobniej na każde z tych pytań nasza odpowiedź brzmiałaby: nie. War...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy