Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

15 czerwca 2018

NR 38 (Czerwiec 2018)

Przepisy na masy sensoplastyczne

0 2131

Masy sensoplastyczne są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Idealnie sprawdzą się na zajęciach z elementami SI, zapewniając doskonałą zabawę. Dzięki poniższym przepisom na masy można stworzyć prawdziwe arcydzieła na każdych zajęciach w różnych grupach wiekowych.

Masa solna

Składniki: sól, mąka pszenna, woda, olej.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy taką samą ilość mąki, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Dodajemy łyżkę oleju, aby masa była bardziej gładka. Dodanie barwników spożywczych umożliwi zmianę koloru, a olejków zapachowych doda aromatu.

Kukurydziana masa solna

Składniki: sól, mąka kukurydziana, woda.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy tę samo ilość mąki kukurydzianej, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Uzyskamy wówczas żółtą, bardzo gładką masę. Po dodaniu barwnika masa zmieni kolor.

Gips

Składniki: gips, woda, papierowe lub plastikowe naczynie.
Sposób wykonania: Dwa kubki gipsu rozrabiamy z dwoma kubkami wody w misce. Patyczkiem mieszamy wszystko na gładką masę. Umieszczamy masę w formie. Ostrożnie potrząsamy naczyniem i z niewielkiej odległości opuszczamy wraz z zawartością na blat stołu. Masa dzięki temu będzie wygładzona. W tak przygotowanym tworzywie możemy wykonywać odciski, wtykać elementy dekoracyjne. Gips schnie około 15 minut. Po tym czasie uwalniamy całą formę z pudełka.

Kolorowe błoto

Składniki: 1 kostka szarego mydła lub płatki mydlane, 1–2 łyżki mąki pszennej, woda, barwnik do tkanin, olej.
Sposób wykonania: Rozdrobnione (np. na tarce) mydło rozgotowujemy w niewielkiej ilości wody, cały czas mieszając. Po ostudzeniu dodajemy mąkę i mieszamy, a uzyskaną masę rozdzielamy do pojemników, dosypujemy barwnik do tkanin. Aby uzyskać bardziej gładką masę, dodajemy odrobinę oleju.

Masa papierowa

Składniki: rolka papieru toaletowego, mąka pszenna.
Sposób wykonania: Rolkę papieru toaletowego drzemy na drobne kawałki, zalewamy wodą, odstawiamy na klika godzin. Następnie odcedzamy wodę, a mokry papier dobrze wyciskamy. Dosypujemy ok. 10 dkg mąki pszennej, mieszamy, ugniatamy ręką do uzyskania spoistej masy.

Farba z trocinami

Składniki: trociny lub rozkruszone płatki owsiane, płynna farba plakatowa.
Sposób wykonania: Kilka łyżek trocin lub rozkruszonych płatków owsianych mieszamy z płynną farbą. Palcami nakładamy farbę na karton.

Masa piaskowo-klejowa

Składniki: szklanka kleju malarskiego, przesiany piasek, woda, miska.
Sposób wykonania: Klej malarski rozpuszczamy w wodzie w proporcji 1:2, mieszamy do całkowitego rozpuszczania. Możemy użyć białego kleju PVA. Następnie wsypujemy piasek i wyrabiamy masę o konsystencji ciasta drożdżowego. Masa z klejem malarskim schnie 1–2 dni. Masa z klejem PVC będzie bardziej miękka, jeśli dodamy 7 łyżek stołowych płynu do prania i pół szklanki pianki do mycia rąk.

Delikatna ciastolina

Składniki: mąka kukurydziana, odżywka do włosów – dwie porcje mąki na jedną odżywki.
Sposób wykonania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, możemy do nich dodać barwniki lub brokat.

Ciecz Nienewtonowska

Składniki: mąka ziemniaczana, woda.
Sposób wykonania: Powoli dodajemy mąkę do wody w proporcji 2 porcje mąki na 1 porcję wody i wszystko mieszamy. Przestajemy dopiero, gdy masa zrobi się gęsta.

Śnieg

Składniki: pianka do golenia, 7 opakowań sody oczyszczonej.
Sposób wykonania: Dodajemy do jednego niepełnego pojemnika pianki wszystkie opakowania sody oczyszczonej. 

Czekoladowe błotko

Składniki: 1/2 szklanki mąki kukurydzianej, 1 łyżka stołowa kakao w proszku, 1/3 swzklanki mleka kokosowego.
Sposób wykonania: Dodajemy około 1/2 szklanki mąki kukurydzianej i 1 łyżkę stołową proszku kakaowego do średniej miski. Ubijamy razem, aż dobrze się połączą i otrzymamy jasnobrązowy proszek. Podgrzewamy 1/3 szklanki mleka kokosowego w kuchence mikrofalowej do uzyskania ciepłego płynu, nie doprowadzając do wrzenia, przez około 20 sekund. Wlewamy ciepłe mleko kokosowe do miksera ze skrobią kukurydzianą i kakao w proszku. Po zakończeniu miksowania uzyskujemy jednolitą masę.

Piana

Składniki: mydło w piance, oranżadka w proszku (7 g), woda.
Sposób wykonania: Łączymy mydło w piance wraz z oranżadką i 1 szklanką wody do miski, wszystko to mieszamy blenderem.

Bezglutenowa ciastolina

Składniki: szklanka mąki bezglutenowej, pół szklanki wody, 1 łyżka oleju roślinnego, 1 łyżka kamienia winnego albo bezglutenowego proszku do pieczenia, pół szklanki wody, barwnik spożywczy, aromat.
Sposób wykonania: Mieszamy wszystkie składniki w garnku, jednocześnie podgrzewając je na małym ogniu. Po ostygni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy