Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zajęcia na czasie

10 listopada 2020

NR 60 (Listopad 2020)

Policjant i policja
Konspekt zajęć

Cel ogólny zajęcia
Wsparcie całościowego rozwoju w trakcie zajęć dotyczących bezpieczeństwa i pracy policjantów
Grupa wiekowa: sześciolatki
Cele operacyjne, doświadczenia dzieci
W obszarze fizycznym dziecko:
  • wykonuje zadania ruchowe na podstawie instrukcji słownych,
  • orientuje się w obszarze własnego ciała i przestrzeni,
  • pokonuje tor przeszkód,
  • porusza się zgodnie z wzorem wzrokowo-słuchowo-ruchowym
W obszarze emocjonalnym dziecko:
  • dostrzega pozytywne aspekty pracy policjantów,
  • wyraża podziw dla ich pracy, 
  • oswaja lęk wynikający z różnych zagrożeń
W obszarze społecznym dziecko: 
  • współpracuje w małej grupie, wykonując wspólne zadanie,
  • współpracuje w parze,
  • decyduje o formach samodzielnie podejmowanych działań
W obszarze poznawczym dziecko:
  • poznaje aspekty pracy w policji,
  • eksploruje, dedukuje,
  • słucha uważnie,
  • układa elementy w logiczne ciągi,
  • reaguje na nowe słowa,
  • uważnie słucha,
  • uzasadnia swój wybór
Techniki
  • tropienie,
  • zabawy naśladowcze,
  • burza mózgów,
  • tor przeszkód,
  • dopasowywanie ilustracji,
  • szukanie z ćwiczeniem orientacji w przestrzeni,
  • technika relaksacyjna – masażyk
Narzędzia, materiały
  • wiersz M. Litwinow Policjant, 
  • ilustracje policjanta i jego atrybutów,
  • hula-hoop, platformy sensoryczne, sznurek, wyspy,
  • niebieskie koperty, 
  • małe obrazki złodziei (i do drugiego wariantu zabawy innych bohaterów),
  • cztery historyjki obrazkowe,
  • lizaki zielony i czerwony – liczba zgodna z liczbą dzieci,
  • niebieska szarfa,
  • linka lub taśma, która podzieli salę na pół i pomoże wyznaczyć ulice,
  • odznaki Pomocnika Policjanta

 

POLECAMY

Przebieg zajęć

  • Przywitanie z dziećmi – ruch uliczny. 

  Połowa grupy porusza się wzdłuż sali w jedną i drugą stronę. Druga grupa staje po bokach ulicy. Nauczyciel wciela się w rolę policjanta i ruchami rąk zatrzymuje ruch uliczny, aby piesi mogli przejść przez ulicę. Następuje zamiana grup. 

  • Kim jest policjant?

    Rozmowa z dziećmi o policjantach. Kim są policjanci? Gdzie pracują? Czym się zajmują? Jakie są aspekty pracy w policji? Po co taki zawód jak policjant?

  • Wspólne wysłuchanie wiersza.

Policjant ma zawsze dużo na głowie,
Ile ma wezwań? Nikt się nie dowie.
Kiedy do domu złodziej się włamie,
Kiedy ktoś zgubi się na wyprawie,
Kiedy zaginie coś drogocennego,
Kiedy pobije się kumpel z kolegą,
Kiedy wypadek się zdarzy na drodze,
Policjant zawsze przyjedzie, pomoże.
Niebieski mundur nosi z wielką dumą,
Jego ważna praca jest dla niego chlubą.
Dzięki nim każdy spokojnie się czuje!
Policjant bezpieczeństwa zawsze przypilnuje.
Jeśli masz kłopoty, numer zapamiętaj:
997 – na policję czekaj.

  • Omówienie wiersza.
    • Jak się nazywa to, do czego jest wzywany policjant?
    • Na jakie wezwania jeżdżą policjanci?
    • Jakiego koloru jest mundur policjanta?
    • Jaki jest numer na policję?
    • Komu pomagają policjanci?

 

  • Zabawa ruchowa – trening policjanta.

    Ułożenie toru przeszkód, który dzieci po kolei pokonują:

  • chodzenie po ścieżce sensorycznej w skarpetkach,
  • skakanie na jednej nodze po wyznaczonych śladach,
  • przejście bokiem po rozłożonym na ziemi sznurku na wzór zygzaka,
  • stanie na jednej nodze na platformie,
  • skakanie po pasach z gumy gimnastycznej,
  • przeskakiwanie przez leżące na podłodze koła,
  • przejście pod dwiema ławkami,
  • wspięcie się na krzesełko i zejście z niego,
  • trzy przysiady w leżącym kole hula-hoop.

 

  • Jak wygląda policjant?

Nauczyciel prezentuje dzieciom zdjęcie/ilustrację policjanta i omawia elementy jego ubioru. Następnie zachęca dzieci do poszukania w sali niebieskich kopert poukrywanych w różnych zakamarkach. Możesz wprowadzić element zabawy detektywistycznej i podpowiedzieć, że koperty są ukryte w miejscach, które są związane z… np. różnymi zawodami, aktualną porą roku, pojazdami itp. Po zebraniu kopert poproś dzieci, aby rozdzieliły je między siebie po równo – może się zdarzyć, że niektóre dzieci znajdą aż dwie lub trzy koperty, a niektóre żadnej. Następnie po kolei dzieci wyciągają z kopert zdjęcia pokazujące elementy policyjnego umundurowania i przedmioty, które są związane z policją, np. mundur, radiowóz, białe rękawiczki, gwizdek, znak drogowy, kapelusz policyjny, odznaki, kamizelka policyjna, walkie-talkie itp.

  • Zabawa ruchowa – jedzie radiowóz.

    Nauczyciel dobiera dzieci w pary, które zamieniają się w radiowozy.
    Rozgrzewamy silnik i jedziemy powolutku, sprawdzając okolice naszego miasta.
    Dzieci poruszają się po obwodzie koła w sali i rozglądają się.
    Jeżeli zobaczysz jakiś kłopot, spróbuj go poprawić! 
    Dzieci układają poprzewracane na półkach misie lub inne rzeczy, które nauczyciel wcześniej przygotuje.
    Jedziemy dalej. Zatrzymujemy się i sprawdzamy prędkość!
    Dzieci siadają w kręgu. Wskazane dziecko wychodzi z koła i obiega je dookoła. Wraca na swoje miejsce. Następne dziecko robi to samo.
    Dostaliśmy wezwanie!
    Dzieci dobierają się w pary i jadą na wezwanie. Możesz zaintonować dźwięk policyjnej syreny.
    Trzeba złapać złodzieja, a jest już bardzo ciemno!
    Zabawa w policyjną ciuciubabkę.
    Kolejne wezwanie!
    Dzieci ruszają ponownie w parach na sygnale.
    Był wypadek na drodze, inne auta muszą go ominąć.
    Nauczyciel rozkłada na ulicy dwie przewrócone koparki lub inne tego typu zabawki, a dzieci jadą swoimi dwuosobowymi samochodami w taki sposób, aby ominąć wypadek. 

  • Układanie historyjki obrazkowej.

Dzieci dostają w grupach zestawy historyjek obrazkowych. Ich zadaniem jest ułożenie wydarzeń po kolei. Każda historyjka pokazuje inny rodzaj wezwania: zatrzymanie złodzieja...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy