Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , W rytmie kroków i podskoków

9 października 2020

NR 59 (Październik 2020)

Dźwiękobranie

Mówi się, że grzybobranie to jesienna choroba Polaków. Dzięki kultywowanej tradycji rodzinnych grzybobrań przedszkolaki zazwyczaj wiedzą, że pieczarki z pizzy to nie jedyne grzyby jadalne. Ich bogactwo w polskich lasach zachwyca, nazwy zaskakują. Dlatego właśnie grzyby rosną także w piosenkach i są wdzięcznym tematem zabaw muzycznych. Zapraszam dziś zatem na grzybobranie – dźwiękobranie.

Grzyby i grzybki w piosence

Propozycje repertuarowe są zapewne znacznie bogatsze niż te niżej przedstawione. Jednakże zupełnie subiektywnie odwołam się do tych tekstów, z których korzystam od lat.

POLECAMY

Pierwsza piosenka Śmieszne grzybki (słowa Dorota Gellner, muzyka Aleksander Pałac) to propozycja dla dzieci 5- i 6-letnich. Zawarta w piosence historia o leniwych grzybkach zaskarbia sobie sympatię dzieci, zaś linia melodyczna urzeka i sprawia, że piękny tekst Doroty Gellner zyskuje równie artystyczną oprawę. Piosenkę zazwyczaj wykorzystuję do zabawy inscenizowanej ze śpiewem, czyli takiej, w której dzieci w podziale na role realizują jej treść dramatyczną. Zamieniam przedszkolaki w drzewa i siedzące pod nimi grzyby, które wyprowadzają się z lasu, by pod koniec piosenki powrócić na opuszczone wcześniej miejsca. Odpowiednio podzielony tekst wykonują naprzemiennie grupy dzieci realizujące partię lasu oraz partię grzybów. Następnie następuje zamiana ról.

Kolejna piosenka Leśna zagadka pochodzi ze zbioru Danuty i Karola Jagiełłów Piosenki, zabawy i tańce dla dzieci. Cz. 1. Jesień, zima. W tym zgrabnie napisanym tekście dzieci usłyszą nazwy grzybów, których pochodzenie można określić jako odzwierzęce – są to: kurki, zające, sarny, gąski. Oczywiście znajdziemy tu także rydze, borowiki, muchomory, jednakże dla dzieci najbardziej interesujące są te, których nazwy na co dzień z grzybami im się nie kojarzą. Humorystyczny charakter piosenki na pewno przypadnie przedszkolakom do gustu, a dla nas stanowić może punkt wyjścia do wielu zabaw muzycznych wykorzystujących nazwy grzybów.

Prawda. Fałsz. Zabawa z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Dzieci trzymają w dłoniach instrumenty. Nauczyciel wypowiada nazwy grzybów zaczerpnięte z piosenki oraz inne znane dzieciom, ale też spontanicznie wymyślone (np. króliki, wróble). Zadaniem dzieci jest zagranie nazwy grzyba – tyle dźwięków, ile nazwa ma sylab, ale tylko jeśli taki grzyb naprawdę istnieje. Ponieważ w piosence pojawiło się wiele określeń wspólnych dla grzybów i zwierząt, podawanie nazw zwierząt jest często najłatwiejszym sposobem, by dzieci wprowadzić w błąd. Równocześnie przedszkolaki uczą się podziału wyrazów na sylaby i wzbogacają swoją wiedzę na temat gatunków grzybów.

Las:

(Dzieci-grzyby siedzą u nóg kolegów-szumiących drzew. Z początkiem piosenki wstają i odchodzą, by usiąść na poduszkach znajdujących się 
naprzeciwko nich).

 

Na polanie, na polanie 
siedzą grzybki na tapczanie.
Zamiast grzecznie stać przy dróżkach,
wolą siedzieć na poduszkach.

 

Grzyby:

(Dzieci-grzyby wykonują wymach naprzemiennie lewą i prawą ręką, tupią leniwie w miejscu nogami).

Co tam ścieżki, co tam dróżki!
Nas grzybowe bolą nóżki!
A jak sobie odpoczniemy,
znów przy ścieżkach stać będziemy.

 

Las:

(Drzewa grożą palcem, wskazują na pustkę wokół, 
pokazują gestem nad głową grzybowy kapelusz).

Hej, leniuszki! Hej, leniuszki!
Puste bez was leśne dróżki!
Każda dróżka, każda ścieżka,
chce, by przy niej grzybek mieszkał.

 

Grzyby: 

Co tam ścieżki, co tam dróżki!
Nas grzybowe bolą nóżki!
A jak sobie odpoczniemy,
znów przy ścieżkach stać będziemy.

 

Las:

(Grzyby wstają, naśladują gestem założenie kapeluszy i plecaków, następnie wracają na swoje miejsca pod drzewami).
Odpoczęły, tak jak chciały,
kapelusze powkładały,
teraz pędzą z plecakami,
zająć miejsca pod krzakami.

Metrum. Ta zabawa jest także przygotowaniem do ćwiczenia rozpoznawania metrum przy wykorzystaniu nazw grzybów. Ćwiczenie przebiega następująco: nauczy...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy