Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

15 czerwca 2018

NR 38 (Czerwiec 2018)

Przepisy na masy sensoplastyczne

0 572

Masy sensoplastyczne są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Idealnie sprawdzą się na zajęciach z elementami SI, zapewniając doskonałą zabawę. Dzięki poniższym przepisom na masy można stworzyć prawdziwe arcydzieła na każdych zajęciach w różnych grupach wiekowych.

Masa solna

Składniki: sól, mąka pszenna, woda, olej.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy taką samą ilość mąki, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Dodajemy łyżkę oleju, aby masa była bardziej gładka. Dodanie barwników spożywczych umożliwi zmianę koloru, a olejków zapachowych doda aromatu.

Kukurydziana masa solna

Składniki: sól, mąka kukurydziana, woda.
Sposób wykonania: Do miski wsypujemy tę samo ilość mąki kukurydzianej, co soli, biorąc pod uwagę wagę nie objętość. Powoli dolewamy wody, aż do uzyskania konsystencji plasteliny. Uzyskamy wówczas żółtą, bardzo gładką masę. Po dodaniu barwnika masa zmieni kolor.

Gips

Składniki: gips, woda, papierowe lub plastikowe naczynie.
Sposób wykonania: Dwa kubki gipsu rozrabiamy z dwoma kubkami wody w misce. Patyczkiem mieszamy wszystko na gładką masę. Umieszczamy masę w formie. Ostrożnie potrząsamy naczyniem i z niewielkiej odległości opuszczamy wraz z zawartością na blat stołu. Masa dzięki temu będzie wygładzona. W tak przygotowanym tworzywie możemy wykonywać odciski, wtykać elementy dekoracyjne. Gips schnie około 15 minut. Po tym czasie uwalniamy całą formę z pudełka.

Kolorowe błoto

Składniki: 1 kostka szarego mydła lub płatki mydlane, 1–2 łyżki mąki pszennej, woda, barwnik do tkanin, olej.
Sposób wykonania: Rozdrobnione (np. na tarce) mydło rozgotowujemy w niewielkiej ilości wody, cały czas mieszając. Po ostudzeniu dodajemy mąkę i mieszamy, a uzyskaną masę rozdzielamy do pojemników, dosypujemy barwnik do tkanin. Aby uzyskać bardziej gładką masę, dodajemy odrobinę oleju.

Masa papierowa

Składniki: rolka papieru toaletowego, mąka pszenna.
Sposób wykonania: Rolkę papieru toaletowego drzemy na drobne kawałki, zalewamy wodą, odstawiamy na klika godzin. Następnie odcedzamy wodę, a mokry papier dobrze wyciskamy. Dosypujemy ok. 10 dkg mąki pszennej, mieszamy, ugniatamy ręką do uzyskania spoistej masy.

Farba z trocinami

Składniki: trociny lub rozkruszone płatki owsiane, płynna farba plakatowa.
Sposób wykonania: Kilka łyżek trocin lub rozkruszonych płatków owsianych mieszamy z płynną farbą. Palcami nakładamy farbę na karton.

Masa piaskowo-klejowa

Składniki: szklanka kleju malarskiego, przesiany piasek, woda, miska.
Sposób wykonania: Klej malarski rozpuszczamy w wodzie w proporcji 1:2, mieszamy do całkowitego rozpuszczania. Możemy użyć białego kleju PVA. Następnie wsypujemy piasek i wyrabiamy masę o konsystencji ciasta drożdżowego. Masa z klejem malarskim schnie 1–2 dni. Masa z klejem PVC będzie bardziej miękka, jeśli dodamy 7 łyżek stołowych płynu do prania i pół szklanki pianki...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy