Dołącz do czytelników
Brak wyników

Plastyczne wariacje

3 września 2019

NR 49 (Wrzesień 2019)

Nietypowe pacynki – do zabaw paluszkowych i nie tylko

0 557

Wrzesień to szczególny czas i dla nauczycieli, i dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przedszkolem i nie wiedzą, czego się spodziewać. Podjęcie aktywności plastycznych jest doskonałym rozwiązaniem na zaangażowanie dzieci, a zabawy z wykorzystaniem własnoręcznie zrobionych pacynek są bardzo dobrą okazją do poznania się i integracji grupy. Proponowane przeze mnie ćwiczenia to pacynki wykonane na dwa sposoby – na rękę oraz na palec. Finalny efekt zależy wyłącznie od wykorzystanych materiałów i wyobraźni dziecka, dzięki temu każda pacynka będzie unikatowa.

Do wykonania pacynek są potrzebne gumowe, lateksowe rękawice. Do wykonania pacynek na dłoń kolor jest nieistotny, natomiast do wykonania pacynki na palce potrzebna jest żółta rękawica, aby stworki mogły przypominać uwielbiane przez dzieci żółte stworki z popularnej bajki.  

Pacynki mogą być wykorzystane do różnych zabaw, gdy trzeba wcielić się w rolę, przy tworzeniu historyjek podczas siedzenia w kole bądź w czasie organizowania spontanicznych teatrzyków. W przypadku najmłodszej grupy mała pacynka może się sprawdzić w pracy z dziećmi nieśmiałymi i wycofanymi, które mają problem z adaptacją w przedszkolu. Zabawy paluszkowe czy wcielanie się w rolę i wypowiadanie się przez pacynkę może być dobrym rozwiązaniem na przełamanie się i otworzenie przed nauczycielem bądź całą grupą. Poza tym wykonanie pacynek jest bardzo dobrym ćwiczeniem motoryki małej ręki i wyobraźni. Zachęcam do wspólnego tworzenia!

Wiek 3–6 lat
Cel ogólny Wsparcie całościowego rozwoju podczas realizacji prostych projektów i form użytkowych
Cele szczegółowe

W obszarze fizycznym dziecko:

  • tnie i przykleja włóczkę do rękawicy, przykleja oczy, posługuje się nożyczkami w celu wycięcia kawałka rękawicy.


W obszarze emocjonalnym dziecko: 

  • wyraża radość, zainteres...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań magazynu "Wychowanie w Przedszkolu"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy